Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zábradlí je v ukrajinských barvách. Z ruské ambasády teď mají lepší výhled, odůvodnil to náměstek primátora
Silničáři barví zábradlí do žluté a modré, v pozadí vpravo je vidět Konzulární oddělení velvyslanectví Ruské federace. Foto: Adam Scheinherr

Zábradlí je v ukrajinských barvách. Z ruské ambasády teď mají lepší výhled, odůvodnil to náměstek primátora

V rámci opravy mostu v Korunovační ulici, který stojí na dohled od budovy ruského velvyslanectví v Bubenči, bylo v první polovině týdne pracovníky Technické správy komunikaci (TSK) natřeno zábradlí žlutou a modrou barvou, tedy národními barvami Ukrajiny.

Akci vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je zároveň předsedou dozorčí rady TSK. Podle něj se jedná o symbolické gesto.

„Stejně jako vlaječky na tramvajích a vystoupení z ruské asociace sdružující města, kde jezdí metro. Vedle gest hlavně podnikáme s dopravním podnikem, Ropidem i a TSK konkrétní kroky pomoci i v dopravní gesci,“ uvedl. Lidé prchající před válkou na Ukrajině mají od pondělí MHD v Praze zdarma.

„Vytipováváme okrajová méně obsazená parkoviště pro parkování zdarma. Dali jsme Ukrajincům a Ukrajinkám v dopravním podniku mimořádné odměny a zadali jsme vedení, aby se připravilo na poválečnou pomoc sesterským dopravním podnikům na Ukrajině. Už teď hledáme autobusy a tramvaje, které tam pošleme," dodal náměstek.

Podle něj se silničáři, které natírali zábradlí mostu, setkali s pozitivními reakcemi řidiček a řidičů, kteří přibržďovali, z okna provolávali schvalující hesla a také troubili.

Už v pondělí Praha 6 navrhla magistrátu přejmenovat část ulice Korunovační, která je na území šesté městské části a most přes železnici po ukrajinském ženistovi Vitalii Skakunovi. Změny názvů v Praze schvaluje rada hlavního města na návrh místopisné komise.

Vedení metropole před dvěma lety přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova. Tento ruský opoziční politik byl před sedmi lety zastřelen v Moskvě.


Autor: Jan Puci

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru