Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za ubodání spolubydlícího potrestal soud dívku podmíněným trestem
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za ubodání spolubydlícího potrestal soud dívku podmíněným trestem

Dvaadvacetileté Marii Čukardové uložil v pondělí soud tříletý podmíněný trest za to, že v pražském bytě usmrtila nožem spolubydlícího. Obžaloba pro dívku žádala 13 let vězení za předem naplánovanou vraždu. Dívka se k činu přiznala, popírala ale, že si ho připravovala. Soud jí uvěřil, že se muže bála, protože měl násilnickou trestní minulost. Verdikt není pravomocný.

Potyčka se smrtícím následkem se stala loni 22. října v pražské Libni, kdy Čukardová vyvolala hádku s třiatřicetiletým partnerem své sestřenky. Muži dala podle rozsudku pohlavek, on jí facku vrátil, a ve chvíli, kdy se do konfliktu zapojil i tehdejší přítel Čukardové, využila dívka situace a bodla svého protivníka velkým kuchyňským nožem. Zasáhla játra, plicní žílu i srdce. Přivolaní záchranáři už muži nedokázali pomoct. V bytě v té době byly i tři malé děti.

Dívce hrozilo za předem promyšlenou vraždu 12 až 20 let vězení. K pražské příbuzné se přestěhovala kvůli dostupnější péči pro svou dcerku, která dříve utrpěla závažné popáleniny. Sestřenice ale později do bytu znovu přijala svého partnera, kterého předtím odtamtud vykázala policie kvůli domácímu násilí a který byl dříve dvakrát trestaný za ublížení na zdraví. Konflikty v domácnosti se poté stupňovaly.

Čukardová tvrdí, že si nůž vzala, protože dostala ze sestřenčina druha strach. Zbraní podle vlastní verze událostí jen máchla před sebe a ani nevěděla, že ho zasáhla. Muži se pak snažila poskytnout první pomoc.

„To, co se stalo, byla velká shoda všech nešťastných událostí, co se v bytě odehrály. Tohle se vůbec nemělo stát. Nikomu jsem nechtěla ublížit, chtěla jsem si o tom prostě promluvit. Přiznávám, že jsem možná byla trochu hubatá a že jsem ho tím vyprovokovala, ale nechtěla jsem," řekla v pondělí dívka soudu. „Bála jsem se, že někomu zase ublíží. Hrozně moc toho lituju," doplnila.

Státní zástupkyně Hana Vlášková upozorňovala na to, že Čukardová si nůž předem připravila a schovala ho za pás legín. Všimla si ho ale její sestřenice, nůž jí sebrala a odložila na stůl, odkud si ho pak Čukardová při útoku vzala. Obžaloba dívce nevěří, že měla strach, a to i proto, že její bodnutí nebylo pouze obranné – vedla ho takovou silou, že své oběti přeťala dvě žebra.

Po činu měla dívka v krvi 2,17 promile alkoholu. Podle znalkyně má nezralou a nevyrovnanou osobnost s rysy impulzivity a nedostatek sebekontroly. Svědci o ní vypověděli, že se často prala, a to i s muži. Psycholožka míní, že sestřenčina partnera mohla dívka vnímat jako vetřelce, který zabral místo, v němž se cítila komfortně.

Dívčin advokát Petr Adámek žádal, aby ji soud osvobodil. „Není zlý člověk, prostě jen pochází z mimořádně složitého prostředí, z velmi složitých rodinných vazeb a její dospívání bylo velmi těžké," řekl o klientce. Podle něj se navzdory dívčinu přiznání neprokázalo, že čin spáchala právě ona.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru