Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Za pokus o vraždu řidiče Boltu uložil soud mladíkovi 15 let vězení a léčbu

Za pokus o vraždu řidiče Boltu uložil soud mladíkovi 15 let vězení a léčbu

Za pokus o vraždu řidiče platformy Bolt dnes soud uložil dvaadvacetiletému Jiřímu Sasákovi 15 let vězení. Mladík se má navíc podrobit ústavní protialkoholní léčbě a ambulantnímu psychiatrickému léčení. Verdikt není pravomocný. Obhajoba usilovala o změnu právní kvalifikace na loupež – Sasák tvrdil, že se chtěl zmocnit auta a že pobodání řidiče bylo nešťastným následkem vzájemné potyčky.

„Soud úplně nedospěl k závěru, že pan obžalovaný je vražedného založení. Projevil ale naprostou lhostejnost k tomu, co s stane s lidským životem,” uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Jarmila Pavlátová. Za pokus o vraždu s majetkovým motivem hrozilo Sasákovi 15 až 20 let vězení.

„Opravdu absolutně nejsou splněny žádné důvody pro snížení zákonné sazby," podotkla k tomu soudkyně, která označila mladíkovu pohnutku k činu za „opravdu zavrženíhodnou". Podle ní si útok na řidiče dopředu naplánoval.

Opilý Sasák bodl třiačtyřicetiletého cizince třikrát do zad v noci 13. srpna 2021 poté, co si u něj objednal odvoz do odlehlé ulice v pražských Vršovicích. Napadený muž, který krvácel do hrudní dutiny, z místa činu utekl a voláním o pomoc na sebe upozornil kolemjdoucího, jenž mu přivolal záchrannou službu.

„To, že pan poškozený nezemřel, rozhodně není zásluhou pana obžalovaného. S největší pravděpodobností by zemřel, kdyby se nedostal včas do nemocnice," upozornila soudkyně.

Sasák se po činu zmocnil vozu a po pronásledování policií havaroval v Krči. U soudu popřel, že by řidiče bodl úmyslně. Auto podle vlastních slov potřeboval, aby se dostal za matkou, a nůž se sedmnácticentimetrovou čepelí si vzal jen na zastrašení řidiče. Tuto verzi děje ale popřel soudní znalec, podle nějž pachatel vedl rány velkou silou a aktivně.

Sasáka uznal soud vinným vedle pokusu o vraždu, ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci také z poškození jiného cizího auta.

Měsíc před incidentem s řidičem totiž mladík na pražské čerpací stanici, kde pracoval, zdemoloval zaparkovaný vůz. Uvedl k tomu, že byl rovněž opilý a událost si příliš nepamatuje.

V souvislosti s poničením tohoto vozu nastoupil Sasák do bohnické psychiatrické léčebny, aby se léčil ze závislosti na alkoholu a – jak sám tvrdí – pervitinu. Obžaloba ani toxikologický posudek ale žádné užívání drog nezmiňovala.

Po týdnu léčebnu opustil. Revers podepsal ve stejný den, kdy později zaútočil na řidiče. Po cestě z Bohnic domů do Vršovic se opil. „To, že se uvedl do stavu opilosti hned poté, co opustil léčebnu, považuji za velmi významný znak toho, jak nakládá se svým životem," poznamenala soudkyně.

Sasák i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda si podají odvolání. Podle nepravomocného verdiktu má mladík uhradit zhruba 400 000 korun jako náhradu škody pojišťovnám. Pobodaného řidiče odkázal soud s jeho nárokem na odškodnění do občanskoprávního řízení.


Autor: ČTK

Policisté zadržení podvodníka, který udával do oběhu falešná eura

Včera v 16:40

Pražští kriminalisté v uplynulých dnech zadrželi muže, který minimálně ve třech případech udal do oběhu falešná eura. Informoval o tom policejní mluvčí Jan Daněk.

Agresivní muž napadl strážníka

3. února 2023 v 15:41

Na křižovatce ulic Dušní a Bílkova hlídkující strážník zaregistroval mávání a volání o pomoc. Ve skupince mužů jeden napadal druhého. Vedle slovních útoků došlo i na rány pěstí.

Muž stál v okně a za nohu ho držela partnerka

1. února 2023 v 16:37

Minulý týden zasahovali policisté v Novodvorské ulici v Praze 4, kde chtěl muž spáchat sebevraždu skokem z pátého patra. Když přijeli na místo, tak zjistili, že muž stojí v okně a za nohu ho drží jeho partnerka.

Posprejovali viadukt na Holešovickém nádraží a utekli

1. února 2023 v 16:18

Autohlídka strážníků si v Partyzánské ulici v Praze 7 povšimla dvojice mužů, kteří sprejovali na betonovou konstrukci viaduktu. Muži na zákonné výzvy nereagovali a dali se na útěk.

Telefon za volantem a uprchlý vězeň

1. února 2023 ve 12:32

V pondělí před třetí hodinou ráno v Českobrodské ulici strážníci zastavili žlutou dodávku, protože její řidič držel za jízdy v ruce mobilní telefon. Při kontrole pojali podezření, že je šestatřicetiletý muž pod vlivem alkoholu nebo drog. Test na alkohol vyšel negativní, test na drogy však odmítl....

Vloupal se do čtyř provozoven a způsobil škodu za téměř čtvrt milionu korun

31. ledna 2023 v 09:32

Na začátku prosince se neznámý muž vloupal do provozovny v ulici Národní v Praze 1, odkud si odnesl zboží a hotovost celkem za bezmála sto devadesát tisíc korun. Dřevěným kůlem vypáčil část plexiskla u prodejního pultu a malým otvorem se protáhl dovnitř.

Hořel pokoj rodinného domu

31. ledna 2023 v 06:07

V pondělí 30. ledna od 19:27 hodin zasahovali hasiči ve Větrušické ulici v Praze 8 u požáru vybavení pokoje rodinného domu.

Neopatrnost při řezání kovového odpadu způsobila požár

25. ledna 2023 v 16:50

Ve středu 25. ledna krátce po 11 hodině vyjely čtyři profesionální a jedna dobrovolná jednotka hasičů do ulice Ke Kablu v Praze 15 k požáru v areálu kovošrotu.

Výměna na místě řidiče nevyšla

25. ledna 2023 v 08:22

Ve Lhotecké ulici zastavili strážníci modré auto, protože jeho řidič nedal při odbočování znamení o změně směru jízdy. Muž se nejprve snažil vyměnit si místo se spolujezdcem, pak odmítl dechovou zkoušku, a nakonec přišla nabídka na domluvu.

Další články
Nahoru