Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Za manipulaci se zakázkami zdravotní pojišťovny na propagaci soud snížil podmíněné tresty
Ilustrační foto: Freeimages.com

Za manipulaci se zakázkami zdravotní pojišťovny na propagaci soud snížil podmíněné tresty

Pražský městský soud dnes o půl roku snížil podmíněný trest bývalému řediteli Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Karlu Šteinovi, který čelil obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek na propagaci pojišťovny. Nově mu uložil 2,5roční podmínku se tříletým odkladem. Tresty odvolací senát snížil i zbylým obžalovaným, peněžité tresty ale ponechal v původní výši. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Obžalobě kromě Šteina čelí Martin Lafek, Josef Svoboda a Pavel Vondruška. Lafkovi dnes soud uložil stejný trest jako Šteinovi, Svobodovi soud trest snížil také o šest měsíců na dvouletou podmínku s odkladem na dva roky. Vondruška, který se k činu přiznal, dostal roční podmínku, u něj senát snížil pouze délku odkladu trestu, ze tří na jeden rok. Zbylí obžalovaní vinu odmítali.

Všem obžalovaným kromě Svobody také soud uložil několikaleté zákazy činnosti. „Tresty se nám zdály příliš přísné, jde o trestnou činnost započatou před šesti lety," odůvodnil zmírnění trestů soudce Dušan Paška.

Odvolací senát ponechal obžalovaným stejné peněžité tresty, jako jim v létě uložil Obvodní soud pro Prahu 9. Lafek má zaplatit milion korun, Svoboda 150 000 korun a Štein 200 000 korun. Bývalému řediteli podle nepravomocného rozsudku ale zároveň propadne více než milion korun, které u něj zajistila policie.

Pojišťovna podle obžaloby v letech 2014 a 2015 vypisovala jako tendry malého rozsahu s plněním do 500 000 korun marketingové zakázky na svou propagaci například při sportovních či kulturních akcích.

K tomu podle obžaloby uzavírala nevýhodné, finančně nadhodnocené smlouvy, u nichž byli předem známí soutěžitelé, výherci zakázky i celková výherní cena. Reálné náklady na reklamu byly podle státní zástupkyně nižší, než bylo VoZP fakturováno, a to mnohdy až o 80 procent. Takto bylo údajně uzavřeno 35 zakázek.

Lafek podle vyšetřovatelů oslovil Šteina v roce 2014 s nabídkou, aby pojišťovna realizovala tyto zakázky, ke kterým vždy osloví předem vybrané dodavatele. Z těch pak podle obžaloby vyhrála firma, kterou obžalovaní určili, účast zbylých byla podle vyšetřovatelů pouze formální. Žalobkyně také tvrdí, že Štein za ovlivnění zakázek přijímal úplatky.

Podle obžaloby způsobila čtveřice pojišťovně škodu přes devět milionů korun, soudce ale upozornil na to, že žádná škoda fakticky nevznikla. Pojišťovna totiž z náborových kampaní naopak těžila.

Soud ji s nárokem odkázal na civilní řízení. VoZP požadovala jako náhradu škody 12,7 milionu korun, rozdíl oproti obžalobě vysvětloval zástupce pojišťovny rozdílnou kalkulací.

Obhájci dnes v odvolání proti rozsudku obvodního soudu namítali, že VoZP nebyla v daném období podle zákona veřejným zadavatelem, obžalovaní se tak nemohli dopustit trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Podle nich existuje také podezření, že Vondruška, který měl u soudu pozici spolupracujícího obviněného, proti zbylým obžalovaným vypovídal proto, aby se vyhnul stíhání v jiném případu. Upozornili i na to, že obvodní soud nevyčíslil, jaký měli obžalovaní získat prospěch.

Fakt, že nebyl přesně zjištěn prospěch z trestné činnosti, zmínila v odvolání i státní zástupkyně. Podle ní je ale možné, že se pohyboval v řádu milionů korun. Žádala také, aby odvolací senát zpřísnil uložené tresty.

Štein se dříve u soudu hájil mimo jiné tím, že nemohl zakázky ovlivnit, podepisoval jen smlouvy, které vždy předem zkontrolovalo právní oddělení pojišťovny. Popřel také, že by vyžadoval nebo převzal úplatek. Na svou nevinu poukazovali i Svoboda a Lafek.

Vondruška se naopak přiznal a svého jednání lituje. Ve své výpovědi uvedl, že obviněnému Lafkovi dával peníze, o nichž se domníval, že jsou pro Šteina. Přímo u předání však nikdy nebyl, nelze tedy podle něj určit, zda se skutečně k tehdejšímu řediteli pojišťovny dostaly.

Štein vedl pojišťovnu od roku 2009. Správní rada pojišťovny ho na podzim 2016 odvolala.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru