Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 17°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský životVíkendové tipy

Začal festival Prague Pride

Slavnostním vyvěšením duhové vlajky na budově Nové radnice Magistrátu byl zahájen týden festivalu Prague Pride.

Ačkoliv se letos kvůli stále probíhající pandemii musíme obejít bez tradičního průvodu Prahou, festival Prague Pride nabízí na 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí.

Duhou se již tradičně rozzáří Střelecký ostrov, dále pak areál Kasáren Karlín a prostory v budově organizace ŽIVOT90.

Během festivalového týdne nabídne Prague Pride také několik akcí online – živá vysílání přes Facebook či YouTube, a to včetně sobotního hlavního live vysílání Pride Stream. Festival tak zpřístupňujeme komukoliv odkudkoliv, i když se nemůže zúčastnit přímo. Všechny akce spojuje společná linka – tou je téma coming out.

„Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že náš bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit. Čekají nás koncerty, výstavy, ale také řada debat či přednášek o důležitých tématech. Každý den od odpoledne až do večera je možné prožít nezaměnitelnou atmosféru Pride Village na Střeleckém ostrově, kde může být jednoduše každý sám sebou a sdílet pohodu a radost s ostatními,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý.

Není lehké si z více jak sta akcí vybrat ty nejzajímavější, ředitel festivalu přidává pár tipů:
Celotýdenní výstava Od Císaře k soudruhovi, která v Pride Village na Střeleckém ostrově vzpomene queer historii skrze deset životních příběhů. Spolupořadatelem je organizace ŽIVOT90.    

Filip20 je místem pro všechny queer lidi ve věku od 13 do 21 let. 6. 8. od 15:30 v Kasárnech Karlín nabídne kulturní i chillout program na celé odpoledne a příležitost k seznámení.

Diskuze na téma život s HIV se pokusí vyvrátit stereotypy a mýty panující kolem HIV diagnózy. Známý český novinář Filip Titlbach vyzpovídá Roberta s Petrem, kteří se podělí o to, co jim HIV přineslo do života, s čím se setkávají a potýkají. 6. 8. v 17:00 v Pride Life v sídle organizace ŽIVOT90 na ulici Karolíny Světlé.

V Kasárnech Karlín v sobotu 7. 8. od 17:00 proběhne inspirativní talkshow plná emocí – Pride Voices. Pět queer osobností z Česka i ze zahraničí představí své životní příběhy a podělí se (nejen) o své zkušenosti s coming outem. Večer bude pokračovat debatou k filmu Zákon lásky a samotnou projekcí filmu.

Co dalšího si nenechat ujít během duhového týdne? Debata o coming outu v politice s Adélou Horákovou a politiky v Rezidenci primátora Hl. m. Prahy, Coming out starších osob ve spolupráci s ŽIVOT90, Psychoterapeut Jan Vojtko: Sebepřijetí si bude povídat s Filipem Titlbachem o tom, jak složité může být někdy pro LGBTQ+ člověka sebepřijetí, Módní průmysl a LGBTQ – diskuze s Karlem Kovářem (influencer „Kovy“) nebo závěrečný Queer Podcast Day.

Online program je tu pro všechny, kdo nemohou nebo nechtějí festival navštívit osobně. Série živých facebookových vysílání se skrze besedy zaměří například na coming out neslyšících.

Sobotní Pride Stream shrne uplynulý týden, během diskuze rozebere aktivismus a osvětu na sociálních sítích a nabídne také zábavný kvíz se zajímavými hosty. Většina online programu bude také uzpůsobena pro obecenstvo se sluchovým postižením, a to buď díky tlumočení, nebo vloženým titulkům.Autor: TZ, red

Neděle: Prosecký podzim 2021

Včera v 10:54

V neděli 19. září v Parku Přátelství na Proseku se od 14 do 18 hodin koná odpolední přehlídka volnočasových aktivit organizací z Prahy 9. Rodinné odpoledne má podtitul Dveře volného času dokořán. Večer bude patřit koncertu Pražské mobilní zvonohry Petra Rudolfa Manouška a na závěr je připraven...

Den bez aut v Praze 13

Včera v 09:14

V Nových Butovicích, v uzavřené části Seydlerovy ulice, bude v neděli 19. září připraven program věnovaný alternativní mobilitě – bez aut.

Ve třicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto městských částech

Včera v 08:19

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Butovický rohlík 2021

Včera v 06:51

Praha 13 a Triatlon sportklub Praha zvou v sobotu 18. září na tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.

Nová pítka a mlhoviště v parcích Prahy 6

Včera v 06:27

V Praze 6 nechala radnice instalovat nová pítka a mlhoviště v parcích u dětských hřišť. Jedno najdete na Lotyšském a druhé na Puškinově náměstí v Bubenči.

Letňanské pivobraní láká na bohatý program

16. září 2021 v 19:38

V parčíku Na Staré Návsi se bude v pátek 17. a v sobotu 18. září konat Letňanské pivobraní. Kromě koštu přivezených pivních nápojů čeká návštěvníky bohatý kulturní program pro děti i dospělé.

Do boje! V Praze 6 se o víkendu odehraje rekonstrukce bitvy na Bílé hoře

15. září 2021 ve 14:01

Pláň před oborou Hvězda znovu po roce ožije jednou z nejdramatičtějších epizod českých dějin. V sobotu 18. a v neděli 19. září zde proběhne rekonstrukce bitvy na Bílé hoře z roku 1620. Zúčastní se jí kolem tisíce protagonistů z České republiky i ze zahraničí, dění na bojišti pak doprovodí nová...

V rámci Dnů Prahy 15 se konala akce Pestrá Hostivař

14. září 2021 ve 23:24

V rámci několikadenních slavností sportu a kultury s názvem Dny Prahy 15 se v neděli odpoledne konala na Kozinově náměstí akce Pestrá Hostivař. Program odstartovali Pardálové se staropražskými písničkami, dále vystoupila ukrajinská skupina IGNIS a na závěr kapela The...

Další články
Nahoru