Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začala výstava (Po)Zapomenutí Legionáři
Foto: Praha 6

Začala výstava (Po)Zapomenutí Legionáři

Dnes byla slavnostně otevřena v Písecké bráně výstava (Po)Zapomenutí Legionáři. Dozvíte se, jak se názvy se měnily v průběhu 20. století podle politické situace za protektorátu nebo za vlády komunistů. A že jen hrstka z nich se po roce ´89 vrátila ke svému původnímu názvu.

Expozici připravila Praha 6 společně s Vojenským historickým ústavem Praha a jejím autorem je plukovník Michal Burian, obyvatel jedné z šestkových ulic, která přišla o svůj historický název.

Pozvání na slavnostní vernisáž u příležitosti 103. výročí vzniku ČSR přijali představitelé hlavního města, senátu, europarlamentu i generálního štábu i posádkového velitelství. Čestným hostem byl velvyslanec Slovenska Rastislav Káčer.

Vernisáž výstavy (Po)zapomenutí legionáři byla zároveň slavnostní připomínkou 103 let od založení samostatného Československa. „Ve sváteční den jsme se probudili do téměř až neprostupné ranní mlhy. Nicméně jsem rád, že se z tohoto poměrně nevlídného stavu nakonec stal krásný slunečný den. A moc bych nám všem a naší republice přál, aby se vyloupla z toho mlhavého období opět do sluncem zalitých, tedy pozitivnějších zítřků,“ řekl na slavnostním setkání s čestnými hosty a veřejností starosta Prahy 6 Ondřej Kolář

Místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek vyzdvihl odkaz těch, kteří se zasloužili o vznik republiky a rovněž o svobodu a demokracii v naší zemi. „Na založení samostatného Československa měli rozhodující vliv hrdinské výkony našich legionářů. Ti, kteří stáli s puškou v ruce a bojovali za nás, si zaslouží úctu a obdiv. Ale nejen oni – s úctou vzpomínáme na všechny, kteří i jinými prostředky bojovali za to, aby se nadcházející generace měla lépe,“ pronesl Jakub Stárek. Jmenovitě pak připomněl osud čestného občana Prahy 6 brigádního generála Karla Kutlvašra, který se účastnil řady významných bitev první světové války a za hrdinství v bojích byl několikrát vyznamenán. Za nacistické okupace se podílel na domácím odboji a na konci druhé světové války velel Pražskému povstání. Po nástupu komunistů k moci byl však z armády propuštěn a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí za velezradu. Plně byl rehabilitován až po roce 1989, tedy 29 let po své smrti.

První místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jiří Růžička připojil několik přání: „Republice bych k jejím narozeninám přál více péče o svobodu a demokracii. Také bych si přál více laskavosti a pokory, protože Československo vzniklo právě na těchto humanitních ideálech. A v neposlední řadě bych naší republice přál politickou reprezentaci, která bude skutečně jednat v zájmu našeho státu. Jsem si jistý, že Senát Parlamentu České republiky takovou institucí je, a pevně věřím, že taková bude i nová vláda, která po nedávných volbách vznikne. A neztrácím víru v to, že po letech se opět dočkáme, že takový politik bude sídlit i na Pražském hradě.“

Slavnostního aktu se zúčastnil i slovenský velvyslanec Rastislav Káčer, který ocenil silné česko-slovenské pouto: „Pro mě osobně je 28. říjen nejvýznamnější svátek našich dějin. Kdyby před 103 lety nevzniklo samostatné Československo, historie Slováků by byla zcela jiná – a určitě ne tak pozitivní, jak to zažíváme dnes. Ačkoliv se Československo následně rozpadlo, jsem strašně rád, že vztah mezi Čechy a Slováky zůstal mimořádně živý.“
 
 pozapomenuti-vystava1


Autor: TZ, red

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

Dnes ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

Dnes v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

Dnes v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Včera v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Včera v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Včera v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Včera v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Včera v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Včera v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Včera v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Další články
Nahoru