dnes
Pátek - jasno
11°C
zítra
Sobota - jasno
12°C
pozítří
Neděle - skorojasno
12°C
ByznysZpravodajství

Za první pololetí se prodalo v Praze o 500 bytů méně než vloni

Za celý letošní rok nejspíše ubude jak počet nově prodaných, tak nabízených bytů v Praze. Za poslední tři měsíce se prodalo jen 1500 nových bytů. Jejich průměrná cena se přitom už vyšplhala na 75 791 korun za m2, jak vyplývá z analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Jestliže před rokem se ve stejném období prodalo 1750 nových bytů, aktuálně to bylo hned o 250 méně, ukázala studie. O tento počet se v meziročním srovnání snížily prodeje již také během prvního čtvrtletí letošního roku, kdy se jednalo o 3450 jednotek.

„Zatímco za minulý rok se v hlavním městě, který je pro celý domácí trh určující, prodalo 6650 bytů, letos to bude pravděpodobně o mnoho méně. Dohromady prodeje spadnou pod hranici 6000 jednotek. Jen za první pololetí se jejich objem snížil o 500. Lidé mají o nové bydlení zájem, často si však nemají z čeho vybírat,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Nejvíce nových bytů se prodalo v deváté, páté a osmé městské části. Jejich podíl na celkových prodejích přesáhnul 60 procent. Naopak nejméně to bylo v centru metropole. V Praze 1 a 2 se pak jednalo dohromady jen o necelá 2 procenta.

Zásoba nových bytů se i ve druhém čtvrtletí pohybovala okolo úrovně 3500. Ve stejném období vloni to přitom bylo o více než tisícovku více. Ke konci června bylo v nabídce developerů 3600 nových bytů. V prvním čtvrtletí to podle společných závěrů Trigemy, Skanska Reality a Central Group bylo 3450.

„Z uvedených údajů je zřejmé, že nabídka v Praze neustále klesá, což je způsobené zejména dlouhodobě složitým povolovacím procesem, který způsobuje zpoždění uvádění nových projektů na trh,“ komentovala nabídku Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.

Aktuální vývoj má dopad na to, že se průměrná cena za nový byt v rámci kvartálního srovnání zvýšila z původních 72 131 na současných 75 791 korun na m2. Pro srovnání: před rokem byla ve stejném období o necelých 15 procent nižší, když činila 65 922 korun za m2. Před dvěma roky to bylo dokonce ještě o 10 000 korun za m2 méně. Tehdy dosahovala průměrná cena prodaného bytu výše 55 555 korun za m2.

„Nových bytů na pražském trhu je stále nedostatek, a proto jejich ceny rostou, meziročně o 15 procent. Přestože se může zdát, že je cenová úroveň již poměrně vysoko, ceny porostou i nadále. Odhaduji do konce roku o 5 procent. Poptávka je totiž stále vyšší než nabídka,“ uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

O útlumu pražského trhu svědčí rovněž skutečnost, že celkový počet nových bytů, který se prodal v regionech, přesáhnul objem realizovaný v hlavním městě. Za celý loňský rok to přitom bylo naopak. Počet prodaných pražských bytů byl za uvedené období celkově o 1650 větší, než tomu bylo v regionech.

Za druhý kvartál se v regionech prodalo 1670 bytů, tedy o 170 více než v hlavním městě, prokázala analýza Trigemy. Nejvíce z toho (650) bylo ve Středočeském kraji a krajích Jihomoravském (374) a Plzeňském (350). Naopak nejméně se opět prodalo na Vysočině, v Moravskoslezském kraji i kraji Královehradeckém, kdy se vždy jednalo pouze o desítky jednotek.


innogy spustila službu pro neslyšící, služba je vhodná i pro seniory

Včera ve 12:34

Energetická společnost innogy spustila ve spolupráci s firmami Transkript a TextCom novou službu pro zákazníky, kteří trpí poruchami sluchu. Služba nabízí přepis mluveného slova do textové formy v reálném čase.

Praha je ze všech světových měst osmá nejlepší v péči o životní úroveň

Včera v 08:51

Česká republika je z hlediska kvality pracovních podmínek a příležitostí pětadvacátou nejlepší zemí světa. Hlavní město Praha je pak osmým nejlepším městem na světě ve schopnosti udržování životní úrovně, která je dostatečně atraktivní pro přilákání a udržení talentovaných lidí na pracovním trhu....

Další články
Nahoru