Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Za posprejování Karlova mostu uložil soud 60 hodin prospěšné činnosti
Karlův most pohledem z parku Cihelná. Foto: Jan Puci

Za posprejování Karlova mostu uložil soud 60 hodin prospěšné činnosti

Chlapci i dívce, kteří loni v létě posprejovali Karlův most, ve čtvrtek soud uložil vykonat 60 hodin společensky prospěšné činnosti. Rok bude navíc mladistvé sledovat, zda vedou řádný život. Chlapec, který měl nedávno osmnácté narozeniny, i šestnáctiletá dívka, se k činu přiznali a společně napůl uhradili způsobenou škodu v celkové výši zhruba 95 000 korun.

Oba obžalovaní i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. Odvolat by se tak mohl již pouze orgán sociálně-právní ochrany dětí, který se z čtvrtečního jednání omluvil.

Verdikt uznal mladistvé vinnými z poškození cizí věci. Uložil jim pouze výchovné, nikoliv trestní opatření, od jehož uložení podmíněně upustil na roční zkušební dobu. Pokud by se v ní mladiství neosvědčili, bude soud v jejich stíhání pokračovat.

„Chovali se hanebně vůči naší nejslavnější a nejznámější kulturní památce," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Ivana Hynková. Podle ní ale oba činu upřímně litovali.

„Neuvědomovali si, čeho se dopouští. Oba byli střízliví, procházeli se noční Prahou. Zřejmě si tímto způsobem zkrátili dlouhou chvíli nebo zpestřili procházku," konstatovala.

Společensky prospěšnou činnost bude muset dvojice vykonat bezplatně a ve svém volném čase. Vhodnou práci jí vybere Probační a mediační služba.

„Budou pracovat pro společnost, aby si uvědomili, že pracovat se musí a že je velice jednoduché něco zničit, poškodit, ale je hodně těžké něco vytvořit," podotkla k tomu soudkyně.

Doplnila, že škodu způsobenou Technické správě komunikací a Galerii hlavního města Prahy mladiství uhradili tak, že si vzali půjčku od rodičů, kterým teď peníze splácí z výdělků na brigádách.

Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na nejstarším pražském mostě objevily loni 9. července. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp. Policisté dohledali pachatele na záběrech z kamer, které zveřejnili den po činu. Chlapec se tentýž den přišel přiznat.

Grafitti z Karlova mostu odstranil restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Vandalské projevy sprejerů předtím řešil už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší.

Vyšlo najevo, že dvojice počmárala nejen památku, ale o několik hodin později také dvě lavičky a chodník v jedné z ulic Prahy 10. Chlapec následně nápisy z laviček sám smyl, uvedl soud.

Dospělému pachateli by za posprejování památky hrozilo šest měsíců až tři roky vězení. U mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu. Podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže není možné zveřejnit jména nezletilých obžalovaných ani jiné informace vedoucí k jejich identifikaci.

Státní zástupkyně Lucie Filipová sdělila novinářům, že je s rozhodnutím soudu spokojená, protože vesměs vyhověl jejímu návrhu.

„Přistoupili k tomu velice zodpovědně, doznali se, uhradili škodu. Účelu trestního řízení bylo dosaženo. Myslím, že toho upřímně litují a že se za své jednání stydí,” řekla o obžalovaných.

Na dotaz, co si představit pod uloženou „společensky prospěšnou činností", vysvětlila, že jde v podstatě o obecně prospěšné práce – třeba i o odstraňování grafitti. „To by určitě splnilo ten výchovný účel,” poznamenala.

Trestný čin spáchaný mladistvým se nazývá provinění. Mladistvému, který se proviní, lze uložit takzvané výchovné, ochranné nebo trestní opatření. Mezi výchovná opatření patří například dohled probačního úředníka či absolvování probačního programu. Ochranným opatřením je třeba zabrání věci.

Z trestních opatření připadají v úvahu například obecně prospěšné práce, peněžité opatření a v nejzávažnějších případech i trest vězení, který lze podmíněně odložit.

Karlův most vandalové poničili i v minulosti. Mediálně známý byl případ německého turisty, kterému české soudy uložily za posprejování pilíře roční podmíněný trest, stotisícový peněžitý trest a pětileté vyhoštění z Česka.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Hasiči vyprostili řidiče po střetu auta s tramvají v Praze 9

Včera ve 14:49

Profesionální hasiči ze stanice Satalice a pražského dopravního podniku zasahovali v Poděbradské ulici v Praze 9. Střetlo se tam osobní auto s tramvají.

Požár bytu v Praze 3 způsobila pravděpodobně technická závada

Včera ve 12:51

Hasiči zasahovali v neděli 26. března od 18:15 hodin v Lucemburské ulici v Praze 3. Požár vybavení pokoje zlikvidovali za několik minut, následovalo odvětrání bytu i domu.

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru