Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za pár dní startuje 16. Festival bulharských filmů
14 bře
17 bře
FestivalyKino
V sobotu uvidí diváci film Vasil. Zdroj: Bulharský kulturní institut

Za pár dní startuje 16. Festival bulharských filmů

14. 3. 2024 - 17. 3. 2024
Bulharská kinematografie již pošestnácté láká do kina na nejnovější hrané filmy. Festival bulharských filmů se bude konat od 14. do 17. března v kině Lucerna a soustředí se na filmy, které sklidily úspěch na přehlídkách, ale i na snímky populární u bulharských diváků. Letos poprvé zařadí organizátoři speciální promítání pro děti. Informovala o tom Jitka Zárubová, projektová manažerka pořádajícího Bulharského kulturního institutu.  

V posledních letech je z bulharských filmů cítit deziluze společnosti a tematicky se obrací i k bulharským imigrantům. Letos se těchto témat dotýkají všechny filmy s výjimkou dětského. 

Festival zahájí ve čtvrtek 14. března v 18:30 hodin oceňovaný snímek Blažiny lekce, který vyhrál hlavní cenu Křišťálový globus na 57. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. 

Film přijedou představit herečky Eli Skorčeva a Rozalia Abgarian a herec Gerasim Georgiev-Gero. Eli Skorčeva, představitelka bývalé učitelky bulharštiny Blagy obdržela za svůj výkon ve filmu Blažiny lekce Křišťálový globus na loňském Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. 

„V pátek 15. března přivítáme ve velkém sále kina Lucerna herce Malina Krasteva, který přiveze celovečerní debut režiséra Tonislava Hristova pod názvem Správný řidič. Drama jednoho muže, který se před zraky diváků vyrovnává s vlastními chybami a jejich následky. Film klade otázku, zda neustálá honba za penězi a samotné peníze mohou odčinit chyby, kterých se jako lidé dopouštíme na své rodině, či přátelích,“ popsala Zárubová. 

V sobotu 16. března v 16 hodin představí režisér Andrey Hadjivasilev svůj film Případ Tesla o snaživém mladém vynálezci. Andrey Hadjivasilev je v posledních letech jediný, kdo se v Bulharsku soustředí na dětské publikum. V sobotu od 18:30 hodin vnese do Lucerny jemný humor bulharsko-španělská koprodukce Vasil, ve které exceluje Ivan Barnev. 

„V neděli uzavřeme festival společně s hercem Ivanem Barnevem, který osobně představí film Vůně lípy. Film odhalující pocity většiny imigrantů byl natočen v USA během pandemie covid-19. Režisérce Sissy Denkovové se podařilo vyřídit pro všechny bulharské herce vstupní víza, zbytek štábu je americký,“ dodala Zárubová.


Autor: red

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

Vzpomínkové akce k prvnímu výročí odchodu Dany Němcové

4. dubna 2024 ve 14:39

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) a spolek Lastavica připravují dvě akce, kterými si připomeneme první výročí odchodu Dany Němcové. Na Senovážném náměstí v Praze, kde se nachází sídlo nadace, bude 11. dubna v 16 hodin odhalena pamětní deska u stromu, který ponese jméno Dany Němcové....

Začínají Dny evropského filmu. Zvou na zavedená jména i objevy filmového světa

4. dubna 2024 v 06:09

Ve čtvrtek 4. dubna začíná v Praze, Brně a Ostravě 31. ročník festivalu Dny evropského filmu (DEF), který přináší pestrý výběr tří desítek nejaktuálnějších cenami ověnčených filmů věhlasných režisérů i svěží debuty. Diváci se mohou těšit na komedie, dramata, animované i dokumentární filmy....

Grill Fest na Smíchovské náplavce

26. března 2024 v 08:26

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 13. dubna stane grilovací zóna, kde si všichni milovníci grilování a barbecue budou připadat jako v nebi.

Festival Jeden Svět začíná za týden

15. března 2024 v 15:14

Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět představí 96 celovečerních filmů a 10 snímků ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty a hostkami z celého světa nebo krátké filmy pro děti. Nově do programu kromě dokumentů zařadí i hrané filmy o lidských...

Týden Franze Kafky v Kampusu Hybernská

7. března 2024 ve 14:07

Kampus Hybernská se na pět dní od 19. do 23. března promění v laboratoř pátrající po podstatě Kafkova génia, jehož odkaz zůstává často pod nánosem povrchní vrstvy turistického boomu. 

Dny evropského filmu: Zpověď démonického rockera, příběh vykradače hrobek i životopis surrealisty

5. března 2024 v 09:17

Filmy věhlasných režisérů Wima Wenderse, Fernanda Trueby nebo Alice Rohrwacher, ale i objevné debuty nastupující filmařské generace. Novinky ověnčené cenami z festivalů v Cannes, Benátkách i v Karlových Varech. Barvitý životopis malíře Salvadora Dalího i otevřenou zpověď rock'n'rollového...

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Festival Na hlavu 2024

21. února 2024 v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Festival delikátních chutí

16. února 2024 v 09:20

V neděli 17. března se na Novoměstské radnici v Praze 2 koná jarní gastronomický Festival delikátních chutí.

Pro děti: Loutkový film v Kobce 17

15. února 2024 v 07:25

Promítání pro děti v Kobce 17 v sobotu 17. února. Aeroškola uvede nejnovější loutkový film FiIipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo.

Další články
Nahoru