dnes
Středa - skorojasno
16°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
15°C
pozítří
Pátek - oblacno
16°C
Za rekonstrukci historického hostince zaplatí Praha 9 celkem 63 milionů, otevře ho za rok
Hostinec U Brabců před rekonstrukcí. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Za rekonstrukci historického hostince zaplatí Praha 9 celkem 63 milionů, otevře ho za rok

Radnice Prahy 9 rekonstruuje hostinec U Brabců na Starém Proseku. Za opravy zaplatí 63 milionů korun z vlastního rozpočtu. Objekt plánuje znovu otevřít příští rok v září na Svatováclavskou pouť na Proseku, sdělila ČTK mluvčí městské části Marie Kurková.

Zanedbanou budovu určenou k demolici získala vysočanská radnice v roce 2017 směnou za jiné pozemky. Soukromý vlastník na místě plánoval postavit bytový dům. Proti záměru se postavili místní obyvatelé. Petici za záchranu hostince podepsalo podle iniciativy ProProsek přes 2000 lidí.

Objekt má v budoucnu sloužit jako restaurace a zároveň společenské centrum. Architekt interiéru Jan Bouček navrhl hlavní sál tak, aby bylo možné z restauračního provozu lehce vytvořit hlediště nebo taneční parket. Na obou stranách sálu vznikne ochoz, který nabídne nejen další místa k sezení, ale zlepší také akustiku.

Hlavní sál bude propojen s prostorem staré hospody, který může fungovat jako soukromý salonek. V interiéru se budou spojovat staré prvky s moderními. Bouček proto například navrhl na stěnu nad sebe zavěsit dva pivní tanky. Autorem návrhu exteriéru budovy je Ivan Drobný, který se rozhodl zachovat původní podobu fasády.

Stavba hostince U Brabců vznikla v roce 1837, od 80. let minulého století sloužila jako sklad barev a laků.

Historie Starého Proseku sahá do 10. století. Jeho dominantou je kostel svatého Václava, který byl na místě postaven v 11. století. Přiléhá k němu fara a hřbitov s barokní zvonicí.


Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

21. října 2019 v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Další články
Nahoru