Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Za SSSR, za pravdu. Pomník prezidenta Wilsona někdo poškodil rudou barvou
Posprejovaný pomník prezidenta Wilsona. Foto: PČR

Za SSSR, za pravdu. Pomník prezidenta Wilsona někdo poškodil rudou barvou

Ve Vrchlického sadech před hlavním pražským nádražím zatím neznámí pachatel či pachatelé poškodili pomník 28. amerického prezidenta Thomase Woodrow Wilsona. Praha 1 o tom informovala na svém oficiálním facebookovém profilu.

wilson-ponicen-clanek Někdo rudou barvou přemaloval nápisy Woodrow Wilson a anglický nápis „The world must be safe for demokracy“. Český překlad „Svět musí být zabezpečen pro demokracii“ byl ušetřen. Na podstavci se také objevily nápisy ZA KONĚ, ZA SSSR a PRAVDU.  

„Pomník před hlavním nádražím patří hlavnímu městu, nicméně čas je v tuto chvíli rozhodující. Proto jsem inicioval jeho okamžité vyčištění, které proběhne v následujících hodinách,“ říká radní pro dopravu a úklid Richard Bureš.

Nápisy odstraní po 16. hodině Miloslav Černý, který minulý rok v létě anonymně odstranil graffiti z pilíře Karlova mostu. 

Policie oznámení o poškození pomníku, který byl odhalen v roce 2011, přijala dnes zhruba hodinu před polednem. Neznámý pachatel je podezřelý z trestného řinu poškození cizí věci. Svědci incidentu se mají přihlásit na linku 158, vyzvali pražští policisté.

V noci na sobotu byla ze svého podstavce svržena v Seminářské zahradě pod Petřínem bronzová socha prozaika, básníka a novináře Jana Nerudy.

V červnu došlo k posprejování podstavce sochy Winstona Churchilla na Žižkově nápisem „Byl rasista. Black Lives Matter“. K činu se následně přihlásily neznámé autorky. Chtěly prý vyvolal debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost.

Nedávno zase na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah.


Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Dnes v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru