Dnes Úterý - zatazeno 22°C
Zítra Středa - prehanky-dest 23°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začala obnova věžních hodin na pražských památkách
Věžní hodiny kostela na Karlínském náměstí se dočkaly opravy. Foto: MHMP

Začala obnova věžních hodin na pražských památkách

V letošním roce projdou generální opravou věžní hodiny sedmnácti pražských památek, tři z nich se již rekonstrukce dočkaly – na dvou kostelech a jednom ústavu. 

„V prvních čtyřech měsících letošního roku jsme již revitalizovali hodiny na kostele sv. Remigia v Čakovicích, hodiny Geologického ústavu v Klárově a jako zatím poslední přišly na řadu hodiny kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí,“ uvedl pražský radní Jan Chabr s tím, že obnova letos čeká hodiny na dalších čtrnácti objektech.

„Opravy se tak dočkají například i hodiny svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo kostela svaté Ludmily na náměstí Míru,“ dodal. 

Nejdříve jsou hodiny prohlédnuty na místě. „Teprve poté, co zjistíme, v jakém stavu jsou, demontujeme je a přesuneme k dílenské opravě. Během ní obnovujeme číselníky a kontrolujeme všechny mechanické i elektrické části stroje. Ty, které to potřebují, opravujeme,“ popsal předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

„Z dílny hodiny putují zpět na věž, kde jsou kompletovány a uvedeny do provozu. Na závěr je ještě provedena revize elektrické instalace.

Historie pražských hodin sahá dále než šest set let do minulosti a jejich přítomnost ke koloritu města neodmyslitelně patří. „I v tomto oboru bychom rádi modernizovali a zejména na uličních hodinách plánujeme nasadit dálkové řízení a dálkové seřizování,“ dodal Jílek.

Hlavní město má na svém území v majetku celkem 57 věžních a 458 veřejných hodin. Před dvěma lety byly v rámci rekonstrukce věže Staroměstské radnice opraveny i hodiny umístěné pod ochozem věže. Jejich ciferníky ale vypadají jinak než ty, které zde Pražané a návštěvníci metropole vídali v posledních desetiletích. Jsou totiž věrnou podobou původních barokních z roku 1787, kdy se hodiny na věži objevily poprvé.

Do roku 2017 byly na hodinách věže na Staroměstském náměstí ciferníky zotovené po druhé světové válce jako náhrada za ty, které zničil požár radnice při Pražském povstání v květnu 1945. Byly v tak špatném stavu, že nešly opravit. Magistrát proto nechal vyrobit zcela nové.


Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

Dnes v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

Dnes v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

Dnes v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

20. června 2021 ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

20. června 2021 ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Další články
Nahoru