Dnes Neděle - polojasno 17°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 2. 10. 2022
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský životVíkendové tipy

Začal festival Prague Pride

Slavnostním vyvěšením duhové vlajky na budově Nové radnice Magistrátu byl zahájen týden festivalu Prague Pride.

Ačkoliv se letos kvůli stále probíhající pandemii musíme obejít bez tradičního průvodu Prahou, festival Prague Pride nabízí na 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí.

Duhou se již tradičně rozzáří Střelecký ostrov, dále pak areál Kasáren Karlín a prostory v budově organizace ŽIVOT90.

Během festivalového týdne nabídne Prague Pride také několik akcí online – živá vysílání přes Facebook či YouTube, a to včetně sobotního hlavního live vysílání Pride Stream. Festival tak zpřístupňujeme komukoliv odkudkoliv, i když se nemůže zúčastnit přímo. Všechny akce spojuje společná linka – tou je téma coming out.

„Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že náš bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit. Čekají nás koncerty, výstavy, ale také řada debat či přednášek o důležitých tématech. Každý den od odpoledne až do večera je možné prožít nezaměnitelnou atmosféru Pride Village na Střeleckém ostrově, kde může být jednoduše každý sám sebou a sdílet pohodu a radost s ostatními,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý.

Není lehké si z více jak sta akcí vybrat ty nejzajímavější, ředitel festivalu přidává pár tipů:
Celotýdenní výstava Od Císaře k soudruhovi, která v Pride Village na Střeleckém ostrově vzpomene queer historii skrze deset životních příběhů. Spolupořadatelem je organizace ŽIVOT90.    

Filip20 je místem pro všechny queer lidi ve věku od 13 do 21 let. 6. 8. od 15:30 v Kasárnech Karlín nabídne kulturní i chillout program na celé odpoledne a příležitost k seznámení.

Diskuze na téma život s HIV se pokusí vyvrátit stereotypy a mýty panující kolem HIV diagnózy. Známý český novinář Filip Titlbach vyzpovídá Roberta s Petrem, kteří se podělí o to, co jim HIV přineslo do života, s čím se setkávají a potýkají. 6. 8. v 17:00 v Pride Life v sídle organizace ŽIVOT90 na ulici Karolíny Světlé.

V Kasárnech Karlín v sobotu 7. 8. od 17:00 proběhne inspirativní talkshow plná emocí – Pride Voices. Pět queer osobností z Česka i ze zahraničí představí své životní příběhy a podělí se (nejen) o své zkušenosti s coming outem. Večer bude pokračovat debatou k filmu Zákon lásky a samotnou projekcí filmu.

Co dalšího si nenechat ujít během duhového týdne? Debata o coming outu v politice s Adélou Horákovou a politiky v Rezidenci primátora Hl. m. Prahy, Coming out starších osob ve spolupráci s ŽIVOT90, Psychoterapeut Jan Vojtko: Sebepřijetí si bude povídat s Filipem Titlbachem o tom, jak složité může být někdy pro LGBTQ+ člověka sebepřijetí, Módní průmysl a LGBTQ – diskuze s Karlem Kovářem (influencer „Kovy“) nebo závěrečný Queer Podcast Day.

Online program je tu pro všechny, kdo nemohou nebo nechtějí festival navštívit osobně. Série živých facebookových vysílání se skrze besedy zaměří například na coming out neslyšících.

Sobotní Pride Stream shrne uplynulý týden, během diskuze rozebere aktivismus a osvětu na sociálních sítích a nabídne také zábavný kvíz se zajímavými hosty. Většina online programu bude také uzpůsobena pro obecenstvo se sluchovým postižením, a to buď díky tlumočení, nebo vloženým titulkům.Autor: TZ, red

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

29. září 2022 v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Další články
Nahoru