Dnes Pátek - polojasno 13°C
Zítra Sobota - bourky 13°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začal festival Prague Pride, radnice zdobí duhové vlajky
Vyvěšení duhové vlajky z balkonu radnice Prahy 1. Foto: Facebook D.B.

Začal festival Prague Pride, radnice zdobí duhové vlajky

Začal 13. ročník Prague Pride. Během festivalového týdne se uskuteční 190 akcí na 45 různých místech v hlavním městě. Na jejich organizaci se kromě pořadatelského týmu podílí dalších 66 organizací, firem i soukromých osob. Festival přivítá hosty ze sedmnácti zemí.

Hodinu před pondělním polednem bylo rušno ve Vodičkově ulici u radnice Prahy 1. Zástupci radnice, zastupitelé napříč stranami i hosté (Jan Cina a sourozenci Pavlovčinovi) vyvěsili z balkónů ve druhém patře duhové vlajky.

Na to navázalo uzavření registrovaného svazku dvou mladých lidí. Přesně v poledne svůj svazek na radnici uzavřeli Matouš a Josef. „Moc si přeji, aby přišla chvíle, kdy obřad bude mít stejné parametry jako při uzavření současného institutu manželství. Je mi jedno, jak se institut bude jmenovat. Důležité je, aby pojmenování platilo pro všechny, bez jakéhokoli rozdílu,“ sdělil 1. místostarosta David Bodeček (nez./klub Piráti a občané z Prahy 1).

V pondělí ráno v osm hodin vyvěsili představitelé hlavního města na budovu Nové radnice duhovou vlajku. „Vyvěšením duhové vlajky dáváme najevo, že hlavní město je zde pro všechny včetně příslušníků různých menšin,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Třináctý ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride se koná jako v minulých letech pod záštitou hlavního města.

To pro letošní rok schválilo podporu pro spolek Prague Pride z. s. ve výši celkem 823 tisíc korun, z toho 700 tisíc korun bylo přiděleno na tradiční Prague Pride a dalších 123 tisíc korun na Charitativní běh proti homofobii a prevenci HIV Fun&Run. Duhová vlajka byla vyvěšena i na radnici Prahy 7. Festival oficiálně začal odpoledne na Střeleckém ostrově. 

Počet festivalových míst, kam se soustředí větší počet akcí určitého stylu, se letos rozrostl:
• Pride Village – Místo pro komunitní program se podařilo zachránit díky úspěšné crowdfundingové sbírce, a tak se účastnictvo může opět těšit na workshopy, pikniky v trávě i skvělý hudební program.
• Pride Club – Ve 22 hod letos program ve Village nekončí, ale přesouvá se do podzemí ostrova, kde se bude tančit do rána.
• Pride House – Prostor na Střeleckém ostrově nabídne intelektuální potravu ve formě besed, diskuzí i workshopů.
• Pride Life – Nabídne opět mezigenerační program, díky němuž se mohou potkat lidé s úplně odlišnou životní zkušeností.
• Pride Gallery – Kavárna Langhans představí několik výstav umělectva z ČR i zahraničí.
• Pride Cafe – Kavárna Dorado Coffee na Betlémském náměstí přinese rozmanitý program v angličtině.
• Pride Cinema – Kino Edison Filmhub bude večer promítat čerstvé novinky i starší kusy nejen s queer tematikou.
• Pride Park – V sobotu 12. 8. se Letenská pláň opět promění v pestrobarevné místo s 6 hudebními stagemi, neziskovým JarmarQem, nafukovacím růžovým kostelem i VIP zónou.

O taneční zábavu účastníků Prague Pride se postará deset nočních klubů, které se letos zapojily do programu s parties různých hudebních žánrů, českými i zahraničními DJs a prostředím, kde vládne přijetí a otevřenost. Novinkou je Pride Club skrytý v podzemí K Kafe na Střeleckém ostrově, kam se přesune zábava z Pride Village po 22. hodině, kdy nastává noční klid.

Duhová sobota

Průvod Pride Parade se začne řadit v sobotu 12. srpna ve 11:30 hod v dolní části Václavského náměstí, kde bude i hudební stage. Do pohybu se dá v 12:30 hod a půjde po trase Na Příkopě – Celetná – Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – schody na Letnou.

V Pride Parku na Letenské pláni bude po skončení průvodu probíhat zábavný program na šesti hudebních stagích. Celý program festivalu Prague Pride je k dispozici zde.


Autor: puc

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

Dnes ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Středověké slavnosti na Hradčanech

Dnes v 09:21

Druhé Středověké slavnosti na Hradčanech v krásném prostředí parku Maxe van der Stoela nedaleko pražského hradu v Praze 6.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

Dnes v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Dobročinnej Blešák v Praze 10

Dnes v 09:02

Přijďte si nakoupit stylové kousky a oživte udržitelně svůj šatník. Letos můžete podpořit organizaci Nedoklubko. Tato nezisková organizace pomáhá rodičům předčasně narozených dětí a neonatologickým oddělením v České republice již od roku 2002.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Včera v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Včera v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Včera v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Včera v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

22. května 2024 ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Další články
Nahoru