Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Za smrtelné předávkování mladíka v klubu uložil soud podmíněné tresty
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za smrtelné předávkování mladíka v klubu uložil soud podmíněné tresty

Smrtelné předávkování mladíka v pražském klubu potrestal vrchní soud podmíněnými tresty. Uložil je dvěma mužům, kteří mladíkovi poskytli dvě tablety extáze, ačkoliv viděli, že má problémy s rovnováhou a je malátný. Starší z pachatelů bude v podmínce tři roky. Mladší dostal mírnější trest v délce 20 měsíců, protože v době spáchání činu nebyl plnoletý. Oběma soud zároveň zakázal požívat návykové látky. V tiskové zprávě o tom informovala policejní mluvčí Hana Křížová.

Staršímu pachateli uložil pražský vrchní soud pětiletou – a tedy maximální možnou – zkušební dobu. Dohlížet na něj bude probační úředník. Mladší má zkušební dobu dvouletou. Soud mu vedle požívání návykových látek zakázal také účast na diskotékách.

Neúspěšná péče o intoxikovaného mladíka stála zdravotní pojišťovnu přes 2,5 milionu korun. Podle pravomocného rozsudku musí starší z pachatelů nahradit škodu ve výši 300 000 korun, mladší pak 70 000 korun.

Oba muži čelili obžalobě z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Plzeňský krajský soud je nejprve potrestal podle mírnější právní kvalifikace, proti čemuž se úspěšně odvolal státní zástupce. Vrchní soud poté na konci letošního června kvalifikaci zpřísnil.

„Dal tak jasně najevo, že podání drogy extáze dnes již zesnulému mladíkovi mělo přímý vliv na jeho smrt," podotkla Křížová.

Mladík zkolaboval v červnu 2019 v žižkovském klubu na Tachovském náměstí, odkud ho odvezli záchranáři. Kombinace drog a alkoholu mu způsobila otok mozku a plic, selhání jater i ledvin, poruchu srážlivosti krve a následně zástavu srdce. Po několika dnech zemřel.

Kriminalisté zjistili, že už cestou vlakem z Plzně do Prahy si mladík vzal kokain a v klubu si pak dal velmi krátce po sobě dvě tablety extáze. Drogy pocházely z Plzeňska a do klubu je odtamtud dovezla skupinka lidí.

Na základě svědeckých výpovědí a kamerových záznamů pak policie vypátrala dva muže ve věku 22 a 17 let, kteří mladíkovi extázi poskytli.

Podle policistů byla pro mladíka fatální právě kombinace několika druhů drog a alkoholu. „Opětovně apelujeme na to, aby i příležitostní uživatelé drog nekombinovali neuváženě různé druhy omamných a psychotropních látek. Může se totiž stát, že tělo tento smrtící koktejl neunese," uzavřela mluvčí.


Autor: ČTK

Místo dokladu totožnosti údery a kopance

Včera v 17:14

Ulice Prahy 4 a Prahy 8 se o víkendu staly svědky napadení strážníků. V obou případech figurovala agresivní reakce dotyčného na snahu o jeho ztotožnění následovaná odpovědí strážníků v podobě donucovacích prostředků.

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru