dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
32°C
Začal mobilní svoz nebezpečných odpadů, nově je možné odevzdat i oleje a tuky
Použitý olej ze smažení řízků by se měl po vychladnutí přelít do PET lahve a tu lze uzavřenou nově odevzdat v rámci mobilního sběru. Ilustrační foto: Alex Ringer / Freeimages.com

Začal mobilní svoz nebezpečných odpadů, nově je možné odevzdat i oleje a tuky

Praha opět spouští mobilní svoz nebezpečného odpadu od občanů. Začne v polovině února a celkem bude provedeno tři sta dva svozů po osmi zastávkách. Nově mohou Pražané od tohoto víkendu odevzdávat do přistavených aut v rámci svozů také použité jedlé oleje a tuky.

Trasy a jednotlivé zastávky mobilního sběru jsou stanoveny městskými částmi ve spolupráci s hlavním městem. Jedná se většinou o parkoviště, křižovatky ulic a podobně. Místa jsou volena tak, aby byla jednoduše dostupná. Pokud by přeci jen svozové auto nemohli lidé nalézt, v brožuře a ostatních informačních kanálech jsou uvedeny mobilní telefony přímo na řidiče, kteří je na místo určení navedou. Vytíženost jednotlivých tras je sledována a v případě potřeby je možné trasu upravit.

„Jsem rád, že se hlavní město Praha tímto krokem konečně přidává k českým městům, které již sběr jedlých olejů a tuků umožňují. Dojde tak nově k získávání velmi cenné druhotné suroviny, která má široké další využití. Po vyčištění ji lze použít například v zařízeních na výrobu energie, jako jsou kogenerační jednotky, nebo jako přídavek k pohonným hmotám,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).

Mezi nebezpečné odpady patří například rozpouštědla, kyseliny, zásady, fotochemikálie, pesticidy, zářivky a jiný odpad s obsahem rtuti, barvy, lepidla, pryskyřice, pesticidy, čisticí prostředky, rozpouštědla, léčiva, motorové oleje, baterie či akumulátory.

Nově bude možné v rámci mobilního sběru odevzdávat také použité jedlé oleje a tuky, a to v uzavřených PET lahvích. Nezáleží přitom na tom, zda je olej olivový, řepkový, slunečnicový a podobně. Jedlé tuky a oleje jsou po vysbírání předávány zpracovateli, kterým je v Praze společnost Viking group.

Sebraný olej a tuk je po vytřídění a vyčištění využíván jako druhotná surovina v chemickém průmyslu. Jeho aplikace je možná při výrobě některých hmot nahrazujících ropné produkty, dále ve stavebnictví jako složky pro náhražku ropných maziv a v dřevařském průmyslu pro podobný účel zvláště tam, kde je vyžadován vysoce ekologicky šetrný výrobek.

Důležité je využití tohoto materiálu jako jedné ze složek pro výrobu ekologických paliv a přídavků do paliv. Nově se olej začíná využívat také pro výrobu elektrické energie. Sbírání tohoto odpadu v neposlední řadě šetří kanalizační síť, neboť tuk v potrubí ztuhne a zanáší ho. Hrozí tak nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání kanalizace. Praha také připravuje informační kampaň, která by měla občany přesvědčit ke sběru olejů a tuků namísto jejich vylévání do odpadu.

Službu mobilního svozu nebezpečných odpadů organizuje pro své občany hlavní město už dvacet let. O termínech a trasách přistavení vozidel informuje každoročně vydávaná brožura dostupná na jednotlivých úřadech městských částí. Stejné informace jsou k dispozici také na webové adrese http://odpady.praha.eu a na webových stránkách jednotlivých městských částí.

Všechny uvedené druhy nebezpečného odpadu včetně olejů a tuků mohou lidé samozřejmě odevzdávat také ve sběrných dvorech hlavního města Prahy, jejichž seznam a provozní dobu naleznou také na stránce http://odpady.praha.eu.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru