dnes
Úterý - obcasny-dest
1°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
5°C
Za pobyt na pražské záchytce dluží lidé desítky milionů korun
Protialkoholní záchytná stanice v současnosti funguje na Bulovce. Foto: archiv MP

Za pobyt na pražské záchytce dluží lidé desítky milionů korun

Pražská záchytná stanice za loňský rok eviduje 5393 hospitalizací, což je o něco méně než předloni. Klientům za pobyt vyúčtovala 10,5 milionu korun, z čehož lidé uhradili pouze 26 procent. Na jednání magistrátního zdravotního výboru to řekl David Doležil, ředitel Městské polikliniky Praha, která stanici provozuje. Za roky 2013 až 2018 klienti poliklinice dluží 46,7 milionu korun. Poliklinika chystá rekonstrukci stanice za téměř 20 milionů korun.

„To číslo bylo o něco menší, ale podílí se na tom něco kolem 3800 klientů, čili z toho je jasné, že mnozí jsou tam opakovaně a mají opakované návštěvy zejména v zimních měsících," řekl Doležil.

Poliklinika už podala k soudu 1371 návrhů na vydání platebního rozkazu v celkové výši asi 2,67 milionu korun. „Velice složitě to po nich vymáháme, respektive řada hospitalizací není vůbec vymahatelná," řekl Doležil.

Záchytná stanice disponuje 22 lůžky, z toho je 19 standardních, jedno je v oddělené místnosti pro zvlášť agresivní pacienty. Zbývající dvě jsou v místnosti s možností lékařské péče a jsou využívána například v případě resuscitací. „Kapacitně jsme relativně dostačující, ale prognóza je taková, že o tyto služby bude stále větší zájem," řekl Doležil. Kapacita by proto měla být navýšena.

Poliklinika má už projekt opravy. „Čekáme na poslední stanovisko magistrátního odboru majetku, abychom mohli požádat o stavební povolení," řekl Doležil. Problémem je zatékání vody do sklepení nebo chybějící výtah pro převoz pacientů v leže do patra.

Oprava je nutná také kvůli platné legislativě, která nařizuje například mít signalizační zařízení. Práce by měly trvat šest měsíců a po rekonstrukci se navýší kapacita na 25 lůžek.

Městskou polikliniku zřizuje hlavní město. Loni provedla přes 33 000 ošetření. Péči tam poskytovalo 34 lékařů a další pracovali na základě dohody o pracovní činnosti.

Počet hospitalizací na záchytné stanici

Rok

Počet hospitalizací

2013

5012

2014

5294

2015

5464

2016

5766

2017

5682

2018

5393

Zdroj: Městská polilinika Praha


V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

Dnes v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

Dnes ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

Včera v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

Včera v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

10. listopadu 2019 v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Další články
Nahoru