dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Začal jubilejní ročník Letní školy češtiny. V Praze se učí náš jazyk i Kaliforňané a Brazilci
Účastníci Letní školy češtiny. Foto: MHMP

Začal jubilejní ročník Letní školy češtiny. V Praze se učí náš jazyk i Kaliforňané a Brazilci

Studenti, kurzisté středního věku i penzisté z celého světa se v Praze učí český jazyk a poznávají českou kulturu. Ani letos si nenechali ujít Letní školu češtiny a její kurzy Chcete mluvit česky?, jejíž jubilejní dvacátý ročník byl zahájen tento týden zahájen slavnostním přijetím adeptů v Brožíkově sále Staroměstské radnice.

Kurzy, jejichž výuka probíhá již od roku 1993 na kolejích Univerzity Karlovy Kajetánka, organizuje a zároveň vede zakladatelka jazykového centra Elga Čechová, lektorka češtiny na univerzitách v Linci a ve Vídni.

Každý rok se účastní kurzu okolo čtyř desítek žáků, kteří jsou vedeni nejen zájmem o zlepšení českého jazyka, ale i touhou poznávat krásná a historická místa Prahy a České republiky a dozvědět se něco nového o české kultuře.

Letošní kurzisté přijeli nejen z evropských zemí, ale i z Kalifornie a Brazílie. Na jejich výuce se podílejí zkušení lektoři působící na Univerzitě Karlově v Praze.

Studenti přijíždějí z různých důvodů – naučit se jazyk svých rodičů nebo prarodičů, pátrat po svých kořenech, naučit se jazyk životního partnera nebo nových příbuzných, další přivedla do České republiky práce či studium na českých univerzitách. Jeden americký účastník jako vojín osvobozoval s americkou armádou Plzeň a přijel si připomenout své zážitky.

Výuka probíhá v dopoledních hodinách a odpoledne kurzisté poznávají krásy Prahy v otevřeném kolektivu. Každoročně se v rámci kurzu pořádá také celodenní výlet po České republice. Letošní je naplánován na sobotu 3. srpna do sklářského studia Anežka světoznámého sklářského výtvarníka, architekta a designéra Bořka Šípka v Novém Boru.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru