Dnes Sobota - zatazeno 10°C
Zítra Neděle - polojasno 9°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za vraždu řidiče Boltu uložil soud mladíkovi 17,5 roku vězení
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Pexels

Za vraždu řidiče Boltu uložil soud mladíkovi 17,5 roku vězení

Ivan Pašku, který ubodal řidiče Boltu na pražském sídlišti Černý Most a odjel s jeho autem, si má podle čtvrtečníhp nepravomocného rozsudku odpykat 17,5 roku ve vězení. Součástí verdiktu je také vyhoštění z Česka na neurčitou dobu. Sedmadvacetiletý muž z Ukrajiny se k předem naplánovanému činu přiznal, nedokázal ale vysvětlit, proč jej spáchal. Pozůstalým by měl jako odškodné zaplatit téměř milion korun.

Státní zástupkyně Taťána Prici žádala pro muže za zištnou vraždu spáchanou zvlášť trýznivým i surovým způsobem 18 let odnětí svobody. Zdůraznila, že napadený řidič brutální útok po celou dobu vnímal – na ulici ještě hovořil se svědkyní, která k němu přivolala záchranáře.

Pašku požádal odpoledne 22. listopadu 2022 kolemjdoucího v centru hlavního města o přivolání vozu Bolt. Nechal se odvézt do Bryksovy ulice v Praze 9, kde třicetiletého řidiče napadl ze zadního sedadla nožem a při následném zápasu mu zasadil desítky ran zejména do obličeje, hlavy a krku. Mimo jiné mu přeťal míchu a zasáhl krční tepnu. Poté řidiče vytáhl z auta a pohodil ho na silnici, kde muž zemřel. Pašku s vozem zamířil na benzinovou stanici, aby auto umyl od krve. Zadrželi ho tam policisté a soud ho poslal do vazby, kde je mladík doposud.

Zavražděný muž měl malou dceru, jeho družka čekala v době vraždy další dítě. Pašku u pražského městského soudu opakovaně uvedl, že svůj čin nechápe. Zmínil, že hodlal prodat na součástky řidičovo auto. Také ale říkal, že se bál, že ho někdo pronásleduje.

„Velmi lituji toho, co jsem udělal. Nevím, jak to mám všechno napravit. Zabil jsem ho proto, že jsem se chtěl dostat do vězení. Nevěděl jsem, co je schizofrenie, ale zřejmě jde o schizofrenii. Možná se povede dostat mě do nemocnice a mně bude lehčeji," prohlásil ve čtvrtek u soudu.

Mladíkova výpověď vyznívala i dříve zmateně a nesouvisle. Jeho obhájci s pomocí znaleckého posudku zpochybnili mužovu příčetnost – a to jak v současné době, tak i při spáchání činu. Navrhovali pro něj upuštění od potrestání a umístění do zabezpečovací detence. Odmítali také mužovo vyhoštění s tím, že větší část života strávil v Česku a má tu rodinné zázemí.

Pašku má ukrajinské občanství a vyrostl na Ukrajině, narodil se ale v Jihlavě, kde jeho rodiče podnikali. Řekl, že měl dříve problémy s drogami. V Česku pracoval na stavbách. Několik týdnů před činem se vloupal do samoobsluhy a ze sklenic tam vyskládal srdce a jméno dívky, kterou kdysi miloval.

Na jiného řidiče přepravní společnosti Bolt zaútočil dříve v Praze nožem Jiří Sasák, který se chtěl rovněž zmocnit jeho vozu. Za pokus o vraždu si odpykává 15 let vězení a justice mu uložila také ústavní protialkoholní léčbu a psychiatrické léčení.

Vrchní soud tehdy k případu uvedl, že řidiči taxislužby jsou velmi ohroženou skupinou. Nemohou si totiž vybírat, koho si do auta naloží a v případě napadení mají velice malou možnost se bránit: většinou mají útočníky za sebou, omezuje je bezpečnostní pás a musí se věnovat řízení.


Autor: ČTK

Hasiči zabránili rozšíření plamenů na fotovoltaiku

22. února 2024 ve 14:05

Ve čtvrtek 22. února od 10:44 hodin zasahovali hasiči ze satalické a strašnické stanice v ulici K viaduktu v Praze-Kyjích u požáru na balkóně rodinného domu.

Agresivní cizinec napadal kolemjdoucí v parku u hlavního nádraží

15. února 2024 v 00:02

O velký rozruch se postaral třiačtyřicetiletý česky hovořící cizinec na konci ledna ve Vrchlického sadech. Kolem osmé hodiny ranní, na chodníku vedoucím od ulice Bolzanova směrem k vlakovému nádraží, nejprve s hořícími novinami v ruce ohrožoval mladou ženu a poté začal napadat náhodné kolemjdoucí....

V Praze 4 se auto po nehodě převrátilo na bok, pomohli hasiči

13. února 2024 v 11:18

Jednotka pražských profesionálních hasičů z krčské stanice zasahovala v pondělí 12. února  od 16:33 hodin v ulici Zálesí v Praze 4. Převrátilo se tam osobní auto po nehodě na bok.

Další články
Nahoru