Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Za týden přibylo v Praze 2388 nakažených, dvakrát víc než předchozí týden
Test na covid-19. Ilustrační foto: SPADIA LAB

Za týden přibylo v Praze 2388 nakažených, dvakrát víc než předchozí týden

Epidemie koronaviru v Praze dál zesiluje. Za uplynulých sedm dní přibylo v hlavním městě 2388 nakažených, to je skoro o 1200 víc než předchozí týden. Zdvojnásobil se rovněž počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, k dnešku je takzvané incidenční číslo 179. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Zhoršující se epidemická situace v Praze kopíruje vývoj v celé republice.

Zatímco minulý týden se denní počty pozitivních testů v Praze třikrát přehouply přes 200, tento týden byly zhruba dvojnásobné. Nejvíc přibylo případů covidu ve čtvrtek – 546 nakažených, což je denní maximum od 7. dubna.

Počet lidí nakažených koronavirem může být nyní v Praze mnohem vyšší, než uvádějí oficiální data. Ukazují to nové, zatím nezveřejněné analýzy vzorků z odpadních vod, které provádí výzkumný tým Vysoké školy chemicko-technologické, informoval dnes Radiožurnál.

„Podle dat, která máme, se zdá, že jsme na podobných hladinách jako na konci března letošního roku," řekl Radiožurnálu Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT. Koncem března, při zatím nejvážnější vlně epidemie, bylo v Praze zhruba 10 000 nakažených.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci, laboratoře potvrdily v hlavním městě přes 197 000 nakažených. Většina se uzdravila, 2785 lidí s covidem zemřelo.

Dávek vakcín proti covidu-19 bylo v metropoli od loňského začátku vakcinace dosud podáno přes 2,2 milionu, zhruba 1,1 milionu lidí má ukončené očkování. Mezi nimi jsou ovšem nejen Pražané, ale i lidé z jiných krajů, kteří dostali vakcínu v hlavním městě.

V posledních dnech začalo tempo očkování ve městě výrazněji zrychlovat. Zatímco ještě nedávno se počty podaných dávek pohybovaly ve všedních dnech okolo 2000, tak minulý pátek překonaly 3500, začátkem tohoto týdne se přiblížily čtyřtisícové hranici a tuto středu a čtvrtek zdravotníci očkovali pokaždé přes 4800 zájemců.

To je nejvíce za jeden den od začátku září, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví o očkování. Nárůst zájmu o očkování může být reakcí na zhoršující se epidemickou situaci i rozhodnutí vlády, že od listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění jen lidem do 18 let, plně či částečně očkovaným nebo těm, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat. 


Autor: ČTK

Nemocnice Na Františku: Zájem o očkování je srovnatelný s jarními měsíci

4. prosince 2021 v 07:09

Od ledna letošního roku naočkovala Nemocnice Na Františku proti covidu-19 přes 24 tisíc lidí. Nejvíce zájemců, kteří si pro vakcínu přišli, bylo ve věkové kategorii 25–44 let. Mimořádný zájem o očkování byl v červnu a červenci, kdy si první nebo druhou dávku nechalo aplikovat dohromady téměř...

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Další články
Nahoru