Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Začal festival Prague Pride, radnice zdobí duhové vlajky
Vyvěšení duhové vlajky z balkonu radnice Prahy 1. Foto: Facebook D.B.

Začal festival Prague Pride, radnice zdobí duhové vlajky

Začal 13. ročník Prague Pride. Během festivalového týdne se uskuteční 190 akcí na 45 různých místech v hlavním městě. Na jejich organizaci se kromě pořadatelského týmu podílí dalších 66 organizací, firem i soukromých osob. Festival přivítá hosty ze sedmnácti zemí.

Hodinu před pondělním polednem bylo rušno ve Vodičkově ulici u radnice Prahy 1. Zástupci radnice, zastupitelé napříč stranami i hosté (Jan Cina a sourozenci Pavlovčinovi) vyvěsili z balkónů ve druhém patře duhové vlajky.

Na to navázalo uzavření registrovaného svazku dvou mladých lidí. Přesně v poledne svůj svazek na radnici uzavřeli Matouš a Josef. „Moc si přeji, aby přišla chvíle, kdy obřad bude mít stejné parametry jako při uzavření současného institutu manželství. Je mi jedno, jak se institut bude jmenovat. Důležité je, aby pojmenování platilo pro všechny, bez jakéhokoli rozdílu,“ sdělil 1. místostarosta David Bodeček (nez./klub Piráti a občané z Prahy 1).

V pondělí ráno v osm hodin vyvěsili představitelé hlavního města na budovu Nové radnice duhovou vlajku. „Vyvěšením duhové vlajky dáváme najevo, že hlavní město je zde pro všechny včetně příslušníků různých menšin,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Třináctý ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride se koná jako v minulých letech pod záštitou hlavního města.

To pro letošní rok schválilo podporu pro spolek Prague Pride z. s. ve výši celkem 823 tisíc korun, z toho 700 tisíc korun bylo přiděleno na tradiční Prague Pride a dalších 123 tisíc korun na Charitativní běh proti homofobii a prevenci HIV Fun&Run. Duhová vlajka byla vyvěšena i na radnici Prahy 7. Festival oficiálně začal odpoledne na Střeleckém ostrově. 

Počet festivalových míst, kam se soustředí větší počet akcí určitého stylu, se letos rozrostl:
• Pride Village – Místo pro komunitní program se podařilo zachránit díky úspěšné crowdfundingové sbírce, a tak se účastnictvo může opět těšit na workshopy, pikniky v trávě i skvělý hudební program.
• Pride Club – Ve 22 hod letos program ve Village nekončí, ale přesouvá se do podzemí ostrova, kde se bude tančit do rána.
• Pride House – Prostor na Střeleckém ostrově nabídne intelektuální potravu ve formě besed, diskuzí i workshopů.
• Pride Life – Nabídne opět mezigenerační program, díky němuž se mohou potkat lidé s úplně odlišnou životní zkušeností.
• Pride Gallery – Kavárna Langhans představí několik výstav umělectva z ČR i zahraničí.
• Pride Cafe – Kavárna Dorado Coffee na Betlémském náměstí přinese rozmanitý program v angličtině.
• Pride Cinema – Kino Edison Filmhub bude večer promítat čerstvé novinky i starší kusy nejen s queer tematikou.
• Pride Park – V sobotu 12. 8. se Letenská pláň opět promění v pestrobarevné místo s 6 hudebními stagemi, neziskovým JarmarQem, nafukovacím růžovým kostelem i VIP zónou.

O taneční zábavu účastníků Prague Pride se postará deset nočních klubů, které se letos zapojily do programu s parties různých hudebních žánrů, českými i zahraničními DJs a prostředím, kde vládne přijetí a otevřenost. Novinkou je Pride Club skrytý v podzemí K Kafe na Střeleckém ostrově, kam se přesune zábava z Pride Village po 22. hodině, kdy nastává noční klid.

Duhová sobota

Průvod Pride Parade se začne řadit v sobotu 12. srpna ve 11:30 hod v dolní části Václavského náměstí, kde bude i hudební stage. Do pohybu se dá v 12:30 hod a půjde po trase Na Příkopě – Celetná – Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – schody na Letnou.

V Pride Parku na Letenské pláni bude po skončení průvodu probíhat zábavný program na šesti hudebních stagích. Celý program festivalu Prague Pride je k dispozici zde.


Autor: puc

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Dnes v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Dnes v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

Včera v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Další články
Nahoru