dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Začal veletrh Antique. K vidění je filmový šperk Šafránkové i dělo z potopeného čtyřstěžníku
Dělo vylovené z potopeného vraku lodě City of Madras. Foto: archiv

Začal veletrh Antique. K vidění je filmový šperk Šafránkové i dělo z potopeného čtyřstěžníku

V Novoměstské radnici probíhá až do neděle 24. listopadu veletrh Antique. Představuje nejvzácnější a nejzajímavější exponáty českých starožitníků. Tradiční akce pořádana Asociací starožitníků se tentokrát zaměřuje na české secesní sklo a další secesní předměty denní potřeby. Zároveň bude k vidění několik zajímavostí.

Veletrh Antique

V Novoměstské radnici na Karlově náměstí je otevřen do neděle od 10 do 19 hodin, ale v neděli je konec o dvě hodiny dřív. Na letošní veletrh se přihlásilo celkem 60 vystavovatelů, kteří zaplní plochu 1000 metrů čtverečních.

Návštěvníci veletrhu se mohou těšit na filmový secesní šperk, který nosila Libuše Šafránková v česko-německém seriálu Náhrdelník, nebo dobové dělo, které bylo v roce 1857 zachráněno z potopené lodi u skotského pobřeží. Vůbec poprvé bude v Česku k vidění umělecky i sběratelsky nesmírně cenný obraz „Židovský hřbitov v Praze“ českého malíře Jaroslava Čermáka.

„Návštěvníci veletrhu si mohou na jedné ploše prohlédnout desítky starožitných předmětů a uměleckých děl, které by jinak neměli možnost spatřit. Tentokrát jsme pro ně objevili secesní předměty denní potřeby, jako jsou sklo, keramika, lustry či lampy, protože chceme ukázat, že secese a její typické křivky mají své místo i v moderním interiéru,“ říká k náplni podzimního veletrhu prezident pořadatelské asociace Jan Neumann.

Zejména české secesní sklo je podle něj důkazem umění a zručnosti našich předků a v posledních letech se stává velmi oblíbeným sběratelským artiklem.

Veletrh nabídne návštěvníkům zároveň několik unikátů. „Vůbec poprvé bude v Česku vystaven obraz od slavného českého malíře Čermáka. Uznávaný umělec ho namaloval v Paříži v roce 1857 a později skončil v soukromé sbírce. Již v prosinci míří do dražby, proto je veletrh jedinečnou příležitostí pro všechny, kteří si chtějí tento vzácný obraz v klidu prohlédnout.“

sperk-safrankova-nahled „Raritou je dělo vylovené z potopeného vraku lodě City of Madras, které získal jeden ze starožitníků od potomků původního majitele ve Velké Británii,"  upozorňuje na atraktivní exponát na veletrhu Jan Neumann.

Pomyslnou třešínkou na dortu podle něj je secesní šperk vyrobený předním českým uměleckým šperkařem Jiřím Borkertem, který mohli vidět televizní diváci v seriálu Náhrdelník s Libuší Šafránkovou v hlavní roli.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru