Dnes Středa - snih 1°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Začala stavba tramvajové trati do Slivence
Tramvajová trať Barrandov - Holyně. Foto: Daniel Šabík

Začala stavba tramvajové trati do Slivence

Pražský dopravní podnik (DPP) ve čtvrtek zahájil stavbu prodloužení tramvajové trati z Holyně do Slivence. Hotová by měla být v říjnu. Asi půl kilometru dlouhý úsek naváže na trať ze zastávky Sídliště Barrandov do Holyně, kterou podnik zprovoznil loni v dubnu. Stavbu provede na základě tendru firma Strabag Rail za 233,1 milionu korun bez DPH, většinu peněz chce podnik získat z evropských fondů.

„Význam trati je zejména v obsluze rozvíjející se nové čtvrti," uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský. Dodal, že podnik bude žádat o peníze z evropských fondů. „Ten příspěvek by mohl být až 190 milionů korun," řekl.

Město také ve smyčce ve Slivenci plánuje příští nebo přespříští rok vybudovat P+R parkoviště pro až 160 aut a u zastávky Holyně podle dosluhujícího náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) v nejbližší době nainstaluje úschovnu kol.

Do Holyně nyní jezdí tramvajová linka číslo pět, po dokončení trati by podle Šurovského měla do Slivence jezdit i linka číslo čtyři, kterou podnik nasazuje ve špičkách pracovních dní.

Dodal, že dokončená trať bude z hlediska řízení MHD významná v tom, že na rozdíl od současného stavu nebude končit úvratí, ale smyčkou. Podnik tak bude moci využít obousměrné tramvaje jinde, konkrétně na nyní dokončované trati z Modřan do Libuše, která bude po nějakou dobu končit úvratí.

Kromě trati do Slivence letos podnik plánuje dokončit trati z Modřan do Libuše a z Divoké Šárky na Dědinu. Pokračuje také stavba Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a Prahou 5, který bude určen pro tramvaje a má být dokončen na přelomu příštího a přespříštího roku.

Dále město letos plánuje zahájit stavbu trati v horní části Václavského náměstí. „V projekčních pracích máme dalších asi deset úseků tramvajových tratí, například na Strahov, která je jedna z těch pokročilejších," doplnil Scheinherr.


Autor: ČTK

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru