Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za posprejování Karlova mostu uložil soud 60 hodin prospěšné činnosti
Karlův most pohledem z parku Cihelná. Foto: Jan Puci

Za posprejování Karlova mostu uložil soud 60 hodin prospěšné činnosti

Chlapci i dívce, kteří loni v létě posprejovali Karlův most, ve čtvrtek soud uložil vykonat 60 hodin společensky prospěšné činnosti. Rok bude navíc mladistvé sledovat, zda vedou řádný život. Chlapec, který měl nedávno osmnácté narozeniny, i šestnáctiletá dívka, se k činu přiznali a společně napůl uhradili způsobenou škodu v celkové výši zhruba 95 000 korun.

Oba obžalovaní i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. Odvolat by se tak mohl již pouze orgán sociálně-právní ochrany dětí, který se z čtvrtečního jednání omluvil.

Verdikt uznal mladistvé vinnými z poškození cizí věci. Uložil jim pouze výchovné, nikoliv trestní opatření, od jehož uložení podmíněně upustil na roční zkušební dobu. Pokud by se v ní mladiství neosvědčili, bude soud v jejich stíhání pokračovat.

„Chovali se hanebně vůči naší nejslavnější a nejznámější kulturní památce," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Ivana Hynková. Podle ní ale oba činu upřímně litovali.

„Neuvědomovali si, čeho se dopouští. Oba byli střízliví, procházeli se noční Prahou. Zřejmě si tímto způsobem zkrátili dlouhou chvíli nebo zpestřili procházku," konstatovala.

Společensky prospěšnou činnost bude muset dvojice vykonat bezplatně a ve svém volném čase. Vhodnou práci jí vybere Probační a mediační služba.

„Budou pracovat pro společnost, aby si uvědomili, že pracovat se musí a že je velice jednoduché něco zničit, poškodit, ale je hodně těžké něco vytvořit," podotkla k tomu soudkyně.

Doplnila, že škodu způsobenou Technické správě komunikací a Galerii hlavního města Prahy mladiství uhradili tak, že si vzali půjčku od rodičů, kterým teď peníze splácí z výdělků na brigádách.

Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na nejstarším pražském mostě objevily loni 9. července. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp. Policisté dohledali pachatele na záběrech z kamer, které zveřejnili den po činu. Chlapec se tentýž den přišel přiznat.

Grafitti z Karlova mostu odstranil restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Vandalské projevy sprejerů předtím řešil už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší.

Vyšlo najevo, že dvojice počmárala nejen památku, ale o několik hodin později také dvě lavičky a chodník v jedné z ulic Prahy 10. Chlapec následně nápisy z laviček sám smyl, uvedl soud.

Dospělému pachateli by za posprejování památky hrozilo šest měsíců až tři roky vězení. U mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu. Podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže není možné zveřejnit jména nezletilých obžalovaných ani jiné informace vedoucí k jejich identifikaci.

Státní zástupkyně Lucie Filipová sdělila novinářům, že je s rozhodnutím soudu spokojená, protože vesměs vyhověl jejímu návrhu.

„Přistoupili k tomu velice zodpovědně, doznali se, uhradili škodu. Účelu trestního řízení bylo dosaženo. Myslím, že toho upřímně litují a že se za své jednání stydí,” řekla o obžalovaných.

Na dotaz, co si představit pod uloženou „společensky prospěšnou činností", vysvětlila, že jde v podstatě o obecně prospěšné práce – třeba i o odstraňování grafitti. „To by určitě splnilo ten výchovný účel,” poznamenala.

Trestný čin spáchaný mladistvým se nazývá provinění. Mladistvému, který se proviní, lze uložit takzvané výchovné, ochranné nebo trestní opatření. Mezi výchovná opatření patří například dohled probačního úředníka či absolvování probačního programu. Ochranným opatřením je třeba zabrání věci.

Z trestních opatření připadají v úvahu například obecně prospěšné práce, peněžité opatření a v nejzávažnějších případech i trest vězení, který lze podmíněně odložit.

Karlův most vandalové poničili i v minulosti. Mediálně známý byl případ německého turisty, kterému české soudy uložily za posprejování pilíře roční podmíněný trest, stotisícový peněžitý trest a pětileté vyhoštění z Česka.


Autor: ČTK

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru