Dnes Čtvrtek - zatazeno 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Za strčení muže pod metro soud potvrdil mladíkovi 3,5 roku vězení
Soud poslal mladého muže na pár let do vězení. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za strčení muže pod metro soud potvrdil mladíkovi 3,5 roku vězení

Sedmnáctiletý mladík, který loni v lednu strčil cestujícího do kolejiště v pražském metru, půjde za smrtelné ublížení na zdraví na 3,5 roku do vězení. Trest mu včera potvrdil odvolací pražský vrchní soud. Muž, kterého mladík ve stanici metra Anděl shodil, zemřel pod koly projíždějící vlakové soupravy. Jeho manželce a synům musí odsouzený zaplatit 1,15 milionu korun.

Podle předsedy senátu Vladimíra Krále spáchal mladý muž čin kvůli malicherné zámince. „Dal najevo svou absolutní neúctu k životu druhého," prohlásil. Nevyhověl proto mladíkovu odvolání, ve kterém tvrdil, že dostal nepřiměřeně přísný trest.

Podle Krále prvoinstanční soud uznal polehčující okolnosti, tedy omluvu a snahu přispět rodině náhradou škody. Zároveň se podrobně zabýval i vinou mladého muže a dospěl k závěru, že fatální následek byl způsoben nedbalostí.

Uznal ho proto vinným z ublížení na zdraví a výtržnictví, za což mu hrozil roční až pětiletý trest. Dospělý by mohl být odsouzen až na 16 let.

Odvolací senát však na základě mladíkova odvolání snížil částku, kterou má zaplatit pozůstalým po zabitém muži. Podle Krále by totiž odškodnění nemělo mladistvého do budoucna finančně zlikvidovat. Podle prvoinstančního verdiktu měl zaplatit 1,9 milionu korun.

Dvaapadesátiletý ženatý muž, otec dvou dospělých synů, zahynul pod přijíždějící soupravou metra loni 23. ledna večer. Ve stanici ho napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší hoch, a to poté, co muž při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z mladíků.

Konflikt zachytily kamery a viděli svědci. V útoku byl nejprve aktivnější mladší z chlapců, který muže strhl na zem. V dalším násilí mu zabránila jeho dívka, která ho odtáhla pryč. V tom okamžiku na muže zaútočil starší z hochů. V blízkosti bezpečnostního pásu ho chytil za oblečení, dal mu čelem do obličeje takzvanou hlavičku a současně ho pustil, takže muž ztratil rovnováhu a spadl do kolejiště, kde ho dvě vteřiny poté přejela souprava.

Soud dnes neuznal námitky mladíka, podle kterého byl muž značně opilý a do dívky na eskalátorech vrazil schválně. Podle Krále to vyvrátily výpovědi svědků i lékařské testy. Muž se při útoku nijak aktivně neprojevoval, nereagoval ani na útok prvního mladíka.

Druhého z mladistvých aktérů konfliktu potrestal pražský městský soud stovkou hodin obecně prospěšných prací, tato část verdiktu již loni nabyla právní moci.


Autor: ČTK

Muž stál v okně a za nohu ho držela partnerka

Včera v 16:37

Minulý týden zasahovali policisté v Novodvorské ulici v Praze 4, kde chtěl muž spáchat sebevraždu skokem z pátého patra. Když přijeli na místo, tak zjistili, že muž stojí v okně a za nohu ho drží jeho partnerka.

Posprejovali viadukt na Holešovickém nádraží a utekli

Včera v 16:18

Autohlídka strážníků si v Partyzánské ulici v Praze 7 povšimla dvojice mužů, kteří sprejovali na betonovou konstrukci viaduktu. Muži na zákonné výzvy nereagovali a dali se na útěk.

Telefon za volantem a uprchlý vězeň

Včera ve 12:32

V pondělí před třetí hodinou ráno v Českobrodské ulici strážníci zastavili žlutou dodávku, protože její řidič držel za jízdy v ruce mobilní telefon. Při kontrole pojali podezření, že je šestatřicetiletý muž pod vlivem alkoholu nebo drog. Test na alkohol vyšel negativní, test na drogy však odmítl....

Vloupal se do čtyř provozoven a způsobil škodu za téměř čtvrt milionu korun

31. ledna 2023 v 09:32

Na začátku prosince se neznámý muž vloupal do provozovny v ulici Národní v Praze 1, odkud si odnesl zboží a hotovost celkem za bezmála sto devadesát tisíc korun. Dřevěným kůlem vypáčil část plexiskla u prodejního pultu a malým otvorem se protáhl dovnitř.

Hořel pokoj rodinného domu

31. ledna 2023 v 06:07

V pondělí 30. ledna od 19:27 hodin zasahovali hasiči ve Větrušické ulici v Praze 8 u požáru vybavení pokoje rodinného domu.

Neopatrnost při řezání kovového odpadu způsobila požár

25. ledna 2023 v 16:50

Ve středu 25. ledna krátce po 11 hodině vyjely čtyři profesionální a jedna dobrovolná jednotka hasičů do ulice Ke Kablu v Praze 15 k požáru v areálu kovošrotu.

Výměna na místě řidiče nevyšla

25. ledna 2023 v 08:22

Ve Lhotecké ulici zastavili strážníci modré auto, protože jeho řidič nedal při odbočování znamení o změně směru jízdy. Muž se nejprve snažil vyměnit si místo se spolujezdcem, pak odmítl dechovou zkoušku, a nakonec přišla nabídka na domluvu.

Nehoda u metra Vltavská

23. ledna 2023 v 19:54

Jednotky hasičů zasahovaly v pondělí 23. ledna od 18:43 hodin u metra Vltavská v Praze 7. Řidič osobního vozu strhl řízení, najel na semafor a převrátil se na kola.

Další články
Nahoru