dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Za působení ve státních firmách policie exstarostku Prahy 10 Kleslovou stíhat nebude
Radmila Klesová přijímá gratulace po zvolení starostkou Prahy 10. Foto: archiv

Za působení ve státních firmách policie exstarostku Prahy 10 Kleslovou stíhat nebude

Policie nebude stíhat někdejší místopředsedkyni ANO a bývalou starostku Prahy 10 Radmilu Kleslovou kvůli jejímu působení ve státních firmách. Trestní oznámení podala zhruba před rokem Česká pirátská strana, a to kvůli podezření, že některé státní společnosti a příspěvkové organizace platily Kleslové, aniž pro ně reálně vyvíjela činnost.

To se nepotvrdilo, policie má ale podezření, že firmy při uzavírání smluv s Kleslovou mohly porušit zákon o zadávání veřejných zakázek. Případ tedy předala antimonopolnímu úřadu. Informuje o tom server Neovlivní.cz.

Podle pražských pirátů působila právnička Kleslová mimo jiné ve firmě ČEZ, Českých drahách, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a ve firmě Čepro. Měla pro ně vykonávat služby právní konzultantky.

Piráti z otevřených zdrojů zjistili, že od SŽDC dostávala Kleslová v roce 2014 po dobu asi půl roku 94 000 korun měsíčně, od ČEZ 70 000 a později 100 000 korun měsíčně. Státní firmy tak mohly nehospodárně vynaložit až miliony korun, tvrdila strana.

Policie ale loni v prosinci dospěla k závěru, že k zahájení trestního stíhání nejsou důvody. Vyšetřovatele podle serveru do značné míry ovlivnil fakt, že manažeři dotčených firem jakoukoli fiktivní spolupráci s Kleslovou odmítli a trvali na tom, že za jejich peníze odváděla kvalitní práci.

Úplně za vodou ještě není

Kriminalisté mají nicméně podezření, že při uzavírání smluv s Radmilou Kleslovou mohl být porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Podle serveru jde patrně o to, že na jednotlivé poradenské smlouvy nebylo vypsané výběrové řízení.

„Proto policejní orgán věc odevzdal k projednání jiného správního deliktu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neboť shledal možné spáchání správního deliktu," stojí v usnesení, které má server k dispozici.

Radmila Kleslová od počátku trvala na to, že odměna za její konzultace pro státní firmy byla adekvátní tomu, co odevzdávala. Někdejší vlivná osobnost hnutí ANO se po zveřejnění informací v médiích postupně vzdala všech veřejných postů.

Kvůli smlouvě s ČEZ, kterou kritizoval i předseda ANO Andrej Babiš, odešla loni z nejvyššího vedení hnutí, později rezignovala i na post předsedkyně pražského ANO a vzdala se funkcí v orgánech pražských firem. Skončila i ve funkci starostky Prahy 10.


Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

Včera v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru