Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Začala výstava (Po)Zapomenutí Legionáři
Foto: Praha 6

Začala výstava (Po)Zapomenutí Legionáři

Dnes byla slavnostně otevřena v Písecké bráně výstava (Po)Zapomenutí Legionáři. Dozvíte se, jak se názvy se měnily v průběhu 20. století podle politické situace za protektorátu nebo za vlády komunistů. A že jen hrstka z nich se po roce ´89 vrátila ke svému původnímu názvu.

Expozici připravila Praha 6 společně s Vojenským historickým ústavem Praha a jejím autorem je plukovník Michal Burian, obyvatel jedné z šestkových ulic, která přišla o svůj historický název.

Pozvání na slavnostní vernisáž u příležitosti 103. výročí vzniku ČSR přijali představitelé hlavního města, senátu, europarlamentu i generálního štábu i posádkového velitelství. Čestným hostem byl velvyslanec Slovenska Rastislav Káčer.

Vernisáž výstavy (Po)zapomenutí legionáři byla zároveň slavnostní připomínkou 103 let od založení samostatného Československa. „Ve sváteční den jsme se probudili do téměř až neprostupné ranní mlhy. Nicméně jsem rád, že se z tohoto poměrně nevlídného stavu nakonec stal krásný slunečný den. A moc bych nám všem a naší republice přál, aby se vyloupla z toho mlhavého období opět do sluncem zalitých, tedy pozitivnějších zítřků,“ řekl na slavnostním setkání s čestnými hosty a veřejností starosta Prahy 6 Ondřej Kolář

Místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek vyzdvihl odkaz těch, kteří se zasloužili o vznik republiky a rovněž o svobodu a demokracii v naší zemi. „Na založení samostatného Československa měli rozhodující vliv hrdinské výkony našich legionářů. Ti, kteří stáli s puškou v ruce a bojovali za nás, si zaslouží úctu a obdiv. Ale nejen oni – s úctou vzpomínáme na všechny, kteří i jinými prostředky bojovali za to, aby se nadcházející generace měla lépe,“ pronesl Jakub Stárek. Jmenovitě pak připomněl osud čestného občana Prahy 6 brigádního generála Karla Kutlvašra, který se účastnil řady významných bitev první světové války a za hrdinství v bojích byl několikrát vyznamenán. Za nacistické okupace se podílel na domácím odboji a na konci druhé světové války velel Pražskému povstání. Po nástupu komunistů k moci byl však z armády propuštěn a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí za velezradu. Plně byl rehabilitován až po roce 1989, tedy 29 let po své smrti.

První místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jiří Růžička připojil několik přání: „Republice bych k jejím narozeninám přál více péče o svobodu a demokracii. Také bych si přál více laskavosti a pokory, protože Československo vzniklo právě na těchto humanitních ideálech. A v neposlední řadě bych naší republice přál politickou reprezentaci, která bude skutečně jednat v zájmu našeho státu. Jsem si jistý, že Senát Parlamentu České republiky takovou institucí je, a pevně věřím, že taková bude i nová vláda, která po nedávných volbách vznikne. A neztrácím víru v to, že po letech se opět dočkáme, že takový politik bude sídlit i na Pražském hradě.“

Slavnostního aktu se zúčastnil i slovenský velvyslanec Rastislav Káčer, který ocenil silné česko-slovenské pouto: „Pro mě osobně je 28. říjen nejvýznamnější svátek našich dějin. Kdyby před 103 lety nevzniklo samostatné Československo, historie Slováků by byla zcela jiná – a určitě ne tak pozitivní, jak to zažíváme dnes. Ačkoliv se Československo následně rozpadlo, jsem strašně rád, že vztah mezi Čechy a Slováky zůstal mimořádně živý.“
 
 pozapomenuti-vystava1


Autor: TZ, red

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Další články
Nahoru