Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Za SSSR, za pravdu. Pomník prezidenta Wilsona někdo poškodil rudou barvou
Posprejovaný pomník prezidenta Wilsona. Foto: PČR

Za SSSR, za pravdu. Pomník prezidenta Wilsona někdo poškodil rudou barvou

Ve Vrchlického sadech před hlavním pražským nádražím zatím neznámí pachatel či pachatelé poškodili pomník 28. amerického prezidenta Thomase Woodrow Wilsona. Praha 1 o tom informovala na svém oficiálním facebookovém profilu.

wilson-ponicen-clanek Někdo rudou barvou přemaloval nápisy Woodrow Wilson a anglický nápis „The world must be safe for demokracy“. Český překlad „Svět musí být zabezpečen pro demokracii“ byl ušetřen. Na podstavci se také objevily nápisy ZA KONĚ, ZA SSSR a PRAVDU.  

„Pomník před hlavním nádražím patří hlavnímu městu, nicméně čas je v tuto chvíli rozhodující. Proto jsem inicioval jeho okamžité vyčištění, které proběhne v následujících hodinách,“ říká radní pro dopravu a úklid Richard Bureš.

Nápisy odstraní po 16. hodině Miloslav Černý, který minulý rok v létě anonymně odstranil graffiti z pilíře Karlova mostu. 

Policie oznámení o poškození pomníku, který byl odhalen v roce 2011, přijala dnes zhruba hodinu před polednem. Neznámý pachatel je podezřelý z trestného řinu poškození cizí věci. Svědci incidentu se mají přihlásit na linku 158, vyzvali pražští policisté.

V noci na sobotu byla ze svého podstavce svržena v Seminářské zahradě pod Petřínem bronzová socha prozaika, básníka a novináře Jana Nerudy.

V červnu došlo k posprejování podstavce sochy Winstona Churchilla na Žižkově nápisem „Byl rasista. Black Lives Matter“. K činu se následně přihlásily neznámé autorky. Chtěly prý vyvolal debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost.

Nedávno zase na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru