dnes
Čtvrtek - oblacno
14°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
15°C
Začala obnova věžních hodin na pražských památkách
Věžní hodiny kostela na Karlínském náměstí se dočkaly opravy. Foto: MHMP

Začala obnova věžních hodin na pražských památkách

V letošním roce projdou generální opravou věžní hodiny sedmnácti pražských památek, tři z nich se již rekonstrukce dočkaly – na dvou kostelech a jednom ústavu. 

„V prvních čtyřech měsících letošního roku jsme již revitalizovali hodiny na kostele sv. Remigia v Čakovicích, hodiny Geologického ústavu v Klárově a jako zatím poslední přišly na řadu hodiny kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí,“ uvedl pražský radní Jan Chabr s tím, že obnova letos čeká hodiny na dalších čtrnácti objektech.

„Opravy se tak dočkají například i hodiny svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo kostela svaté Ludmily na náměstí Míru,“ dodal. 

Nejdříve jsou hodiny prohlédnuty na místě. „Teprve poté, co zjistíme, v jakém stavu jsou, demontujeme je a přesuneme k dílenské opravě. Během ní obnovujeme číselníky a kontrolujeme všechny mechanické i elektrické části stroje. Ty, které to potřebují, opravujeme,“ popsal předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

„Z dílny hodiny putují zpět na věž, kde jsou kompletovány a uvedeny do provozu. Na závěr je ještě provedena revize elektrické instalace.

Historie pražských hodin sahá dále než šest set let do minulosti a jejich přítomnost ke koloritu města neodmyslitelně patří. „I v tomto oboru bychom rádi modernizovali a zejména na uličních hodinách plánujeme nasadit dálkové řízení a dálkové seřizování,“ dodal Jílek.

Hlavní město má na svém území v majetku celkem 57 věžních a 458 veřejných hodin. Před dvěma lety byly v rámci rekonstrukce věže Staroměstské radnice opraveny i hodiny umístěné pod ochozem věže. Jejich ciferníky ale vypadají jinak než ty, které zde Pražané a návštěvníci metropole vídali v posledních desetiletích. Jsou totiž věrnou podobou původních barokních z roku 1787, kdy se hodiny na věži objevily poprvé.

Do roku 2017 byly na hodinách věže na Staroměstském náměstí ciferníky zotovené po druhé světové válce jako náhrada za ty, které zničil požár radnice při Pražském povstání v květnu 1945. Byly v tak špatném stavu, že nešly opravit. Magistrát proto nechal vyrobit zcela nové.


Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

Dnes v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

Včera v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Praha 8 vybavila školy a školky teploměry, rukavicemi a dezinfekcí

Včera v 08:33

V souvislosti s uvolňováním epidemiologických opatření obnovila Praha 8 provoz svých mateřských škol a prvního stupně základních škol. Do tříd a učeben se vrátilo 62,9 procent předškoláků a 42,3 procent žáků prvního stupně. Od 11. května svou výuku již obnovilo 79,5 procent žáků devátých...

Hlavní město slavnostně otevře nové Centrum interaktivní výuky

Včera v 07:55

Dnes hlavní město netradičně otevře nově vybudované Centrum interaktivní výuky. Událost se uskuteční virtuálně od 10 hodin.

Další články
Nahoru