Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský životVíkendové tipy

Začal festival Prague Pride

Slavnostním vyvěšením duhové vlajky na budově Nové radnice Magistrátu byl zahájen týden festivalu Prague Pride.

Ačkoliv se letos kvůli stále probíhající pandemii musíme obejít bez tradičního průvodu Prahou, festival Prague Pride nabízí na 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí.

Duhou se již tradičně rozzáří Střelecký ostrov, dále pak areál Kasáren Karlín a prostory v budově organizace ŽIVOT90.

Během festivalového týdne nabídne Prague Pride také několik akcí online – živá vysílání přes Facebook či YouTube, a to včetně sobotního hlavního live vysílání Pride Stream. Festival tak zpřístupňujeme komukoliv odkudkoliv, i když se nemůže zúčastnit přímo. Všechny akce spojuje společná linka – tou je téma coming out.

„Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že náš bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit. Čekají nás koncerty, výstavy, ale také řada debat či přednášek o důležitých tématech. Každý den od odpoledne až do večera je možné prožít nezaměnitelnou atmosféru Pride Village na Střeleckém ostrově, kde může být jednoduše každý sám sebou a sdílet pohodu a radost s ostatními,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý.

Není lehké si z více jak sta akcí vybrat ty nejzajímavější, ředitel festivalu přidává pár tipů:
Celotýdenní výstava Od Císaře k soudruhovi, která v Pride Village na Střeleckém ostrově vzpomene queer historii skrze deset životních příběhů. Spolupořadatelem je organizace ŽIVOT90.    

Filip20 je místem pro všechny queer lidi ve věku od 13 do 21 let. 6. 8. od 15:30 v Kasárnech Karlín nabídne kulturní i chillout program na celé odpoledne a příležitost k seznámení.

Diskuze na téma život s HIV se pokusí vyvrátit stereotypy a mýty panující kolem HIV diagnózy. Známý český novinář Filip Titlbach vyzpovídá Roberta s Petrem, kteří se podělí o to, co jim HIV přineslo do života, s čím se setkávají a potýkají. 6. 8. v 17:00 v Pride Life v sídle organizace ŽIVOT90 na ulici Karolíny Světlé.

V Kasárnech Karlín v sobotu 7. 8. od 17:00 proběhne inspirativní talkshow plná emocí – Pride Voices. Pět queer osobností z Česka i ze zahraničí představí své životní příběhy a podělí se (nejen) o své zkušenosti s coming outem. Večer bude pokračovat debatou k filmu Zákon lásky a samotnou projekcí filmu.

Co dalšího si nenechat ujít během duhového týdne? Debata o coming outu v politice s Adélou Horákovou a politiky v Rezidenci primátora Hl. m. Prahy, Coming out starších osob ve spolupráci s ŽIVOT90, Psychoterapeut Jan Vojtko: Sebepřijetí si bude povídat s Filipem Titlbachem o tom, jak složité může být někdy pro LGBTQ+ člověka sebepřijetí, Módní průmysl a LGBTQ – diskuze s Karlem Kovářem (influencer „Kovy“) nebo závěrečný Queer Podcast Day.

Online program je tu pro všechny, kdo nemohou nebo nechtějí festival navštívit osobně. Série živých facebookových vysílání se skrze besedy zaměří například na coming out neslyšících.

Sobotní Pride Stream shrne uplynulý týden, během diskuze rozebere aktivismus a osvětu na sociálních sítích a nabídne také zábavný kvíz se zajímavými hosty. Většina online programu bude také uzpůsobena pro obecenstvo se sluchovým postižením, a to buď díky tlumočení, nebo vloženým titulkům.Autor: TZ, red

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Dnes v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Dnes v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

Včera v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

Včera ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

Včera v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

MINT Market se představí na náplavce

17. března 2023 v 06:53

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům – to je MINT Market.

Jožka Černý oslaví 81. narozeniny v Betlémské kapli

17. března 2023 v 06:31

Jožka Černý je zpěvákem, který zpívá melodie předávané z generace na generaci. Prodal přes milion hudebních nosičů. Některé písně se v jeho podání staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa …. Kromě toho, že s cimbálovou muzikou nazpíval stovky písní, má v repertoáru...

Emilova jízda začne na Slunečním náměstí

16. března 2023 v 18:25

Emilova jízda, akce pořádaná Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga pana Emila Příhody v sobotu 15. dubna. Uvidíte pestrou skladbu veteránů, start a cíl je na Slunečním náměstí v Praze 13.

Praha 1: Vynášení Morany na Malé Straně

16. března 2023 v 11:51

Vynášení Morany se v Praze 1 koná v úterý 4. dubna od 9 hodin. Setkání bude u sídla Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí.

Vycházka Prahy 9 do Klíčovských sadů

15. března 2023 ve 21:25

Praha 9 zve na přírodovědně urbanistickou vycházku za faunou sadů se spolkem Darwin v sobotu 18. března v 9 hodin.

Další články
Nahoru