Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Za upálení bezdomovce potvrdil soud 13 let vězení
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za upálení bezdomovce potvrdil soud 13 let vězení

Za zbití a upálení bezdomovce v pražském Trojmezí si Jiří Málek odpyká 13 let vězení. Trest za vraždu, pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví mu dnes potvrdil Vrchní soud v Praze. Na dotaz ČTK to včera uvedla mluvčí soudu Kateřina Kolářová. S verdiktem nesouhlasil obžalovaný ani státní zástupce, soud však obě odvolání zamítl jako nedůvodná.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel v červenci roku 2019 ve svém přístřešku. Příčinou úmrtí byla kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem. Podle verdiktu předtím muže napadl opilý Málek, a to po sporu o víno.

Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje i kopy a také mu skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Přiznal, že bezdomovce několikrát kopnul. Tvrdil ale, že dál si nic nepamatuje a že o tom, že muž uhořel, se dověděl od svého známého až druhý den odpoledne.

Za vraždu spáchanou ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky Málkovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zástupkyně pro něj žádala trest v polovině této sazby. Podle soudů však šlo o vraždu prostou a bez předchozího uvážení, za kterou trestní zákoník stanoví sazbu deset až 18 let.

Rozsudek se týká také dalšího ublížení na zdraví a výtržnictví. Zhruba týden před požárem přístřešku totiž Málek zlomil nos pracovníkovi ostrahy v samoobsluze. Za výtržnictví už byl trestán i v minulosti, také za majetkové a násilné činy. V rejstříku trestů měl doposud celkem 11 záznamů.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru