Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Začala rozsáhlá rekonstrukce Thomayerovy nemocnice, stát bude 365 milionů korun
Rekonstrukční práce se budou týkat dvou desítek budov v areálu nemocnice. Foto: FTN

Začala rozsáhlá rekonstrukce Thomayerovy nemocnice, stát bude 365 milionů korun

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) odstartovala více než roční modernizační maratón, jehož součástí je i velký projekt energetických úspor. Celková investice dosáhne téměř 365 milionů korun, necelou polovinu pokryjí dotace EU. Práce se budou týkat dvou desítek objektů v krčském areálu. Informoval o tom mluvčí FTN Petr Sulek.

„Odstartovali jsme největší stavební a energetickou modernizaci našich pavilonů za posledních čtyřicet let. Zateplení sedmi našich pavilonů je součástí velkého projektu energetických úspor. Celkově tento projekt zahrnuje 20 našich objektů,“ řekl ředitel nemocnice Zdeněk Beneš.

ČEZ bude nemocnici za prvních pět let garantovat úsporu minimálně 35,5 milionů korun. „Součástí řešení je i energetický management, který dosažené úspory průběžně vyhodnocuje a navrhuje další vylepšení,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Ekologickým přínosem je podle něj roční úspora emisí CO2 ve výši 2 517 tun, stejné množství vyprodukuje za jeden den provozu klasický elektrárenský blok o výkonu 100 MW.

Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči byla slavnostně otevřena již v roce 1928 jako jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě. Stalo se tak u příležitosti 10. výročí vzniku první Československé republiky. Řada objektů je tak památkově chráněna, dřevěná okna budou nově nahrazena jejími přesnými replikami.

Kromě zateplení střech i obvodových stěn a výměny oken a vchodových dveří se počítá i s modernizací osvětlení. Téměř 11 500 svítidel bude nahrazeno moderním LED osvětlením, které bude mít o 60 procent nižší spotřebu energie ve srovnání se stávajícími typy, což představuje úsporu 4,6 milionu korun ročně.

V plánu je i instalace pokročilého systému regulace vytápění jednotlivých místností podle způsobu či času využití. Každá místnost si tak automaticky řídí dodávku tepla podle vlastní okamžité potřeby nezávisle na ostatních prostorách.

V pokojích, sesternách či jídelnách tak bude možné udržovat vyšší teplotu než na chodbách, toaletách či schodištích – vždy s ohledem na vnitřní komfort a rozumnou spotřebu energie.

Podobné projekty energetických úspor už úspěšně fungují v osmnácti nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Například v Jihlavě, Karlových Varech, České Lípě, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Jevíčku, Litomyšli, Trutnově, Třinci nebo Havířově.

„V řadě dalších nemocnic jsme instalovali kogenerační jednotky nebo jim pomáháme s provozem jejich energetických hospodářství,“ sdělil Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Dnes ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru