Dnes Úterý - obcasny-dest 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Za strčení muže pod metro soud potvrdil mladíkovi 3,5 roku vězení
Soud poslal mladého muže na pár let do vězení. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za strčení muže pod metro soud potvrdil mladíkovi 3,5 roku vězení

Sedmnáctiletý mladík, který loni v lednu strčil cestujícího do kolejiště v pražském metru, půjde za smrtelné ublížení na zdraví na 3,5 roku do vězení. Trest mu včera potvrdil odvolací pražský vrchní soud. Muž, kterého mladík ve stanici metra Anděl shodil, zemřel pod koly projíždějící vlakové soupravy. Jeho manželce a synům musí odsouzený zaplatit 1,15 milionu korun.

Podle předsedy senátu Vladimíra Krále spáchal mladý muž čin kvůli malicherné zámince. „Dal najevo svou absolutní neúctu k životu druhého," prohlásil. Nevyhověl proto mladíkovu odvolání, ve kterém tvrdil, že dostal nepřiměřeně přísný trest.

Podle Krále prvoinstanční soud uznal polehčující okolnosti, tedy omluvu a snahu přispět rodině náhradou škody. Zároveň se podrobně zabýval i vinou mladého muže a dospěl k závěru, že fatální následek byl způsoben nedbalostí.

Uznal ho proto vinným z ublížení na zdraví a výtržnictví, za což mu hrozil roční až pětiletý trest. Dospělý by mohl být odsouzen až na 16 let.

Odvolací senát však na základě mladíkova odvolání snížil částku, kterou má zaplatit pozůstalým po zabitém muži. Podle Krále by totiž odškodnění nemělo mladistvého do budoucna finančně zlikvidovat. Podle prvoinstančního verdiktu měl zaplatit 1,9 milionu korun.

Dvaapadesátiletý ženatý muž, otec dvou dospělých synů, zahynul pod přijíždějící soupravou metra loni 23. ledna večer. Ve stanici ho napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší hoch, a to poté, co muž při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z mladíků.

Konflikt zachytily kamery a viděli svědci. V útoku byl nejprve aktivnější mladší z chlapců, který muže strhl na zem. V dalším násilí mu zabránila jeho dívka, která ho odtáhla pryč. V tom okamžiku na muže zaútočil starší z hochů. V blízkosti bezpečnostního pásu ho chytil za oblečení, dal mu čelem do obličeje takzvanou hlavičku a současně ho pustil, takže muž ztratil rovnováhu a spadl do kolejiště, kde ho dvě vteřiny poté přejela souprava.

Soud dnes neuznal námitky mladíka, podle kterého byl muž značně opilý a do dívky na eskalátorech vrazil schválně. Podle Krále to vyvrátily výpovědi svědků i lékařské testy. Muž se při útoku nijak aktivně neprojevoval, nereagoval ani na útok prvního mladíka.

Druhého z mladistvých aktérů konfliktu potrestal pražský městský soud stovkou hodin obecně prospěšných prací, tato část verdiktu již loni nabyla právní moci.


Autor: ČTK

Věnoval se padělání dvoutisícových bankovek

20. května 2022 v 17:23

Na podzim roku 2020 pražští kriminalisté zaznamenali zvýšený počet případů padělaných bankovek o nominální hodnotě 2000 korun. Tyto bankovky se začaly objevovat ve velkém množství případů a jejich záchyty byly čím dál častější. Primárně byly bankovky používány k platbám za jízdy alternativními...

Ženský křik z potemnělé ulice zalarmoval sousedku, ta zavolala na tísňovou linku

18. května 2022 ve 12:34

Když strážníci dorazili do Výhledové ulice, spatřili v křoví na zemi dva muže. Jeden držel druhého v tzv. kravatě. Jakmile uviděl hlídku, sevření uvolnil a řekl, že byl dotyčným bezdůvodně napaden.

Muž spadnul ze stromu a kolem poházená elektronika nebyla jeho

18. května 2022 v 06:37

Hlídka strážníků našla zraněného, který si stěžoval na bolest v kotníku, sedět pod stromem hned vedle restaurace v Rumburské ulici. Tvrdil, že spadnul ze stromu a s věcmi na trávníku nemá nic společného. 

Po návratu čekalo na manžele doma překvapení

18. května 2022 v 05:38

Po otevření vstupních dveří od bytu se manželský pár nestačil divit. Neznámá žena se právě přehrabovala v jejich věcech.

Na Andělu pobíhal muž ve spodním prádle

12. května 2022 v 19:19

Včera odpoledne řešila hlídka městské policie dezorientovaného polonahého muže, který na pěší zóně Anděl pobíhal jen ve spodním prádle a zmateně se motal po ulici. S hlídkou nespolupracoval, nereagoval na výzvy.

Požár v dílně způsobil milionovou škodu

12. května 2022 v 18:53

Jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve druhém stupni poplachu v Černokostelecké ulici v Praze 10. První jednotka na místě byla deset minut po 17. hodině, ve středu 11. května.

Sražená značka u přechodu pro chodce a patník. Řidič měl přes 1,7 promile

12. května 2022 v 18:48

Auta kličkujícího z pruhu do pruhu si všimli strážníci v Kbelské ulici. Při kontrole 55letého řidiče zaujala jejich pozornost poškozená přední kapota a levá strana vozu. Navíc řidičovy pohyby i způsob komunikace vykazovaly jasné známky požití alkoholu.

Nebezpečně na sdíleném skútru

9. května 2022 v 09:31

Nebezpečná a rychlá jízda doprovázená bezdůvodným troubením upoutala minulý týden kolem půl deváté večer pozornost projíždějící hlídky strážníků v Pařížské ulici. Na výzvu k zastavení řidič přidal plyn.

Po skončení hokeje za volant

30. dubna 2022 v 07:49

Z jízdního pruhu přes obrubník na tramvajový pás a zase zpět. Tento nestandardní způsob jízdy zaznamenala hlídka strážníků pár minut minulou sobotu po půlnoci v Sokolovské ulici a řidiče osobního auta za pomoci majáků zastavila.

Další články
Nahoru