Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Za týden přibylo v Praze 2388 nakažených, dvakrát víc než předchozí týden
Test na covid-19. Ilustrační foto: SPADIA LAB

Za týden přibylo v Praze 2388 nakažených, dvakrát víc než předchozí týden

Epidemie koronaviru v Praze dál zesiluje. Za uplynulých sedm dní přibylo v hlavním městě 2388 nakažených, to je skoro o 1200 víc než předchozí týden. Zdvojnásobil se rovněž počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, k dnešku je takzvané incidenční číslo 179. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Zhoršující se epidemická situace v Praze kopíruje vývoj v celé republice.

Zatímco minulý týden se denní počty pozitivních testů v Praze třikrát přehouply přes 200, tento týden byly zhruba dvojnásobné. Nejvíc přibylo případů covidu ve čtvrtek – 546 nakažených, což je denní maximum od 7. dubna.

Počet lidí nakažených koronavirem může být nyní v Praze mnohem vyšší, než uvádějí oficiální data. Ukazují to nové, zatím nezveřejněné analýzy vzorků z odpadních vod, které provádí výzkumný tým Vysoké školy chemicko-technologické, informoval dnes Radiožurnál.

„Podle dat, která máme, se zdá, že jsme na podobných hladinách jako na konci března letošního roku," řekl Radiožurnálu Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT. Koncem března, při zatím nejvážnější vlně epidemie, bylo v Praze zhruba 10 000 nakažených.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci, laboratoře potvrdily v hlavním městě přes 197 000 nakažených. Většina se uzdravila, 2785 lidí s covidem zemřelo.

Dávek vakcín proti covidu-19 bylo v metropoli od loňského začátku vakcinace dosud podáno přes 2,2 milionu, zhruba 1,1 milionu lidí má ukončené očkování. Mezi nimi jsou ovšem nejen Pražané, ale i lidé z jiných krajů, kteří dostali vakcínu v hlavním městě.

V posledních dnech začalo tempo očkování ve městě výrazněji zrychlovat. Zatímco ještě nedávno se počty podaných dávek pohybovaly ve všedních dnech okolo 2000, tak minulý pátek překonaly 3500, začátkem tohoto týdne se přiblížily čtyřtisícové hranici a tuto středu a čtvrtek zdravotníci očkovali pokaždé přes 4800 zájemců.

To je nejvíce za jeden den od začátku září, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví o očkování. Nárůst zájmu o očkování může být reakcí na zhoršující se epidemickou situaci i rozhodnutí vlády, že od listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění jen lidem do 18 let, plně či částečně očkovaným nebo těm, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat. 


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru