dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Aktivisté okupovali hlavní poštu v Jindřišské ulici
Historická budova České pošty, kde dnes v 15 hodin začala blokáda přepážek. Ilustrační foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Aktivisté okupovali hlavní poštu v Jindřišské ulici

Svéráznou formu, jak poukázat na to, že zaměstnanci na přepážkách pošty musejí nabízet různá pojištění či bankovní účty, ale i hasicí přístroje, ponožky nebo noviny, zvolili zástupci Federace výkonných zaměstnanců České pošty a iniciativa ProAlt. Ve čtvrtek odpoledne proběhla hodinová „okupace“ překážek hlavní pošty v Praze v Jindřišské ulici. Skupina asi dvou desítek aktivistů blokovala přepážky s dotazy mířícími právě na nabízené produkty aliančních partnerů. Cílem bylo symbolicky zablokovat chod pošty na přibližně hodinu. 

„Akce má za úkol upozornit na nesmyslné poměry v pobočkách České pošty a nepřiměřený nátlak na vlastní zaměstnance,“ uvedl prezident Federace zaměstnanců České pošty Miroslav Prokop.

Okupace přepážek české pošty v Jindrišské ulici se konala ve čtvrtek do 15 do 16 hodin. Další skupiny aktivistů rozdávaly klientům pošty vysvětlující materiály, v nichž byla popsána situace pracujících na České poště.

Poslední součástí akce byl petiční stánek, kde měli lidé možnost podepsat petici určenou generálnímu ředitelství České pošty. K předání dopisu vedení, který informuje o počtu podepsaných pod peticí, došlo ihned po akci, která byla ukončena přibližně v 16 hodin.

stanek-posta_1

Stánek před poštou

Vedení České pošty se podle slov Miroslava Prokopa snaží nadměrně prosazovat plnění plánu prodeje produktů aliančních partnerů, tedy životní pojištění, bankovní účty, úvěry a různé spotřební zboží, například cigarety, ponožky, punčochy, hračky a další „nesystémový prodej toho, co zrovna někoho z vedení napadne“.

Je na zaměstnance vyvíjen tlak?

Podle aktivistů jsou zaměstnanci nuceni pod nátlakem neustále nabízet tyto produkty všem klientům. „Hrozbou pro zaměstnance je strhávání platu, převedení na jiné pracoviště a soustavný psychologický nátlak ze strany vedení České pošty,“ řekl Prokop.

foto-protest-posta-nahled

Protest na hlavní poště

V případě, že zaměstnanec neplní nereálný plán prodeje v průběhu tří měsíců, je mu podle aktivistů vyhrožováno ztrátou zaměstnání. „Zaměstnanci jsou pak pod vytvořeným tlakem prakticky nuceni některé produkty sami kupovat a zatěžovat tak zbytečně rozpočty svých vlastních rodin,“ dodal Miroslav Prokop.

Mění se přepážky ve vetešnictví?

Poštovní přepážky se podle něj mění ve vetešnictví a na přepážkách se vytvářejí dlouhé fronty. Akce, o které zaměstnanci ani vedení pošty neví, má upozornit na to, že zaměstnanci na přepážkách nemají čas na skutečnou poštovní práci, protože nabízejí produkty aliančních partnerů.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru