Dnes Sobota - zatazeno 10°C
Zítra Neděle - polojasno 9°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za založení požáru na Císařském ostrově a další činy přijal muž osm let vězení
Požár stájí na Císařském ostrově. Foto: HZS Praha

Za založení požáru na Císařském ostrově a další činy přijal muž osm let vězení

Třicetiletý Vojtěch Dukay, který letos v dubnu založil požár stájí na Císařském ostrově v Praze, si za týrání zvířat, obecné ohrožení a poškození cizí věci odpyká osm let ve vězení. Se státní zástupkyní uzavřel dohodu o vině a trestu, kterou ve středu schválil pražský městský soud. V ohni uhynulo šest koní a dva poníci, kteří patřili jezdecké škole. Dukay byl odsouzen i za další činy, mimo jiné za založení požáru v areálu Bohnické léčebny. Muž uvedl, že svého jednání lituje.

„Soud má za prokázaný skutkový děj tak, jak je popsán v dohodě," konstatoval předseda trestního senátu Tome Frankič. Součástí schválené dohody je i umístění obžalovaného do zabezpečovací detence.

„Obviněný i s touto částí souhlasí, protože si je vědom, že jeho zdravotní stav vyžaduje dlouhodobou péči," uvedla státní zástupkyně. Podrobnosti k duševnímu zdraví obžalovaného neuvedla.

K požáru na Císařském ostrově ležícím mezi Stromovkou a Trojou vyjížděli hasiči letos 11. dubna po poledni. Dukay podle rozsudku založil oheň, který se rozšířil na stáje o rozloze zhruba 20 krát deset metrů.

Ve stájích uhořelo šest koní a dva poníci, nikdo z lidí se nezranil. Škodu majitelé vyčíslili zhruba na 3,5 milionu korun, soud majiteli stájí přiznal necelých 300 000 korun. Se zbytkem nároku ho odkázal na civilní řízení.

Dukay podle verdiktu založil od loňského listopadu do letošního dubna několik požárů. Největší škoda vznikla loni 9. listopadu, kdy Dukay zapálil stodolu se senem v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, kde byl v té době hospitalizován.

Léčebna vyčíslila škodu na více než 17 milionů korun, obžalovaný v dohodě souhlasil se zaplacením zhruba 14 milionů. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Na Císařském ostrově Dukay založil podle verdiktu oheň celkem třikrát, dvakrát v průběhu března. Jednou ho zlikvidovali hasiči, podruhé se uhasil sám. Napotřetí muž zapálil seno u stájí právě 11. dubna.

Stáje patří Jezdecké škole Praha 7, která organizuje jízdy na koních a ponících pro děti od tří let i dospělé a pořádá příměstské letní tábory. Škola po požáru založila transparentní účet a vybrané peníze chtěla využít na vybudování nové stáje, pořízení poníků a zajištění letních příměstských táborů pro děti. Majitel stáje Josef Koudela ale ČTK na konci října řekl, že potřebné peníze se vybrat nepodařilo.

Dohodu o vině a trestu sjednává státní zástupce s obviněným, který musí mimo jiné prohlásit, že spáchal skutek, pro který je stíhán, pokud na základě dosud opatřených důkazů a dalších výsledků přípravného řízení nejsou důvodné pochybnosti o pravdivosti jeho prohlášení. Dokazování se v tomto případě neprovádí. Pokud je dohoda sjednána, předloží žalobce soudu návrh na její schválení. Soud dohodu schválit nemusí, pokud je nesprávná nebo nepřiměřená.

Protože dnes soud v dohodě měnil výroky týkající se náhrady škody, ponechal si Dukay lhůtu pro případné odvolání. Dnešní verdikt tak zatím není pravomocný.


Autor: ČTK

Hasiči zabránili rozšíření plamenů na fotovoltaiku

22. února 2024 ve 14:05

Ve čtvrtek 22. února od 10:44 hodin zasahovali hasiči ze satalické a strašnické stanice v ulici K viaduktu v Praze-Kyjích u požáru na balkóně rodinného domu.

Agresivní cizinec napadal kolemjdoucí v parku u hlavního nádraží

15. února 2024 v 00:02

O velký rozruch se postaral třiačtyřicetiletý česky hovořící cizinec na konci ledna ve Vrchlického sadech. Kolem osmé hodiny ranní, na chodníku vedoucím od ulice Bolzanova směrem k vlakovému nádraží, nejprve s hořícími novinami v ruce ohrožoval mladou ženu a poté začal napadat náhodné kolemjdoucí....

V Praze 4 se auto po nehodě převrátilo na bok, pomohli hasiči

13. února 2024 v 11:18

Jednotka pražských profesionálních hasičů z krčské stanice zasahovala v pondělí 12. února  od 16:33 hodin v ulici Zálesí v Praze 4. Převrátilo se tam osobní auto po nehodě na bok.

Další články
Nahoru