dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Začala oprava Letenského kolotoče, děti se svezou příští léto
Slavnostní zahájení opravy se uskutečnilo za doprovodu flašinetářů. Foto: NTM

Začala oprava Letenského kolotoče, děti se svezou příští léto

Dnes dopoledne byla zahájena dlouho očekávaná oprava Letenského kolotoče. V letošním roce proběhne oprava vlastní stavby novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení. Navazovat bude restaurování interiéru kolotoče, na který byla vypsána veřejná sbírka.

Letenský kolotoč je nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě. Tuto památku získalo v roce 2004 do své správy Národní technické muzeum (NTM). Dnes začala rekonstrukce stavební části kolotoče. Do konce srpna proběhne oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení. S opravou interiéru se počítá příští rok. Poškozené a opotřebené jsou podlahy, vnitřní dřevěné povrchy i vnější plášť stavby a všechny jeho dekorativní prvky.

V minulosti také došlo k vychýlení točny oproti rovině nástupiště. Provedena bude statická oprava střechy, stěn a ochozu i vlastní točny. V souvislosti s opravou vlastní stavby bude obnoven, rozšířen a osvětlen chodníček po obvodu kolotoče. Směrem od Kostelní ulice, naproti budově technického muzea, bude vybudováno nové osvětlené přístupové schodiště s kamenným žulovým obkladem.

Náklady na nynější rekonstrukci nejsou známy, protože zatím nebyli v soutěži vybráni restaurátoři na opravu koní. Odhady se pohybují kolem osmi milionů korun. Rekonstrukce kolotoče bude hrazena z peněz ministerstva kultury a právě konané veřejné sbírky na opravu interiéru. Cena jednoho opraveného koně je podle organizátorů sbírky až 180 000 korun.

„Letenský kolotoč, který je unikátní technickou památkou evropského významu, se roztočí v létě příštího roku a věřím, že tato více než 120 let stará památka se po svém zprovoznění bude těšit velkému zájmu veřejnosti, “ uvedl ředitel NTM Karel Ksandr.


Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

Včera v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru