Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Za trestný čin bylo loni odsouzeno rekordně mnoho společností. V čem nejčastěji podnikaly?
Nejvíc odsouzených firem má sídlo v Praze, některé přímo v historickém centru. Foto: Jan Puci

Za trestný čin bylo loni odsouzeno rekordně mnoho společností. V čem nejčastěji podnikaly?

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob umožňuje stíhat, odsoudit a potrestat právnickou osobu, která spáchala trestný čin. Evidovaný záznam v Rejstříku trestů vedeným Ministerstvem spravedlnosti ČR má podle databází poradenské společnosti Dun & Bradstreet 726 firem, z toho 531 aktivních a 195, které byly již vymazány z obchodního rejstříku.

„Právnické osobě mohou být uloženy různé tresty. Od zrušení subjektu, propadnutí majetku, peněžitého trestu, po zákaz činnosti nebo zákaz plnění veřejných zakázek, účasti ve veřejné soutěži či zákaz přijímání dotací. Loni bylo odsouzeno 160 společností, což je doposud historicky nejvyšší počet. Letos přibylo prozatím dalších 102 firem se záznamem v rejstříku trestů,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Detailnější analýza podle ní ukázala, že mezi aktivními subjekty se v 90 procentech případů jedná o společnosti s ručením omezeným, téměř 4 procenta shodně připadají na akciové společnosti a spolky, zbytek další právní formy.

Firmy, které spáchaly trestný čin, nejčastěji podnikají v pronájmu a správě nemovitostí (16 procent), zprostředkování velkoobchodu (14 procent), výstavby budov (11 procent), nespecializovaného velkoobchodu (7 procent).

Z hlediska obratu bylo odsouzeno 57 procent firem, které dle klasifikace Českého statistického úřadu tržby neuvádějí, následují subjekty s ročním obratem mezi jedním a třemi miliony (9 procent) a společnosti s tržbami do 200 tisíc korun, respektives obratem mezi 10 a 30 miliony korun (shodně 7 procent).

Celkem 8 procent firem se záznamem v rejstříku trestů je také nespolehlivý plátce DPH. Nejvíc odsouzených firem má sídlo v Praze (30 procent) a Jihomoravském kraji (23 procent).

„Nástroj trestní odpovědnosti právnických osob je na vzestupu a každoročně se zvyšuje počet udělených trestů, nicméně se nejedná o nástroj, který by byl masivně využíván, uzavřela analytička Petra Štěpánová s tím, že ze 726 trestů jich bylo 32 procent (160) uloženo loni, 17 procent (127) v roce 2019 a 18 procent (132) v roce 2018.


Autor: Jan Puci

Utíkal jako o život

30. listopadu 2022 ve 12:36

Do pronásledování utíkajícího muže se v pátek 25. listopadu zapojily dvě hlídky strážníků. Na základě oznámení jeli strážníci prověřit údajného uživatele drog do Mochovské ulice.

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

Vyzkoušejte si obory budoucnosti na VŠCHT

22. listopadu 2022 v 06:36

Chemická kybernetika, biochemie a mikrobiologie, environmentální analýza či vodíkové technologie a nanomateriály. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá 25. a 26. listopadu dny otevřených dveří, na nichž představí zájemcům široké spektrum studijních programů budoucnosti. Kromě toho...

Společnost innogy uspořádala podzimní sbírku pro Armádu spásy

21. listopadu 2022 v 07:57

Vždy, když vyhlásíme v innogy sbírku, víme, že toho bude hodně. Ale letošní podzimní sbírka pro Armáda spásy předčila naše očekávání. Předali jsme zástupcům Armády spásy v Moravskoslezském kraji skutečně pořádnou nálož krabic a pomoci tak potřebným. Teplé oblečení, deky a spacáky pro klienty bez...

Další články
Nahoru