Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začala sbírka na zvon, který bude připomínat tisíce zvonů zabavených nacisty pro výrobu zbraní
Zvony na Rohanském ostrově, odkud byly v roce 1942 odvezeny po Vltavě do válečných továren v Německu. V pozadí Libeňský most. Foto: Pavel Vácha / Sanctus Castulus

Začala sbírka na zvon, který bude připomínat tisíce zvonů zabavených nacisty pro výrobu zbraní

Veřejnost může nově přispívat na vznik zvonu, který má připomínat zvony, které z kostelů, radnic a návsí zabavili za druhé světové války nacisté, aby z nich vyrobili zbraně. Zvon by měl vážit 9801 kilogramů a měl by být umístěný na pražském Rohanském ostrově. Vznik zvonu, který by byl po zvonu Zikmund druhým největším v metropoli, je iniciativou spolku Sanctus Castulus. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě.

Z Protektorátu Čechy a Morava zmizelo za druhé světové války 9 801 zvonů. Byly odvezeny a přetaveny na zbraně. Cílem iniciativy Zvon #9801 je připomenout tuto kulturní ztrátu a nahradit tisíce umlčených hlasů novým silným hlasem, velkým zvonem o váze 9 801 kilogramů.

Za každý zabavený zvon bude symbolicky vložen jeden kilogram do nového zvonu. Prostředky na výrobu zvonu budou získány ve veřejné sbírce, která právě začíná. Zvon bude přivezen do Prahy 80 let po válečných rekvizicích a bude umístěn v Praze na Rohanském ostrově, tedy místě odkud byly zvony v létě 1942 odvezeny.

„Zvon je součástí naší kultury od raného středověku až po dnešní dobu. Nehraje jen signální, ale také společenskou roli. Se zvony je spojena řada důležitých událostí naší historie a mnoho osudů. Válečné rekvizice proto znamenaly nejen devastaci zvonů, ale i společnosti a lidských pout,“ připomíná Ondřej Boháč, pražský zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus.

Zatímco po první světové válce se podařilo většinu zničených zvonů nahradit novými, po druhé světové válce se nic takového neopakovalo. Nastupující komunismus zpřetrhání společenských pout naopak vítal.

Z věží kostelů a radnic přitom za protektorátu zmizelo až devadesát procent zvonů. Nařízení, kterým byly rekvizice zahájeny, bylo vydáno 26. listopadu 1941. Zvony byly rozděleny do čtyř kategorií podle prvních čtyř písmen abecedy.

Pouze ty označené „D“, tedy nejcennější a nejvzácnější, měly šanci na záchranu. „Hřbitov zvonů“ na pražském Rohanském ostrově se rozprostíral u Libeňského mostu na 5 000 metrech čtverečních, přímo z tamního přístaviště pak byly zvony v létě následujícího roku odvezeny po Vltavě do válečných továren v Německu.

Sbírku na memento v podobě Zvonu #9801 a další zmizelé zvony vyhlašuje stejnojmenná iniciativa 80 let poté, co lodě se zrekvírovaným nákladem na palubě odpluly do Říše. Za každý zničený zvon bude vložen jeden kilogram do nového zvonu, který tak dosáhne celkové hmotnosti 9 801 kilogramů.

Obdobně velký zvon byl v Čechách naposledy umístěn v roce 1549, šlo o zvon Zikmund v katedrále sv. Víta. Sbírka cílí na částku devíti milionů korun, přispívat lze na transparentní účet 9801198011 / 2010.

Jako první přispěla do sbírky na odlití Zvonu #9801 Nadace PPF. „Iniciativu Zvon #9801 vnímáme jako aktivní způsob připomenutí významné, ale málo známé historické události a jako symbolický návrat zvonů do Česka. Významným odkazem je při tom pro nás zvon Liberty Bell v USA, který reprezentuje tradici svobodného Západu,“ říká Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Odlití je plánováno na letošní květen 2022 v dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku,

kde se odlévaly zvony do českých zvonic už v době Rakouska-Uherska. V minulých letech firma vyrobila i zvony pro pražské kostely sv. Havla a sv. Haštala.

Prostředky na jejich obnovu vybral spolek zvoníků Sanctus Castulus, který stojí i za projektem Zvon #9801. Uměleckou podobu zvonu řeší kolegium pod vedením ředitele Centra současného umění DOX Leoše Války.

Zvon dorazí do Prahy na konci léta 2022. Bude darován hlavnímu městu a měl by být umístěn jako součást nového parku na revitalizovaném Rohanském ostrově.

 „Chceme přetavit kus virtuální dělostřelecké palby v krásnou věc, která nebude jen připomínat, ale bude trvale oslovovat a spojovat společnost. Díky všem, kteří se rozhodnou připojit a podpořit Zvon #9801,“ říká další z iniciátorů projektu, producent Marek Vocel.

Zajímavosti v číslech:

 • Celková váha odvezených zvonů byla 1 562 926 kilogramů.

 • Z Manin do Hamburku odvezlo 9 801 zvonů celkem 5 lodí.

 • Poslední loď opustila pražský přístav 28. 8. 1942.

 • Na Maninách přetrvalo do konce války 2 184 zvonů a cimbálů. Po skončení války

  se vrátily původním majitelům v celém Československu.

 • Z tisíců zvonů, které byly dovezeny do Hamburku, pouze 25 zvonů spojenečtí experti identifikovali jako pocházející z Československa.

 • Spodní průměr Zvonu #9801 bude 258 cm.

 • Na zvon půjde zvonit i ručně, k jeho rozhoupání budou potřeba 4 zvoníci.

 • Zvonařská bronz neboli zvonovina má složení 78 % mědi a 22 % cínu.

 • Nárazový tón Zvonu #9801 bude f0.

Zdroj: Sanctus Castulus


Autor: puc

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru