Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za vraždu řidiče Boltu potvrdil soud mladíkovi 17,5 roku vězení
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za vraždu řidiče Boltu potvrdil soud mladíkovi 17,5 roku vězení

Ivan Pašku, který ubodal řidiče Boltu na pražském sídlišti Černý Most a odjel s jeho autem, si odpyká 17,5 roku ve vězení. Trest mu ve čtvrtek pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je také vyhoštění z Česka na neurčitou dobu a povinnost zaplatit pozůstalým odškodné 1,4 milionu korun. Mladík z Ukrajiny se k předem naplánovanému činu přiznal, nedokázal ale vysvětlit, proč jej spáchal.

„Chladnokrevně a bezcitně usmrtil náhodně vybraného člověka. Následek je o to horší, že tento člověk byl otec minimálně jednoho dítěte. Pan obžalovaný tak způsobil mimořádné problémy a utrpení družce poškozeného, která byl odkázána na jeho osobu jak výživou, tak i pokud jde o výchovu dcery. Trest v polovině sazby rozhodně není trestem nepřiměřeně přísným," uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Připomněl, že do trestu je zahrnuto i předchozí mladíkovo odsouzení za krádež a poškození cizí věci.

Pašku požádal odpoledne 22. listopadu 2022 kolemjdoucího v centru hlavního města o přivolání vozu Bolt. Nechal se odvézt do odlehlé Bryksovy ulice v Praze 9, kde třicetiletého řidiče napadl ze zadního sedadla nožem a při následném zápasu mu zasadil desítky ran zejména do obličeje, hlavy a krku. Mimo jiné mu přeťal míchu a zasáhl krční tepnu. Poté řidiče vytáhl z auta a pohodil ho na silnici.

Napadený muž brutální útok po celou dobu vnímal – na ulici ještě mluvil se svědkyní, která k němu přivolala záchranáře. Ti se řidiče marně snažili zachránit. Pašku s vozem zamířil na benzinovou stanici, aby auto umyl od krve. Zadrželi ho tam policisté.

Šestadvacetiletý Pašku při hlavním líčení opakovaně uvedl, že svůj čin nechápe. Zmínil, že hodlal prodat na součástky řidičovo auto. Také ale říkal, že se bál, že ho někdo pronásleduje, a že zřejmě trpí schizofrenií.

Jeho obhájci s pomocí vlastního znaleckého posudku zpochybnili mužovu příčetnost – a to jak v současné době, tak i při spáchání činu. Navrhovali pro něj upuštění od potrestání a umístění do zabezpečovací detence. Odmítali také mužovo vyhoštění s tím, že větší část života strávil v Česku a má tu rodinné zázemí.

Ve čtvrtek obhájkyně žádala, aby odvolací senát zrušil verdikt a aby případ vrátil městskému soudu se závazným pokynem k vypracování revizního znaleckého posudku. Státní zástupkyně nesouhlasila a odkázala na předchozí závěry znalců, podle nichž je Pašku „zcela evidentně asociální, není schizofrenik a je narušena jeho osobnost, takže jeho chování není ovlivnitelné léčbou".

Jediná změna, kterou Lněničkův senát v rozsudku provedl, bylo rozhodnutí o náhradě škody. Městský soud pozůstalé ženě původně přiznal 80 000 korun s tím, že její vztah se zavražděným řidičem a otcem jejího dítěte byl spíše kamarádský.

Vycházel z toho, že spolu nebydleli. Vrchní soud ale uvěřil vysvětlení, že pár opustil společnou domácnost kvůli finančním problémům v době koronavirové pandemie. Muž i žena bydleli u známých a plánovali se znovu sestěhovat.

Žena byla v době vraždy těhotná, trestní soud ale nemohl brát za prokázané, že toto dítě je rovněž řidičovo. Proto novorozenci odškodné nepřiznal a nárok bude muset řešit civilní soud. Starší dceři přiznala justice 600 000, dalších 200 000 jí předtím vyplatilo ministerstvo spravedlnosti. Lněnička řekl, že družka má nárok na zcela stejnou částku, tedy na 800 000 korun.

Pašku má ukrajinské občanství a vyrostl na Ukrajině, narodil se ale v Jihlavě, kde jeho rodiče podnikali. V Česku pracoval na stavbách. Podle vlastních slov měl dříve problémy s drogami. Několik týdnů před vraždou se vloupal do samoobsluhy a ze sklenic tam vyskládal srdce a jméno své někdejší lásky.


Autor: ČTK

Honička s motorkářem skončila v tunelu Mrázovka nehodou

17. června 2024 ve 23:24

Nehodou šestadvacetiletého cizince na motorce v pondělí skončilo jeho pronásledování v hlavním městě, kde ujížděl před policií. V tunelu Mrázovka, který je součástí Městského okruhu, narazil do jednoho ze služebních aut. Nezranil se, poškodil však vozidlo. Lustrací se ukázalo, že neměl platné...

Na Andělu byl na lavičce pobodaný muž

17. června 2024 ve 23:12

V sousedství tramvajové zastávky Anděl v Nádražní ulici byl v pondělí po šestnácté hodině záchranáři ošetřován pobodaný muž, kterého v hádce zranil jiný muž, který se s ním pohádal. Zranění nebylo vážné. Podezřelý z útoku byl během pár minut zadržen. Frekventovaná lokalita na Andělu má už dlouho...

Další články
Nahoru