dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - zatazeno
5°C
Za neúspěch ve volbách si můžeme sami, řekl pražský starosta za TOP 09 Ondřej Kolář
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Foto: Veronika Rejmanová / TOP 09

Za neúspěch ve volbách si můžeme sami, řekl pražský starosta za TOP 09 Ondřej Kolář

Za prohru ve volbách do Sněmovny si strana TOP 09 může sama. V rozhovoru pro ČTK to řekl starosta Prahy 6 za TOP 09 Ondřej Kolář. V Praze 6 skončila TOP 09 ve volbách s více než 16 procenty třetí, jen s malým odstupem na druhé hnutí ANO a první Piráty. V celé republice ale TOP 09 získala jen 5,31 procenta, zatímco při minulých volbách měla 11,99 procenta hlasů. Podle Koláře byla strana neviditelná a voličům nenabídla řešení problémů.

Strana pod vedením předsedy Miroslava Kalouska ztratila propadem v podílu hlasů ve Sněmovně 19 mandátů. Nyní má jen sedm poslanců. Podle Koláře nedokázala prodat ve volbách úspěchy svých politiků, kteří jsou ve funkcích na radnicích.

„Když máte stranu, která měla potenciál být lídrem opozice, a není vidět, není slyšet, nikdo vlastně ani neví, kteří lidé ji na tom městě zastupují a o čem mluví, tak je to potom těžké," řekl starosta Prahy 6.

Ze začátku vedla TOP 09 kampaň podle Koláře dobře, když se zaměřovala na důležitost setrvání Česka v Evropské unii, kterou je však potřeba změnit. Poté ale převládla negativní kampaň, v čemž vidí Kolář další z důvodů, proč se strana málem nedostala do Sněmovny.

„Volič TOP 09, volič pravice, konzervativní volič nebo volič, který chce žít v liberální demokracii, tuší, že populismus je špatný. Není potřeba mu to pořád dokola opakovat," řekl.

Kalousek po volebním neúspěchu TOP 09, kterou v roce 2009 založil, oznámil, že na volebním sněmu strany na konci listopadu již nebude obhajovat funkci předsedy. „Už neměl jinou možnost. Pod jeho vedením ,topka´ prohrála volby. Ale nebyl to špatný lídr, dokázal stranu držet pohromadě," podotkl Kolář. V čele strany by chtěl vidět někoho, kdo dokáže lidi pozitivně motivovat a vnímat názory svého okolí.

Ve volbách získala TOP 09 podobný počet hlasů jako hnutí Starostové a nezávislí, které dříve s TOP 09 spolupracovalo a bylo na jejích kandidátních listinách. Nyní se téma možné spolupráce mezi oběma subjekty zase objevuje.

„Topka a Starostové jsou dvojvaječná dvojčata," řekl Kolář. Starostové by se podle něj měli s TOP 09 spojit. Mezi Starosty a TOP 09, kteří se rozešli loni, podle Koláře nejsou hluboké příkopy, které by měly bránit spolupráci.

V komunálních volbách, které budou za rok, by TOP 09 měla podle Koláře nabídnout konkrétní řešení problémů v dopravě či školství.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru