Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - zatazeno 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Za obnovu hostince U Brabců Praha 9 zaplatí 72 milionů korun
Jedenáct let starý, nyní již historický snímek hostince U Brabců. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Za obnovu hostince U Brabců Praha 9 zaplatí 72 milionů korun

Úpravy domu na Starém Proseku, známé jako hostinec U Brabců, budou Prahu 9 stát 72 milionů korun. Oproti původně plánované rekonstrukci objektu z roku 1837 totiž bylo nutné část budovy strhnout a znovu postavit. Restaurace s kulturním sálem by se pro veřejnost mohla otevřít v září. ČTK o tom informoval starosta deváté městské části Tomáš Portlík (ODS).

„Podoba budovy, která je jednou z ikon staroprosecké návsi, se v průběhu času měnila a s tím, jak se měnili vlastníci budovy, tak se měnila i její funkce. Chvíli to byla pošta, chvíli to bylo kino. Také to ale bylo komunitní centrum a právě k tomu se architekt ve svém návrhu vracel. Akcentoval proto funkci místa jako prostoru pro setkávání. Vize byla a je taková, že kromě toho, že to bude hostinec, tak to bude i místo pro kulturu," řekl starosta Prahy 9.

Architekt interiéru Jan Bouček proto navrhl hlavní sál tak, aby bylo možné z restauračního provozu snadno vytvořit hlediště nebo taneční parket. Podle místostarosty Prahy 9 Adama Vážanského (ODS) by se v budoucnu mohly v prostorách hostince konat koncerty, tancovačky a v případě, že by to restaurační provoz umožňoval, tak i divadelní představení.

Místa k sezení nabídne i ochoz po obou stranách sálu, který by měl rovněž zlepšit akustiku v sále. Ve vnitřních prostorách by se podle návrhů měly propojovat tradiční prvky s těmi moderními. Vnější podobu objektu navrhl Ivan Drobný podle původní předlohy.

Zanedbanou budovu určenou k demolici získala vysočanská radnice v roce 2017 směnou za pozemky na Krocínce. Soukromý vlastník, firma Prosek 2, na místě plánoval postavit bytový dům. Proti záměru se tehdy postavili místní obyvatelé, kdy petici za záchranu hostince podepsalo podle iniciativy ProProsek přes 2000 lidí.

Podle vypsaného tendru z roku 2019 měly být náklady na rekonstrukci budovy maximálně 50 milionů korun. Kvůli nevyhovující statice budovy však bylo nutné její část zbourat a většinu budovy podle původní podoby opětovně postavit.

Radnice nyní provozovatele hostince U Brabců hledá. Podle Portlíka by ale Praha 9 chtěla, aby se prostory pro hosty otevřely v září, a to nejlépe při příležitosti Svatováclavské pouti.

Starý Prosek je soubor budov původně vesnického charakteru s dominantou kostela svatého Václava, přilehlou farou a hřbitovem s barokní zvonicí. Budova hostince byla postavená v roce 1837 a do listopadu 1960 patřila Václavu a Aloisi


Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

9. května 2021 v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Další články
Nahoru