dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Začala fungovat vlaková linka z Čakovic na Masaryčku
Nova vlaková linka začala jezdit z Čakovic do centra Prahy. Foto: MHMP

Začala fungovat vlaková linka z Čakovic na Masaryčku

Dnes vyjela ve zkušebním provozu nová železniční linka S34 v trase Praha Masarykovo nádraží – Praha-Vysočany – Praha-Satalice – Praha-Kbely – Praha-Čakovice. Linka umožní cestujícím z těchto severovýchodních částí metropole rychlé spojení do centra bez nutnosti přestupu.

Ze Satalic na Masarykovo nádraží se tak cestující dostanou za pouhých 15 minut, ze Kbel za 18 minut a z Čakovic za 21 minut. Takto krátké časy není možné dosáhnout kombinací žádných jiných prostředků městské dopravy.

„Dosud byla na železniční trati mezi centrem města a Čakovicemi provozována linka S3, která zajišťuje v pracovní dny spojení každou hodinu. Chtěli jsme občanům poskytnout častější spojení do centra a to se díky nové lince povedlo. Náklady na zajištění provozu od 1. října do konce letošního roku představují více než 4 miliony korun a pro rok 2014 více jak 14 milionů korun,“ řekl radní Jiří Pařízek.

Vlaky nové linky budou v provozu v pracovní dny ve směru do centra od 5:20 do 19:20, ve směru z centra od 6:20 do 20:20 a budou odjíždět z Čakovic i z Masarykova nádraží vždy každou 20. minutu.

Interval vlaků bude 60 minut a spoje budou vedeny ve vzájemné koordinaci s vlaky linky S3 tak, aby bylo zajištěno spojení ze severovýchodní části do centra města každých 30 minut.

Zkušební provoz nové linky bude zajišťovat společnost KŽC Doprava starším typem motoráků. Stejné vozy jsou v Praze nasazovány na lince S65 ze Smíchova do Rudné u Prahy,která vede přes takzvaný Pražský Semmering.

V rámci zkušebního provozu bude vyhodnocováno využití nové linky i ekonomika provozu, což se stane podkladem pro výběr dopravce pro případný dlouhodobý provoz této linky.

Ve vlacích linky S34 bude platit tarif Pražské integrované dopravy, tedy je možné používat jízdenky pro jednotlivou jízdu i předplatní jízdenky pro území Prahy. Jízdenky pro jednotlivou jízdu je nutné označit na nástupišti, pokud již však není označena s předchozího dopravního prostředku. Nástup do vlaku je kvůli usnadnění přepravní kontroly umožněn pouze předními dveřmi.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru