dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - zatazeno
15°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Za měsíc Praha přivítá Mezipatra, letos bude queer filmový festival „mimo realitu“
Tématem 19. ročníku festivalu Mezipatra je svět „Mimo realitu.

Za měsíc Praha přivítá Mezipatra, letos bude queer filmový festival „mimo realitu“

Od 8. do 15. listopadu se v Praze koná 19. ročník queer filmového festivalu Mezipatra. Tento nejstarší festival svého druhu ve střední a východní Evropě přináší divačkám a divákům výběr hraných filmů a dokumentů s LGBTQ+ tematikou. Součástí programu jsou i diskuze na aktuální témata a večírky s dýdžeji.

Tématem letošního ročníku je svět „Mimo realitu”. „Oproti předchozím dvěma ročníkům, které se věnovaly širšímu společensko-kulturnímu kontextu, se ve výběru tématu vracíme zpátky k filmu. Respektive k jeho schopnosti zobrazit naše sny, touhy a skryté viz,“ říká programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.

Festival tento rok uvede deset celovečerních hraných filmů v hlavní soutěži. Mezi očekávané snímky patří například coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein, vítěz Teddy Award z letošního Berlinale NeonBoy (Tinta Bruta) nebo belgické drama, které získalo prestižní ocenění Queer Palm z MFF v Cannes, Dívka (Girl).

Mezipatra jsou také místem, kde se filmoví fanoušci setkávají s talentovanými režiséry a režisérkami. Kromě již zmíněné Kathariny Mückstein festival navštíví i polská režisérka Olga Chajdas se svým celovečerním debutem Nina o různých podobách lásky nebo Steve McLean, režisér vizuálně stylizovaného filmu Pohledy z Londýna (Postcards from London). Mezi další hosty festivalu patří americký režisér Jeremiah Zagar, který zde spolu s autorem knižní předlohy a scénáře Justinem Torresem uvede snímek We The Animals.

V dokumentární sekci se představí pět dokumentárních snímků. Jedním z nich je francouzsko-německý film Game Girls o boji s chudobou, bezdomovectvím a drogovou závislostí. Jiný boj, a to s limity vlastního těla, svádí hrdinové Dohody s vesmírem (A Deal with the Universe), kteří si chtějí založit vlastní rodinu.

Další Man Made ukazuje čtyři účastníky jediné kulturistické soutěže pro trans muže. Holandský dokument Genderblend  zobrazuje osudy pěti mladých genderfluid lidí. Posledním uváděným dokumentem je zábavná sonda do dějin lesbické kinematografie Lesby, kamera, akce! (Dykes, Camera, Action!).

Součástí Mezipater je také soutěž krátkometrážních snímků, která letos představí celkem 31 titulů z celého světa. Festival jako každý rok představí i starší tvorbu v rámci retrospektivní sekce. Novinkou je mimosoutěžní fokus, který zkoumá alternativní podoby rodiny a rodičovství. Filmy jsou v původním anglickém znění nebo s anglickými titulky. Všechna tři kina festivalu se nachází v centru Prahy nedaleko od sebe.

V doprovodném programu na návštěvnice a návštěvníky čekají kromě diskuzí v komunitní kavárně Patra i vyhlášené večírky. Highlightem letošního ročníku bude sobotní party Fata Morgana ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádnou fanynku nebo fanouška elektronické hudby. Headlinery budou berlínští DJs Acado (dříve Techno Frühstück) a DJ Oda z Kosova.


Stav přírody. Výstava obrazů malířky Albíny Gorbíny

Dnes v 17:48

Od středy 24. října najdete v Knihovně Antonína Švehly novou výstavu obrazů mladé amatérské malířky Albíny Gorbíny, která v Praze vystavuje vůbec poprvé.

Sarah Pinborough: Tiché lži

Dnes v 16:11

Autorka bestselleru Ví o tobě se vrací s neuvěřitelně propracovaným, napínavým psychologickým thrillerem o třech ženách, jejich tajemstvích a nebezpečí, kterému nemohou uniknout.

Palm Off Fest 2018 zve na bezplatné filmové projekce s diskuzemi

Dnes v 08:16

Festival Palm Off Fest ve spolupráci s projektem KineDok nabídne v rámci doprovodného programu také bezplatné filmové projekce pro veřejnost a diskuse k několika výrazným snímkům. 

Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

Včera v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

Včera v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

Včera v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

17. října 2018 ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

17. října 2018 ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

17. října 2018 v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

17. října 2018 v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

17. října 2018 v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Další články
Nahoru