Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zábradlí je v ukrajinských barvách. Z ruské ambasády teď mají lepší výhled, odůvodnil to náměstek primátora
Silničáři barví zábradlí do žluté a modré, v pozadí vpravo je vidět Konzulární oddělení velvyslanectví Ruské federace. Foto: Adam Scheinherr

Zábradlí je v ukrajinských barvách. Z ruské ambasády teď mají lepší výhled, odůvodnil to náměstek primátora

V rámci opravy mostu v Korunovační ulici, který stojí na dohled od budovy ruského velvyslanectví v Bubenči, bylo v první polovině týdne pracovníky Technické správy komunikaci (TSK) natřeno zábradlí žlutou a modrou barvou, tedy národními barvami Ukrajiny.

Akci vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je zároveň předsedou dozorčí rady TSK. Podle něj se jedná o symbolické gesto.

„Stejně jako vlaječky na tramvajích a vystoupení z ruské asociace sdružující města, kde jezdí metro. Vedle gest hlavně podnikáme s dopravním podnikem, Ropidem i a TSK konkrétní kroky pomoci i v dopravní gesci,“ uvedl. Lidé prchající před válkou na Ukrajině mají od pondělí MHD v Praze zdarma.

„Vytipováváme okrajová méně obsazená parkoviště pro parkování zdarma. Dali jsme Ukrajincům a Ukrajinkám v dopravním podniku mimořádné odměny a zadali jsme vedení, aby se připravilo na poválečnou pomoc sesterským dopravním podnikům na Ukrajině. Už teď hledáme autobusy a tramvaje, které tam pošleme," dodal náměstek.

Podle něj se silničáři, které natírali zábradlí mostu, setkali s pozitivními reakcemi řidiček a řidičů, kteří přibržďovali, z okna provolávali schvalující hesla a také troubili.

Už v pondělí Praha 6 navrhla magistrátu přejmenovat část ulice Korunovační, která je na území šesté městské části a most přes železnici po ukrajinském ženistovi Vitalii Skakunovi. Změny názvů v Praze schvaluje rada hlavního města na návrh místopisné komise.

Vedení metropole před dvěma lety přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova. Tento ruský opoziční politik byl před sedmi lety zastřelen v Moskvě.


Autor: Jan Puci

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

Dnes v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

Dnes v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

Včera ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

Včera v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

Včera v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

7. června 2023 v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

7. června 2023 v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Další články
Nahoru