Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Za strčení muže pod metro soud potvrdil mladíkovi 3,5 roku vězení
Soud poslal mladého muže na pár let do vězení. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za strčení muže pod metro soud potvrdil mladíkovi 3,5 roku vězení

Sedmnáctiletý mladík, který loni v lednu strčil cestujícího do kolejiště v pražském metru, půjde za smrtelné ublížení na zdraví na 3,5 roku do vězení. Trest mu včera potvrdil odvolací pražský vrchní soud. Muž, kterého mladík ve stanici metra Anděl shodil, zemřel pod koly projíždějící vlakové soupravy. Jeho manželce a synům musí odsouzený zaplatit 1,15 milionu korun.

Podle předsedy senátu Vladimíra Krále spáchal mladý muž čin kvůli malicherné zámince. „Dal najevo svou absolutní neúctu k životu druhého," prohlásil. Nevyhověl proto mladíkovu odvolání, ve kterém tvrdil, že dostal nepřiměřeně přísný trest.

Podle Krále prvoinstanční soud uznal polehčující okolnosti, tedy omluvu a snahu přispět rodině náhradou škody. Zároveň se podrobně zabýval i vinou mladého muže a dospěl k závěru, že fatální následek byl způsoben nedbalostí.

Uznal ho proto vinným z ublížení na zdraví a výtržnictví, za což mu hrozil roční až pětiletý trest. Dospělý by mohl být odsouzen až na 16 let.

Odvolací senát však na základě mladíkova odvolání snížil částku, kterou má zaplatit pozůstalým po zabitém muži. Podle Krále by totiž odškodnění nemělo mladistvého do budoucna finančně zlikvidovat. Podle prvoinstančního verdiktu měl zaplatit 1,9 milionu korun.

Dvaapadesátiletý ženatý muž, otec dvou dospělých synů, zahynul pod přijíždějící soupravou metra loni 23. ledna večer. Ve stanici ho napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší hoch, a to poté, co muž při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z mladíků.

Konflikt zachytily kamery a viděli svědci. V útoku byl nejprve aktivnější mladší z chlapců, který muže strhl na zem. V dalším násilí mu zabránila jeho dívka, která ho odtáhla pryč. V tom okamžiku na muže zaútočil starší z hochů. V blízkosti bezpečnostního pásu ho chytil za oblečení, dal mu čelem do obličeje takzvanou hlavičku a současně ho pustil, takže muž ztratil rovnováhu a spadl do kolejiště, kde ho dvě vteřiny poté přejela souprava.

Soud dnes neuznal námitky mladíka, podle kterého byl muž značně opilý a do dívky na eskalátorech vrazil schválně. Podle Krále to vyvrátily výpovědi svědků i lékařské testy. Muž se při útoku nijak aktivně neprojevoval, nereagoval ani na útok prvního mladíka.

Druhého z mladistvých aktérů konfliktu potrestal pražský městský soud stovkou hodin obecně prospěšných prací, tato část verdiktu již loni nabyla právní moci.


Loupežné přepadení v metru na Náměstí Republiky

Včera v 16:45

Začátkem dubna po deváté hodině večerní projížděla trojice kriminalistů ulicemi metropole a na Náměstí Republiky si všimla skupinky mladých mužů, kteří výrazně gestikulovali na jiného muže, křičeli a byli agresivní. Mladíka drželi za bundu a ten se jim snažil...

Při požáru bytu v Praze 5 hasiči zachránili 4 osoby a psa

21. dubna 2021 v 18:26

Dvě jednotky pražských hasičů zasahovaly dnes krátce po 15. hodině v Lidické ulici v Praze 5. Hořelo v bytě ve druhém patře činžovního domu.

Na strážníky šel s nožem

21. dubna 2021 v 10:08

Na náměstí Míru v Praze 2 seděli v sobotu večer dva muži na lavičce a znečišťovali veřejné prostranství odpadky, které odhazovali kolem sebe. Navíc neměli zakryté dýchací cesty. Jeden z dvojice s hlídkou spolupracoval, druhý ji začal verbálně urážet.

Alkohol, agrese a vykopnutý foťák

21. dubna 2021 v 08:48

Dvou podnapilých mužů bez zakrytých dýchacích cest si hlídka strážníků z Prahy 3 v neděli nejprve všimla v parku Parukářka, kdy tento přestupek řešila domluvou. O půl hodiny později se strážníci se stejnou dvojicí potkali, když procházeli vnitroblokem...

Popíjel na zakázaném místě a bez respirátoru obtěžoval kolemjdoucí

20. dubna 2021 ve 20:57

V blízkosti zastávky MHD Anděl se v pondělí pohyboval muž, který pil alkohol a obtěžoval kolemjdoucí, navíc bez ochrany dýchacích cest. Když ho hlídka strážníků upozornila na jeho přestupkové chování, reagoval agresivně, odmítal spolupracovat a vydal se přes kolejiště k ulici...

Z kontejneru visely nohy

20. dubna 2021 v 18:44

Osoby, která byla polovinou těla v kontejneru na elektroodpad, si strážníci všimli v sobotu časně ráno při kontrole v Šimůnkově ulici v Praze 8.

Řítil se Prahou, pak havaroval do sloupu

18. dubna 2021 v 19:50

Pronásledování mají za sebou pražští policisté, kterým včera večer ujížděl řidič v osobním autě. Vše začalo nahlášením dopravní nehody v areálu Nemocnice Na Bulovce, kde měl řidič svým vozidlem nacouvat do skleněných dveří urgentního příjmu a ujet pryč.

Zdrogovaný muž ohrožoval záchranáře, pak se pokusil se zničit automat na poplatky

17. dubna 2021 v 07:16

Jako smyslů zbavený řádil ve středu hodinu po půlnoci 25letý muž při převozu na vyšetření do Nemocnice Na Františku. K jeho zklidnění museli strážníci dvakrát zasáhnout a použít donucovací prostředky. Následně pomohli i s jeho převozem na psychiatrii.

Dva muži skončili v péči záchranářů

14. dubna 2021 v 08:51

Jednoho našli na autobusové zastávce v Praze 9, druhého na tramvajové v Praze 6. V obou případech strážníky přivolali kolemjdoucí.

Maminku ztraceného Adama našli strážníci

11. dubna 2021 v 08:27

Uplakaného asi tříletého chlapce bez doprovodu si 7. dubna všimla v Bergmanově ulici běžkyně. Nejprve s ní odmítal komunikovat, ale nakonec svolil, že se spolu vydají hledat maminku.

Tatínek a děti si zvolili ke sprejování nesprávnou zeď

7. dubna 2021 v 09:16

V Podolské ulici si hlídka strážníků 3. dubna během kontrolní činnosti všimla muže se dvěma dětmi, které vytvářely barevnými spreji obrazce na zeď vedle plaveckého stadionu. Pětačtyřicetiletý otec dětí strážníkům jejich počínání vysvětlil tím, že se jeho 12letý syn zajímá o graffiti a...

Ukradli zaměstnancům veřejné jídelny peněženku s hotovostí i platební kartu

6. dubna 2021 v 11:06

Do veřejné nonstop jídelny v Praze 5 vstoupila dvojice ve středu 31. března krátce po poledni, žena využila situace, kdy zaměstnanci provozovny obsluhovali zákazníky, a pronikla do neuzamčené šatny.

Další články
Nahoru