Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za spuštění hasicího systému v Národním muzeu uložil soud dívce podmínku
Národní muzeum. Foto: archiv

Za spuštění hasicího systému v Národním muzeu uložil soud dívce podmínku

Za bezdůvodné spuštění hasicího systému v pražském Národním muzeu ve středu uložil soud Maye Lukové podmíněný trest v délce 14 měsíců s tříletou zkušební dobou. Součástí verdiktu je povinnost uhradit muzeu způsobenou škodu ve výši 1,7 milionu korun. Rozsudek není pravomocný. Podle obhájce je třiadvacetiletá dívka duševně nemocná, což ale popřel ústavní posudek z bohnické léčebny.

„Obžalovaná nebyla trestána, ale to je jediná polehčující okolnost, která byla shledána," řekl soudce Ondřej Lázna z Obvodního soudu pro Prahu 1.

Mladá žena se do Národního muzea vypravila odpoledne 31. března 2022. V jedné z místností záměrně spustila hasicí zařízení po rozbití ochranného skla a stisknutí tlačítka. Do prostoru začalo ze dvou nádrží proudit 716 kilogramů speciálního plynu, který brání hoření.

Hasicí zařízení tak ztratilo schopnost plnit svůj účel a několik místností s exponáty muzea přišlo o ochranu před požárem. Jeden kilogram bezdůvodně vyplýtvaného plynu stojí 2500 korun.

Dívka z muzea utekla, zachytily ji ale bezpečnostní kamery a také ji vyfotografovalo několik návštěvníků. Krátce po medializaci případu kriminalisté zjistili její totožnost.

Ze středečního jednání se Luková omluvila. Dříve u soudu odmítla vypovídat, poukazovala na svou psychickou nemoc. Znalci se na jejím duševním zdraví neshodli, soud proto nechal vypracovat revizní posudek.

Podle tohoto posudku není dívka psychotická, ale trpí emočně nestabilní poruchou osobnosti, která se projevuje nespokojeností, vyhledáváním psychiatrické péče, náchylností k výbuchům zlosti a sklonem jednat nepředvídatelně a konfliktně bez uvážení následků.

Revizní posudek se tak shodl s názorem státní zástupkyně, že dívka byla při činu příčetná. Dva dny před incidentem totiž Lukovou propustili z krátkodobé hospitalizace na psychiatrii, kde dostala injekci, která do těla uvolňuje látku zabraňující bludům. Dívka navíc zvládla v pořádku dojet domů a později navštívila lékařku, s níž konzultovala léčbu.

Za zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení hrozí při způsobení značné škody vězení v délce jednoho roku až šesti let. Při středečním jednání soudce a státní zástupkyně zmínili, že Luková se loni v prosinci údajně dopustila obdobného skutku. „Pokud slečna Luková nezmění své chování a postoje ke svému okolí, tak se to bude jedině zhoršovat," uzavřel Lázna.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru