dnes
Čtvrtek - oblacno
11°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Sobota - skorojasno
4°C
Za měsíc Praha přivítá Mezipatra, letos bude queer filmový festival „mimo realitu“
Tématem 19. ročníku festivalu Mezipatra je svět „Mimo realitu.

Za měsíc Praha přivítá Mezipatra, letos bude queer filmový festival „mimo realitu“

Od 8. do 15. listopadu se v Praze koná 19. ročník queer filmového festivalu Mezipatra. Tento nejstarší festival svého druhu ve střední a východní Evropě přináší divačkám a divákům výběr hraných filmů a dokumentů s LGBTQ+ tematikou. Součástí programu jsou i diskuze na aktuální témata a večírky s dýdžeji.

Tématem letošního ročníku je svět „Mimo realitu”. „Oproti předchozím dvěma ročníkům, které se věnovaly širšímu společensko-kulturnímu kontextu, se ve výběru tématu vracíme zpátky k filmu. Respektive k jeho schopnosti zobrazit naše sny, touhy a skryté viz,“ říká programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.

Festival tento rok uvede deset celovečerních hraných filmů v hlavní soutěži. Mezi očekávané snímky patří například coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein, vítěz Teddy Award z letošního Berlinale NeonBoy (Tinta Bruta) nebo belgické drama, které získalo prestižní ocenění Queer Palm z MFF v Cannes, Dívka (Girl).

Mezipatra jsou také místem, kde se filmoví fanoušci setkávají s talentovanými režiséry a režisérkami. Kromě již zmíněné Kathariny Mückstein festival navštíví i polská režisérka Olga Chajdas se svým celovečerním debutem Nina o různých podobách lásky nebo Steve McLean, režisér vizuálně stylizovaného filmu Pohledy z Londýna (Postcards from London). Mezi další hosty festivalu patří americký režisér Jeremiah Zagar, který zde spolu s autorem knižní předlohy a scénáře Justinem Torresem uvede snímek We The Animals.

V dokumentární sekci se představí pět dokumentárních snímků. Jedním z nich je francouzsko-německý film Game Girls o boji s chudobou, bezdomovectvím a drogovou závislostí. Jiný boj, a to s limity vlastního těla, svádí hrdinové Dohody s vesmírem (A Deal with the Universe), kteří si chtějí založit vlastní rodinu.

Další Man Made ukazuje čtyři účastníky jediné kulturistické soutěže pro trans muže. Holandský dokument Genderblend  zobrazuje osudy pěti mladých genderfluid lidí. Posledním uváděným dokumentem je zábavná sonda do dějin lesbické kinematografie Lesby, kamera, akce! (Dykes, Camera, Action!).

Součástí Mezipater je také soutěž krátkometrážních snímků, která letos představí celkem 31 titulů z celého světa. Festival jako každý rok představí i starší tvorbu v rámci retrospektivní sekce. Novinkou je mimosoutěžní fokus, který zkoumá alternativní podoby rodiny a rodičovství. Filmy jsou v původním anglickém znění nebo s anglickými titulky. Všechna tři kina festivalu se nachází v centru Prahy nedaleko od sebe.

V doprovodném programu na návštěvnice a návštěvníky čekají kromě diskuzí v komunitní kavárně Patra i vyhlášené večírky. Highlightem letošního ročníku bude sobotní party Fata Morgana ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádnou fanynku nebo fanouška elektronické hudby. Headlinery budou berlínští DJs Acado (dříve Techno Frühstück) a DJ Oda z Kosova.


V Náprstkově muzeu se představí nová kniha o antropologii

Dnes v 15:26

V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se uskuteční ve čtvrtek 28. února od 17:30 hodin uvedení knihy Martina Soukupa Antropologie: teorie, koncepty a osobnosti. 

Adrienne Bensonová: Pod rozpáleným sluncem

Dnes v 08:16

Ponořte se do silného příběhu z exotické Keni. Kniha sleduje spletité, vzájemně se protínající osudy tří žen. Leona, osamělá americká antropoložka, žije na africkém venkově poblíž Naroku. Poté, co neplánovaně otěhotní, porodí v odlehlé masajské vesnici holčičku, ke které necítí žádnou...

Jan Čmejla vystoupí na radnici

Včera v 09:35

Mladý klavírní génius, laureát mnoha soutěží Jan Čmejla, vystoupí v hlavním sálu historické Nuselské radnice ve středu 6. března od 17 hodin.

V Galerii 9 najdete výstavu Martina Frinda

19. února 2019 ve 13:15

Martin Frind – Zrcadlení II. Výstava do 7. března v přízemí vysočanské radnice. Z Frindových obrazů je zřejmá snaha o co nejsugestivnější obsahovou i tvaroslovnou výpověď o situacích, jež se udály ve starší i nedávné minulosti, ale i o dějích, které se odehrávají tady a teď. Frind vypráví...

Na Retro Disco zve Praha 8

19. února 2019 ve 12:19

Praha 8 vás zve na Retro Disco Odra aneb vzpomínka na Disko Odra. V pátek 1. března si můžete připomenout diskotéku na Odře, kam se sjížděla celá Praha.

Vernisáž výstavy: Poválečná tvorba exlibris (1945–1990)

19. února 2019 v 10:54

Expozice drobných grafik jako součást dlouhé historie české knižní značky. Výběr zahrnuje vývojovou etapu od konce 2. světové války do roku 1990. Vernisáž se koná ve čtvrtek 21. února v 17 hodin ve Skleněném Paláci v Praze 6.

Praha 6 zve na Koncerty na kopci

18. února 2019 v 09:11

Jarní cyklus Koncertů na kopci začne 20. února. Již tradiční pásmo koncertů podporuje radnice šesté městské části a díky tomu jsou koncerty nabízeny s dobrovolným vstupným. Zájemci uslyší flétnu napříč žánry, harfový koncert nebo Hořické pašie.

Další články
Nahoru