dnes
Neděle - oblacno
5°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
4°C
Za posledních pět let bylo v Praze zrušeno 387 heren

Za posledních pět let bylo v Praze zrušeno 387 heren

Z Prahy od roku 2013 zmizelo 387 heren, s dalšími 33 provozovnami se vede správní řízení. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Filip Běhal. Město hazard reguluje od roku 2008, v roce 2013 výrazně omezilo počet heren a v roce 2016 je zakázalo úplně. Na území metropole jsou povolena pouze kasina, která musí nabízet i živé hry, například ruletu s krupiérem. I přes snižování počtu heren příjmy do rozpočtu z automatů rostou, zřejmě za to můžou videoloterijní terminály.

I když úplný zákaz heren vstoupil v platnost 1. ledna 2016, ministerstvo jim licenci odebírá postupně, takže nezmizely všechny naráz. Majitelé heren navíc podle ministerstva využívají právní prostředky a snaží se správní řízení prodlužovat.

V letech 2016 a 2017 ministerstvo na základě poslední novely zrušilo 169 heren. To, že na ně i přes zákaz mohou Pražané stále narazit, kritizují některé městské části. Legislativní výbor zastupitelstva nedávno vyzval ministerstvo financí, aby správní řízení řešilo rychleji.

I když novelou byly zrušeny všechny herny, na území metropole stále můžou fungovat desítky kasin. Ta musí mít například recepci, kde se příchozí registrují, a nabízet kromě automatů živé hry. Podle vyhlášky jich má ve finále být 101.

Některé městské části zavedly pro hazard nulovou toleranci, takže na jejich území nesmí fungovat ani kasina. To se týká Prahy 2, 4, 5, 6 a 7. Další radnice požadují novelizaci vyhlášky tak, aby se nulová tolerance zavedla i u nich, případně aby se dále omezil počet provozoven. Jde o Prahu 8, 10 nebo 11.

I když počet heren v metropoli ubývá, podle závěrečných účtů to nemá výrazný vliv na odvody, které magistrátu jdou z provozování automatů a dalších technických hazardních her. Zatímco v roce 2013 z nich město získalo 689 milionů korun, v roce 2016, kdy začal platit zákaz heren, to bylo 727 milionů.

Podle pražského zastupitele Ondřeje Mirovského (Zelení/Trojkoalice), který se problematice hazardu dlouhodobě věnuje, to je pravděpodobně dáno větším množstvím takzvaných videoloterijních terminálů. „Jsou trošku sofistikovanější a člověk tam může vyhrávat diametrálně víc, než na klasických herních automatech," řekl ČTK. Podle statistik ministerstva financí je nyní v Praze povoleno 829 zařízení.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Další články
Nahoru