Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Za vraždu nemocného seniora uložil soud muži deset let
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za vraždu nemocného seniora uložil soud muži deset let

Dvaačtyřicetiletému muži, který loni v prosinci udusil nemocného otce své přítelkyně, v pondělí pražský městský soud uložil deset let vězení. Obžalovaný se k činu přiznal, před soudem prohlásil vinu. Muž ani státní zástupkyně se proti rozsudku neodvolali, je proto pravomocný.

Strojníkovi z dopravního podniku hrozil za vraždu s rozmyslem trest od 12 do 20 let vězení. Soudkyně Jana Miklová mu však uložila trest pod zákonnou sazbou.

„Nemohli jsme přehlédnout poměry pana obžalovaného, skutečnosti, které bezprostředně i dlouhodobě předcházely činu," konstatovala soudkyně. „Máme za to, že trest povede k nápravě obžalovaného a ochraně společnosti," dodala.

Desetiletý trest pro muže navrhovala státní zástupkyně. Přihlédla zejména k tomu, že se muž přiznal a k tomu, že se dosud nedopustil jiného trestného činu. Motivem vraždy podle ní navíc byla snaha ulevit partnerce, kterou tížil stav seniora a to, jak se k ní otec choval.

„Na druhou stranu zvolil nejnešťastnější způsob (…). Jeho jednání nelze omlouvat, nemůže být nepotrestáno," upozornila žalobkyně.

Obhájkyně v závěrečné řeči zmínila složité vztahy v rodině partnerky obžalovaného, podotkla také, že muž od samého počátku spolupracoval s policií. I ona navrhovala trest pod zákonnou sazbou.

Obžalovaný podle pravomocného verdiktu už v minulosti několikrát přemýšlel o tom, že seniora, jemuž bylo nutno poskytovat odpovídající péči s ohledem na jeho pokročilý věk a zdravotní stav, usmrtí. Loni v létě údajně uvažoval o tom, že si opatří morfin, který seniorovi vpraví do těla injekční stříkačkou.

O půlnoci na 20. prosince ale přistoupil k jinému plánu. V rodinném domě, který obýval s družkou a jejím otcem, záměrně vyřadil z provozu bezpečnostní kamery. Poté vstoupil do kuchyně, kde starý muž spal, a začal ho dusit podsedákem zabaleným do igelitového pytle.

Devětaosmdesátiletý senior se bránil a zápasil o život. Pachatel mu proto podle obžaloby stiskl krční tepnu, sedl své oběti na hrudník a pytel s podsedákem mu vtlačil do úst. Seniorovi tak znemožnil dýchání na pět až osm minut a muž se udusil.

„Celá věc mě velice mrzí, chtěl bych to vrátit zpátky," řekl soudu muž. „Vím, že si zasloužím trest," dodal.


Autor: ČTK

Díky brusce se dostali do kontejneru na použitý textil

23. září 2023 v 09:20

Dvojice s bruskou u kontejneru na textil neušla ve středu 20. září po třetí hodině ranní pozornosti obyvatelky z Libeřské ulice v Praze 12. Přivolaní strážníci muže a ženu vyslechli a přivolali státní kolegy. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Na Ostrově Štvanice zemřel před hudebním klubem muž

10. září 2023 ve 21:44

Před klubem na Ostrově Štvanice u Hlávkova mostu zemřel po fyzickém napadení muž. Podle informací pražské policie, která případ vyšetřuje, úmrtí podle policistů nepředcházela potyčka vícero osob. Zároveň nesdělili, před jakým klubem k napadení došlo. V prostorách, které v minulosti byly součástí...

Další články
Nahoru