Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Začala stavba stoky na odkanalizování Cholupic, Točné a Komořan. Obslouží 8000 lidí
Odpadní vody budou svedeny do bubenečské čistírny. Foto: PVK

Začala stavba stoky na odkanalizování Cholupic, Točné a Komořan. Obslouží 8000 lidí

Začala stavba páteřní stoky, která přispěje k odkanalizování Cholupic a Točné, kde dosud chybí. V budoucnu obslouží až 8000 lidí. Stavba potrvá asi dva roky. Splašková i dešťová kanalizace je nyní budována rovněž v Komořanech.    

V hlavním městě je doposud několik oblastí, kde se občané nemají možnost připojit na kanalizační síť z důvodu plné kapacity stávajících pobočných čistíren. Změna však nyní čeká obyvatele v oblasti Komořan, Cholupic a Točné v Praze 12, kde začíná stavba nové odpadní kanalizace. Doposud přitom museli obyvatelé této části města vyvážet své jímky pomocí odpadních vozů. 

Nová páteřní stoka v této fázi výstavby povede do Cholupic a bude měřit zhruba 2,5 kilometru, z čehož zhruba čtvrtina bude vystavěna takzvanou bezvýkopovou metodou. Součástí stavby je vybudování rozvodné sítě o délce 745 metrů a výtlačné řady tlakové kanalizace v délce 746 metrů. 

Gravitační stoka po dokončená napojí obyvatele Komořan, Cholupic a Točné na kanalizační síť. „Obyvatelé Prahy 12 se konečně dočkají řádného připojení na odpadní kanalizaci. Odpadne jim tím řada starostí a bude to pro ně znamenat ekonomickou i časovou úsporu. A město bude mít zase lepší přehled o tom, co se do odpadu dostává,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast infrastruktury Petr Hlubuček (STAN). 

Práce se budou týkat napojení na stoku A2 a měly by trvat přibližně dva roky, v rámci kterých bude dokončena stoka, čerpací stanice v Točné, dešťová kanalizace nebo například rekonstrukce některých povrchů.  

„Tyto investice po mnoha letech konečně usnadní život téměř deseti tisícům obyvatel. Odpadní vody budou svedeny na Ústřední čistírnu odpadních vod v Praze Bubenči. Celkové náklady rekonstrukce stávající výstavby, nové splaškové a dešťové kanalizace a výpustního místa budou asi 800 milionů korun,“ sdělil předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek. 

Součástí této stavby je i přeložka vodovodního řadu a plynovodu. Práce budou postupně dokončovány v rámci roku 2022 a 2023. Náklady jsou v této fázi 203 milionů korun.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru