dnes
Středa - mlha
0°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Začala obnova věžních hodin na pražských památkách
Věžní hodiny kostela na Karlínském náměstí se dočkaly opravy. Foto: MHMP

Začala obnova věžních hodin na pražských památkách

V letošním roce projdou generální opravou věžní hodiny sedmnácti pražských památek, tři z nich se již rekonstrukce dočkaly – na dvou kostelech a jednom ústavu. 

„V prvních čtyřech měsících letošního roku jsme již revitalizovali hodiny na kostele sv. Remigia v Čakovicích, hodiny Geologického ústavu v Klárově a jako zatím poslední přišly na řadu hodiny kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí,“ uvedl pražský radní Jan Chabr s tím, že obnova letos čeká hodiny na dalších čtrnácti objektech.

„Opravy se tak dočkají například i hodiny svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo kostela svaté Ludmily na náměstí Míru,“ dodal. 

Nejdříve jsou hodiny prohlédnuty na místě. „Teprve poté, co zjistíme, v jakém stavu jsou, demontujeme je a přesuneme k dílenské opravě. Během ní obnovujeme číselníky a kontrolujeme všechny mechanické i elektrické části stroje. Ty, které to potřebují, opravujeme,“ popsal předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

„Z dílny hodiny putují zpět na věž, kde jsou kompletovány a uvedeny do provozu. Na závěr je ještě provedena revize elektrické instalace.

Historie pražských hodin sahá dále než šest set let do minulosti a jejich přítomnost ke koloritu města neodmyslitelně patří. „I v tomto oboru bychom rádi modernizovali a zejména na uličních hodinách plánujeme nasadit dálkové řízení a dálkové seřizování,“ dodal Jílek.

Hlavní město má na svém území v majetku celkem 57 věžních a 458 veřejných hodin. Před dvěma lety byly v rámci rekonstrukce věže Staroměstské radnice opraveny i hodiny umístěné pod ochozem věže. Jejich ciferníky ale vypadají jinak než ty, které zde Pražané a návštěvníci metropole vídali v posledních desetiletích. Jsou totiž věrnou podobou původních barokních z roku 1787, kdy se hodiny na věži objevily poprvé.

Do roku 2017 byly na hodinách věže na Staroměstském náměstí ciferníky zotovené po druhé světové válce jako náhrada za ty, které zničil požár radnice při Pražském povstání v květnu 1945. Byly v tak špatném stavu, že nešly opravit. Magistrát proto nechal vyrobit zcela nové.


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Dnes ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Dnes v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Dnes ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Dnes ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Dnes v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru