Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Za smrtelné předávkování mladíka v klubu uložil soud podmíněné tresty
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za smrtelné předávkování mladíka v klubu uložil soud podmíněné tresty

Smrtelné předávkování mladíka v pražském klubu potrestal vrchní soud podmíněnými tresty. Uložil je dvěma mužům, kteří mladíkovi poskytli dvě tablety extáze, ačkoliv viděli, že má problémy s rovnováhou a je malátný. Starší z pachatelů bude v podmínce tři roky. Mladší dostal mírnější trest v délce 20 měsíců, protože v době spáchání činu nebyl plnoletý. Oběma soud zároveň zakázal požívat návykové látky. V tiskové zprávě o tom informovala policejní mluvčí Hana Křížová.

Staršímu pachateli uložil pražský vrchní soud pětiletou – a tedy maximální možnou – zkušební dobu. Dohlížet na něj bude probační úředník. Mladší má zkušební dobu dvouletou. Soud mu vedle požívání návykových látek zakázal také účast na diskotékách.

Neúspěšná péče o intoxikovaného mladíka stála zdravotní pojišťovnu přes 2,5 milionu korun. Podle pravomocného rozsudku musí starší z pachatelů nahradit škodu ve výši 300 000 korun, mladší pak 70 000 korun.

Oba muži čelili obžalobě z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Plzeňský krajský soud je nejprve potrestal podle mírnější právní kvalifikace, proti čemuž se úspěšně odvolal státní zástupce. Vrchní soud poté na konci letošního června kvalifikaci zpřísnil.

„Dal tak jasně najevo, že podání drogy extáze dnes již zesnulému mladíkovi mělo přímý vliv na jeho smrt," podotkla Křížová.

Mladík zkolaboval v červnu 2019 v žižkovském klubu na Tachovském náměstí, odkud ho odvezli záchranáři. Kombinace drog a alkoholu mu způsobila otok mozku a plic, selhání jater i ledvin, poruchu srážlivosti krve a následně zástavu srdce. Po několika dnech zemřel.

Kriminalisté zjistili, že už cestou vlakem z Plzně do Prahy si mladík vzal kokain a v klubu si pak dal velmi krátce po sobě dvě tablety extáze. Drogy pocházely z Plzeňska a do klubu je odtamtud dovezla skupinka lidí.

Na základě svědeckých výpovědí a kamerových záznamů pak policie vypátrala dva muže ve věku 22 a 17 let, kteří mladíkovi extázi poskytli.

Podle policistů byla pro mladíka fatální právě kombinace několika druhů drog a alkoholu. „Opětovně apelujeme na to, aby i příležitostní uživatelé drog nekombinovali neuváženě různé druhy omamných a psychotropních látek. Může se totiž stát, že tělo tento smrtící koktejl neunese," uzavřela mluvčí.


Autor: ČTK

Plné auto oblečení, doklad o zaplacení chyběl

Včera v 18:11

Na náměstí Republiky oslovil hlídku strážníků zaměstnanec bezpečnostní agentury s tím, že si na kamerách všiml skupiny osob, která provádí krádeže zboží v obchodech a pak ho ukládá do zaparkovaného vozidla.

Schoval se ve sklepě

Včera v 11:35

V sobotu 3. prosince kontrolovala hlídka policistů pohotovostní motorizované jednotky řidiče skútru, který kolem nich chvilku předtím projel vyšší rychlostí, než je stanovená padesátka ve městě. Během kontroly se řidič všemožně vymlouval, že nemůže najít osobní doklady ani řidičský průkaz, až se...

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Prchajícího muže ulicemi Prahy 5 zastavil náhodný kolemjdoucí

Včera v 06:29

Při kontrole pěší zóny na Andělu hlídku strážníků oslovila neznámá žena a sdělila jí, že ji celý den obtěžuje jakýsi muž. Dále uvedla, že vešel do provozovny v ulici Na Bělidle a že by měl být v celostátním pátrání. Potom rychle odešla.

Další články
Nahoru