Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 16°C
Zítra Pátek - bourky 16°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začala sbírka na obnovu vyhořelého kostela v zahradě Kinských, finanční pomoc nabídla magistrátu Praha 5
Dohašování požáru dřevěného kostela. Foto: HZS Praha

Začala sbírka na obnovu vyhořelého kostela v zahradě Kinských, finanční pomoc nabídla magistrátu Praha 5

Lidé mohou ode středy přispívat do veřejné sbírky na obnovu požárem zničeného kostela sv. Michala ze 17. století, kterou spustil pražský magistrát. Sbírka potrvá rok. Dřevěný pravoslavný kostel je v zahradě Kinských. Škoda se podle magistrátu pohybuje v řádu několika milionů korun, přesnější částka zatím známa není.

Minulý týden ve středu odpoledne zničil požár historický kostel svatého Michala v zahradě Kinských. Kostel je majetkem hlavního města , několik desítek let jej má ve správě a v užívání pravoslavná církev.

Praha ihned začala jednat o opravě kostela a možnosti vyhlášení veřejné sbírky na jeho obnovu, která potrvá jeden rok. Vznik sbírky schválilo toto úterý Ministerstvo vnitra ČR, lidé tedy ode středy mohou zasílat své příspěvky na transparentní účet 500089822/0800. Metropole také začala s koordinací obnovy kostela, pomoc ihned nabídlo Národní muzeum, Národní památkový ústav i Ministerstvo kultury ČR.

„Dobrou zprávou je, že Národní muzeum má mnohem více informací o stavbě kostela, než jsme čekali. Při obnově velmi pomůže fotodokumentace, dokumentace rozebírání kostela a jeho opětovného sestavování i částečná dokumentace interiéru. Veřejná sbírka umožní nám všem, kterým na dřevěném kostele záleží, se na jeho obnově podílet,“ uvedla radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

„Jsem rád, že magistrátní odbor hospodaření s majetkem zareagoval obratem. Zabezpečil místo požáru a nyní nás čekají kroky, abychom stavbu zabezpečili před vnějšími vlivy jako je déšť a mráz, aby nedošlo k dalším nevratných poškozením,“ uvedl radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Prahy Jan Chabr (TOP 09).

Kostel byl ohněm prakticky zničen. Škoda se podle odhadů pohybuje v řádu několika milionů korun. Hlavní město bude škodu uplatňovat jako pojistnou událost. Movité věci jako vybavení kostela jsou v majetku pravoslavné církve, která by na ně měla mít vlastní pojištění.

Na obnovu přispěje Praha 5

Na obnovu kostela přispěje částkou až jeden milion korun Praha 5. Tento týden o tom rozhodlo vedení městské části na návrh radního Prahy 5 pro kulturu Lukáše Herolda (ODS).

Radní městské části rovněž rozhodli, že formou finančního daru ve výši 50 000 korun se městská část připojí k celoměstské sbírce.  

„Požár, který zničil kostel, napáchal z historického hlediska škodu nevyčíslitelných hodnot. Památka desítky let patřila k nejvýznamnějším pamětihodnostem Prahy 5, proto je naší povinností se přihlásit nejen ke sbírce vyhlášené Prahou, ale hlavně participovat na následné obnově památky,“ uvedl Herold.

„Rád bych tímto vyzval všechny spoluobčany, aby se i v této nelehké době, k nám připojili a podpořili městem vyhlášenou sbírku. Za podporu všem již nyní děkuji,“ dodal.  

Záměr Rady městské části Praha 5 věnovat na obnovu zničené památky až milion korun musí ještě schválit zastupitelstvo. V případě, že se tak stane, chystá se Praha 5 oslovit magistrát a vyzvat ho k jednání o formě participace na obnově historicky ceněné památky.

 „Od hlavního města nyní potřebujeme, aby vyčíslil škody, které požár na kostele zanechal. Od toho se pak bude odvíjet konkrétní částka, kterou magistrátu jako naší pomoc nabídneme,“ dodal radní Herold.


Zastupitelé Prahy 2 se seznámili s bezpečnostní situací v městské části

Dnes ve 22:55

Zastupitelé MČ Praha 2 se na svém pondělním zasedání seznámili s bezpečnostní situací v této městské části. Své bilanční zprávy jim předložili zástupci Policie ČR, Městské policie a Hasičského záchranného sboru Praha. Policejní statistiky za rok 2020 ukazují, že počty přestupků, správních deliktů...

Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Dnes ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

22. června 2021 v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

22. června 2021 v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

22. června 2021 v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Další články
Nahoru