dnes
Čtvrtek - jasno
28°C
zítra
Pátek - skorojasno
27°C
pozítří
Sobota - zatazeno
29°C
Za posledních pět let bylo v Praze zrušeno 387 heren

Za posledních pět let bylo v Praze zrušeno 387 heren

Z Prahy od roku 2013 zmizelo 387 heren, s dalšími 33 provozovnami se vede správní řízení. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Filip Běhal. Město hazard reguluje od roku 2008, v roce 2013 výrazně omezilo počet heren a v roce 2016 je zakázalo úplně. Na území metropole jsou povolena pouze kasina, která musí nabízet i živé hry, například ruletu s krupiérem. I přes snižování počtu heren příjmy do rozpočtu z automatů rostou, zřejmě za to můžou videoloterijní terminály.

I když úplný zákaz heren vstoupil v platnost 1. ledna 2016, ministerstvo jim licenci odebírá postupně, takže nezmizely všechny naráz. Majitelé heren navíc podle ministerstva využívají právní prostředky a snaží se správní řízení prodlužovat.

V letech 2016 a 2017 ministerstvo na základě poslední novely zrušilo 169 heren. To, že na ně i přes zákaz mohou Pražané stále narazit, kritizují některé městské části. Legislativní výbor zastupitelstva nedávno vyzval ministerstvo financí, aby správní řízení řešilo rychleji.

I když novelou byly zrušeny všechny herny, na území metropole stále můžou fungovat desítky kasin. Ta musí mít například recepci, kde se příchozí registrují, a nabízet kromě automatů živé hry. Podle vyhlášky jich má ve finále být 101.

Některé městské části zavedly pro hazard nulovou toleranci, takže na jejich území nesmí fungovat ani kasina. To se týká Prahy 2, 4, 5, 6 a 7. Další radnice požadují novelizaci vyhlášky tak, aby se nulová tolerance zavedla i u nich, případně aby se dále omezil počet provozoven. Jde o Prahu 8, 10 nebo 11.

I když počet heren v metropoli ubývá, podle závěrečných účtů to nemá výrazný vliv na odvody, které magistrátu jdou z provozování automatů a dalších technických hazardních her. Zatímco v roce 2013 z nich město získalo 689 milionů korun, v roce 2016, kdy začal platit zákaz heren, to bylo 727 milionů.

Podle pražského zastupitele Ondřeje Mirovského (Zelení/Trojkoalice), který se problematice hazardu dlouhodobě věnuje, to je pravděpodobně dáno větším množstvím takzvaných videoloterijních terminálů. „Jsou trošku sofistikovanější a člověk tam může vyhrávat diametrálně víc, než na klasických herních automatech," řekl ČTK. Podle statistik ministerstva financí je nyní v Praze povoleno 829 zařízení.


Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou lidé zasílat už jen týden

Dnes v 17:19

Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části Prahy mají na jejich odeslání už jen sedm pracovních dní. Právě v posledním týdnu ale obvykle dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek. Za první tři týdny se jich na pražském...

Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

Včera v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

Včera v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

Včera v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru