Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zábradlí je v ukrajinských barvách. Z ruské ambasády teď mají lepší výhled, odůvodnil to náměstek primátora
Silničáři barví zábradlí do žluté a modré, v pozadí vpravo je vidět Konzulární oddělení velvyslanectví Ruské federace. Foto: Adam Scheinherr

Zábradlí je v ukrajinských barvách. Z ruské ambasády teď mají lepší výhled, odůvodnil to náměstek primátora

V rámci opravy mostu v Korunovační ulici, který stojí na dohled od budovy ruského velvyslanectví v Bubenči, bylo v první polovině týdne pracovníky Technické správy komunikaci (TSK) natřeno zábradlí žlutou a modrou barvou, tedy národními barvami Ukrajiny.

Akci vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je zároveň předsedou dozorčí rady TSK. Podle něj se jedná o symbolické gesto.

„Stejně jako vlaječky na tramvajích a vystoupení z ruské asociace sdružující města, kde jezdí metro. Vedle gest hlavně podnikáme s dopravním podnikem, Ropidem i a TSK konkrétní kroky pomoci i v dopravní gesci,“ uvedl. Lidé prchající před válkou na Ukrajině mají od pondělí MHD v Praze zdarma.

„Vytipováváme okrajová méně obsazená parkoviště pro parkování zdarma. Dali jsme Ukrajincům a Ukrajinkám v dopravním podniku mimořádné odměny a zadali jsme vedení, aby se připravilo na poválečnou pomoc sesterským dopravním podnikům na Ukrajině. Už teď hledáme autobusy a tramvaje, které tam pošleme," dodal náměstek.

Podle něj se silničáři, které natírali zábradlí mostu, setkali s pozitivními reakcemi řidiček a řidičů, kteří přibržďovali, z okna provolávali schvalující hesla a také troubili.

Už v pondělí Praha 6 navrhla magistrátu přejmenovat část ulice Korunovační, která je na území šesté městské části a most přes železnici po ukrajinském ženistovi Vitalii Skakunovi. Změny názvů v Praze schvaluje rada hlavního města na návrh místopisné komise.

Vedení metropole před dvěma lety přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova. Tento ruský opoziční politik byl před sedmi lety zastřelen v Moskvě.


Autor: Jan Puci

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Další články
Nahoru