dnes
Pátek - skorojasno
27°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Za neúspěch ve volbách si můžeme sami, řekl pražský starosta za TOP 09 Ondřej Kolář
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Foto: Veronika Rejmanová / TOP 09

Za neúspěch ve volbách si můžeme sami, řekl pražský starosta za TOP 09 Ondřej Kolář

Za prohru ve volbách do Sněmovny si strana TOP 09 může sama. V rozhovoru pro ČTK to řekl starosta Prahy 6 za TOP 09 Ondřej Kolář. V Praze 6 skončila TOP 09 ve volbách s více než 16 procenty třetí, jen s malým odstupem na druhé hnutí ANO a první Piráty. V celé republice ale TOP 09 získala jen 5,31 procenta, zatímco při minulých volbách měla 11,99 procenta hlasů. Podle Koláře byla strana neviditelná a voličům nenabídla řešení problémů.

Strana pod vedením předsedy Miroslava Kalouska ztratila propadem v podílu hlasů ve Sněmovně 19 mandátů. Nyní má jen sedm poslanců. Podle Koláře nedokázala prodat ve volbách úspěchy svých politiků, kteří jsou ve funkcích na radnicích.

„Když máte stranu, která měla potenciál být lídrem opozice, a není vidět, není slyšet, nikdo vlastně ani neví, kteří lidé ji na tom městě zastupují a o čem mluví, tak je to potom těžké," řekl starosta Prahy 6.

Ze začátku vedla TOP 09 kampaň podle Koláře dobře, když se zaměřovala na důležitost setrvání Česka v Evropské unii, kterou je však potřeba změnit. Poté ale převládla negativní kampaň, v čemž vidí Kolář další z důvodů, proč se strana málem nedostala do Sněmovny.

„Volič TOP 09, volič pravice, konzervativní volič nebo volič, který chce žít v liberální demokracii, tuší, že populismus je špatný. Není potřeba mu to pořád dokola opakovat," řekl.

Kalousek po volebním neúspěchu TOP 09, kterou v roce 2009 založil, oznámil, že na volebním sněmu strany na konci listopadu již nebude obhajovat funkci předsedy. „Už neměl jinou možnost. Pod jeho vedením ,topka´ prohrála volby. Ale nebyl to špatný lídr, dokázal stranu držet pohromadě," podotkl Kolář. V čele strany by chtěl vidět někoho, kdo dokáže lidi pozitivně motivovat a vnímat názory svého okolí.

Ve volbách získala TOP 09 podobný počet hlasů jako hnutí Starostové a nezávislí, které dříve s TOP 09 spolupracovalo a bylo na jejích kandidátních listinách. Nyní se téma možné spolupráce mezi oběma subjekty zase objevuje.

„Topka a Starostové jsou dvojvaječná dvojčata," řekl Kolář. Starostové by se podle něj měli s TOP 09 spojit. Mezi Starosty a TOP 09, kteří se rozešli loni, podle Koláře nejsou hluboké příkopy, které by měly bránit spolupráci.

V komunálních volbách, které budou za rok, by TOP 09 měla podle Koláře nabídnout konkrétní řešení problémů v dopravě či školství.


Slovák Polák podle soudu ubil dvě ženy, do vězení jde na 21 let

12. července 2018 v 18:18

Za vraždu a těžké ublížení na zdraví s následkem smrti má jít Ľubomír Polák do vězení na 21 let. V úterý tak rozhodl pražský městský soud, verdikt zatím není pravomocný. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Hospodaření Prahy 6 skončilo minulý rok v přebytku 68 milionů korun

20. června 2018 ve 23:06

Hospodaření radnice Prahy 6 skončilo loni v přebytku 67,9 milionu korun. Příjmy byly 1,08 miliardy a výdaje 1,01 miliardy korun. Výsledek hospodaření dnes projednali zastupitelé městské části, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru