Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - jasno -3°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začala obnova věžních hodin na pražských památkách
Věžní hodiny kostela na Karlínském náměstí se dočkaly opravy. Foto: MHMP

Začala obnova věžních hodin na pražských památkách

V letošním roce projdou generální opravou věžní hodiny sedmnácti pražských památek, tři z nich se již rekonstrukce dočkaly – na dvou kostelech a jednom ústavu. 

„V prvních čtyřech měsících letošního roku jsme již revitalizovali hodiny na kostele sv. Remigia v Čakovicích, hodiny Geologického ústavu v Klárově a jako zatím poslední přišly na řadu hodiny kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí,“ uvedl pražský radní Jan Chabr s tím, že obnova letos čeká hodiny na dalších čtrnácti objektech.

„Opravy se tak dočkají například i hodiny svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo kostela svaté Ludmily na náměstí Míru,“ dodal. 

Nejdříve jsou hodiny prohlédnuty na místě. „Teprve poté, co zjistíme, v jakém stavu jsou, demontujeme je a přesuneme k dílenské opravě. Během ní obnovujeme číselníky a kontrolujeme všechny mechanické i elektrické části stroje. Ty, které to potřebují, opravujeme,“ popsal předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

„Z dílny hodiny putují zpět na věž, kde jsou kompletovány a uvedeny do provozu. Na závěr je ještě provedena revize elektrické instalace.

Historie pražských hodin sahá dále než šest set let do minulosti a jejich přítomnost ke koloritu města neodmyslitelně patří. „I v tomto oboru bychom rádi modernizovali a zejména na uličních hodinách plánujeme nasadit dálkové řízení a dálkové seřizování,“ dodal Jílek.

Hlavní město má na svém území v majetku celkem 57 věžních a 458 veřejných hodin. Před dvěma lety byly v rámci rekonstrukce věže Staroměstské radnice opraveny i hodiny umístěné pod ochozem věže. Jejich ciferníky ale vypadají jinak než ty, které zde Pražané a návštěvníci metropole vídali v posledních desetiletích. Jsou totiž věrnou podobou původních barokních z roku 1787, kdy se hodiny na věži objevily poprvé.

Do roku 2017 byly na hodinách věže na Staroměstském náměstí ciferníky zotovené po druhé světové válce jako náhrada za ty, které zničil požár radnice při Pražském povstání v květnu 1945. Byly v tak špatném stavu, že nešly opravit. Magistrát proto nechal vyrobit zcela nové.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru