Dnes Sobota - dest 25°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za vraždu řidiče Boltu uložil soud mladíkovi 17,5 roku vězení
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Pexels

Za vraždu řidiče Boltu uložil soud mladíkovi 17,5 roku vězení

Ivan Pašku, který ubodal řidiče Boltu na pražském sídlišti Černý Most a odjel s jeho autem, si má podle čtvrtečníhp nepravomocného rozsudku odpykat 17,5 roku ve vězení. Součástí verdiktu je také vyhoštění z Česka na neurčitou dobu. Sedmadvacetiletý muž z Ukrajiny se k předem naplánovanému činu přiznal, nedokázal ale vysvětlit, proč jej spáchal. Pozůstalým by měl jako odškodné zaplatit téměř milion korun.

Státní zástupkyně Taťána Prici žádala pro muže za zištnou vraždu spáchanou zvlášť trýznivým i surovým způsobem 18 let odnětí svobody. Zdůraznila, že napadený řidič brutální útok po celou dobu vnímal – na ulici ještě hovořil se svědkyní, která k němu přivolala záchranáře.

Pašku požádal odpoledne 22. listopadu 2022 kolemjdoucího v centru hlavního města o přivolání vozu Bolt. Nechal se odvézt do Bryksovy ulice v Praze 9, kde třicetiletého řidiče napadl ze zadního sedadla nožem a při následném zápasu mu zasadil desítky ran zejména do obličeje, hlavy a krku. Mimo jiné mu přeťal míchu a zasáhl krční tepnu. Poté řidiče vytáhl z auta a pohodil ho na silnici, kde muž zemřel. Pašku s vozem zamířil na benzinovou stanici, aby auto umyl od krve. Zadrželi ho tam policisté a soud ho poslal do vazby, kde je mladík doposud.

Zavražděný muž měl malou dceru, jeho družka čekala v době vraždy další dítě. Pašku u pražského městského soudu opakovaně uvedl, že svůj čin nechápe. Zmínil, že hodlal prodat na součástky řidičovo auto. Také ale říkal, že se bál, že ho někdo pronásleduje.

„Velmi lituji toho, co jsem udělal. Nevím, jak to mám všechno napravit. Zabil jsem ho proto, že jsem se chtěl dostat do vězení. Nevěděl jsem, co je schizofrenie, ale zřejmě jde o schizofrenii. Možná se povede dostat mě do nemocnice a mně bude lehčeji," prohlásil ve čtvrtek u soudu.

Mladíkova výpověď vyznívala i dříve zmateně a nesouvisle. Jeho obhájci s pomocí znaleckého posudku zpochybnili mužovu příčetnost – a to jak v současné době, tak i při spáchání činu. Navrhovali pro něj upuštění od potrestání a umístění do zabezpečovací detence. Odmítali také mužovo vyhoštění s tím, že větší část života strávil v Česku a má tu rodinné zázemí.

Pašku má ukrajinské občanství a vyrostl na Ukrajině, narodil se ale v Jihlavě, kde jeho rodiče podnikali. Řekl, že měl dříve problémy s drogami. V Česku pracoval na stavbách. Několik týdnů před činem se vloupal do samoobsluhy a ze sklenic tam vyskládal srdce a jméno dívky, kterou kdysi miloval.

Na jiného řidiče přepravní společnosti Bolt zaútočil dříve v Praze nožem Jiří Sasák, který se chtěl rovněž zmocnit jeho vozu. Za pokus o vraždu si odpykává 15 let vězení a justice mu uložila také ústavní protialkoholní léčbu a psychiatrické léčení.

Vrchní soud tehdy k případu uvedl, že řidiči taxislužby jsou velmi ohroženou skupinou. Nemohou si totiž vybírat, koho si do auta naloží a v případě napadení mají velice malou možnost se bránit: většinou mají útočníky za sebou, omezuje je bezpečnostní pás a musí se věnovat řízení.


Autor: ČTK

Honička s motorkářem skončila v tunelu Mrázovka nehodou

17. června 2024 ve 23:24

Nehodou šestadvacetiletého cizince na motorce v pondělí skončilo jeho pronásledování v hlavním městě, kde ujížděl před policií. V tunelu Mrázovka, který je součástí Městského okruhu, narazil do jednoho ze služebních aut. Nezranil se, poškodil však vozidlo. Lustrací se ukázalo, že neměl platné...

Na Andělu byl na lavičce pobodaný muž

17. června 2024 ve 23:12

V sousedství tramvajové zastávky Anděl v Nádražní ulici byl v pondělí po šestnácté hodině záchranáři ošetřován pobodaný muž, kterého v hádce zranil jiný muž, který se s ním pohádal. Zranění nebylo vážné. Podezřelý z útoku byl během pár minut zadržen. Frekventovaná lokalita na Andělu má už dlouho...

Další články
Nahoru