
Začala národní sbírka pro válečné veterány, Praha 2 jim vzdá hold na náměstí Míru
30. října 2024 11:01
Den válečných veteránů se každoročně slaví 11. listopadu. Nošením vlčího máku, jenž válečné veterány symbolizuje, lidé vyjadřují svůj respekt a vděčnost všem, kteří bojovali za naši svobodu. Podoba vlčího máku nebyla ale v minulosti kodifikována.
Autorem originálního národního vlčího máku je výtvarník Štěpán Mareš, kterého příběh tohoto symbolu velmi zaujal. Loni na podzim proto se svou kresbou vlčího máku oslovil Vojenský historický ústav Praha. Kresba se stala součástí muzejní sbírky a vedla k myšlence využít ji pro vytvoření národního symbolu vzpomínky na naše hrdiny.
Vlčí mák České republiky je jediný vlčí mák, u nějž je zcela garantováno, že jeho veškerý výtěžek půjde na podporu válečných veteránů a vojáků. Pořízením tohoto symbolu lidé přispějí nejen na pomoc válečným veteránům a jejich rodinám, ale také uctí jejich památku.
Představeny byly celkem tři varianty vlčího máku. Kromě klasické verze z odolného probarveného papíru s vyraženým vročením bude k dispozici i limitovaná sběratelská edice realizovaná v LOM PRAHA s.p., která je odrazem vzájemné spolupráce mezi státními podniky v rámci iniciativy Pro silnou armádu. Každý mák z této edice je koncipován jako skládačka, na jejímž sestavení se podíleli přímo váleční veteráni.
Virtuální variantu vlčího máku - DiGiMÁK Česká republika je možné zakoupit si na stránkách digimak.cz. Jedná se o digitální zlatou minci, v jejímž středu je vlčí mák. Po obvodu je nápis Nezapomínáme či Věrni zůstaneme, lze však vložit i svůj text, například věnování konkrétnímu válečnému veteránovi.
Čtěte také:
Vlčí mák pro válečné veterány na radnici Prahy 4
Vlčí máky České republiky, jejichž výroba byla zcela hrazena podporovateli sbírky, je možné si pořídit u vojáků v ulicích měst. V Praze to bude v pondělí 11. listopadu. V některých městech se do sbírky zapojí také Česká obec sokolská, Československá obec legionářská, Sdružení válených veteránů ČR a spolek Veterans.
Vlčí mák České republiky si můžete koupit také na recepci Armádního muzea Žižkov. Zaplatit můžete buď do kasičky u vchodu, nebo QR platbou přímo na účet Vojenského fondu solidarity, který se o veterány II. světové války i novodobé válečné veterány stará. Účastníků II. světové války žije 62, veteránů z misí Armády ČR je téměř 17 tisíc.
Jen v tomto roce bylo dosud schváleno 33 žádostí v celkové výši přes 6 milionů korun. Od roku 2015 do roku 2023 pomohl projekt Vojenského fondu solidarity 58 lidem a celkově poskytl na pomoc téměř 19 milionů korun.
Den válečných veteránů
Válečným veteránům vzdává hold každoročně Praha 2 na náměstí Míru, ani letošní rok nebude výjimkou. V pondělí 11. listopadu se během desátého ročníku vzpomínkové akce Den válečných veteránů mohou lidé těšit na celodenní program od 9:30 do 18 hodin.
Dopoledne bude zaměřeno na školy, ve 14 hodin začne pietní část programu, během které budou ocenění váleční veteráni. V průběhu celého dne bude na náměstí prezentace pozemní, vzdušné a historické armádní techniky.
„Pevně věřím, že i letošní jubilejní ročník akce přiláká celou řadu návštěvníků. Program bude opravdu pestrý. Dopolední část bude již tradičně patřit mateřským a základním školám, a ta odpolední bude věnována ocenění válečných veteránů a uctění památky padlých. K pietě se budou moci připojit i občané, a to nejen položením květin či zapálením svíčky v křížkovém háji, ale i symbolicky – zakoupením vlčího máku ve prospěch Vojenského fondu solidarity,“ řekl k akci starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).