dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Za rok by se mohly v Praze objevit první elektrobusy bez řidiče
Malý, ale zdá se, že šikovný. Foto: City of Oristano - CityMobil2

Za rok by se mohly v Praze objevit první elektrobusy bez řidiče

Výbor pro energetické úspory zastupitelstva Prahy 4 podpořil účast městské části v celoevropském projektu vývoje elektrobusu bez řidiče, který bude provozován na veřejné komunikaci.

Vůz má na sobě stovky čidel, která sledují jeho okolí a kterými je pak řízen, a to prostřednictvím GPS. Vůz tak jede podle předem naplánované trasy. Na samotnou jízdu přesto dohlíží dispečer, který v případě potřeby vůz zastaví.

„V praxi to znamená, že oficiálně požádáme 45 členů projektového týmu CityMobil, který autonomní elektrobus vyvíjí již 8 let, aby nás přizval do fáze CityMobil3. Praha 4 se potom bude moci podílet na vývoji zcela nového městského dopravního prostředku, od něhož se očekává výrazné zvýšení bezpečnosti, efektivity a flexibility veřejné dopravy,“ uvedl předseda výboru Ivo Vaněk (STAN – Tučňák).

Začátkem června letošního roku proběhla ve španělském San Sebastianu závěrečná konference projektové části CityMobil2, které se za městskou část zúčastnil předseda Výboru pro energetické úspory a zastupitel Ivo Vaněk.

Závěrem konference pronesl zástupce eurokomisaře pro vědu Patrick Mercier Handyside, že se jedná o unikátní projekt pro celý svět, a hlavní koordinátor projektu, italský profesor Adriano Alessandrini, že nepochybuje o zapojení Prahy 4 do projektu v jeho třetí fázi.

„První jízda elektrobusu bez řidiče v Praze se dá očekávat v příštím roce, kdy se plánuje spuštění do provozu,“ dodal Ivo Vaněk. O tom, kde by elektrobus jezdil, zatím není rozhodnuto. V úvahu připadají pěší zóny. Problémem může být, že provoz tohoto typu vozidel není zakotven v české legislativě.


Další články
Nahoru