Dnes Středa - skorojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Za loňský incident v Národním muzeu chce obžaloba pro dívku podmínku a léčení
Případ projednává soud. Ilustrační foto: Freeimages.com

Za loňský incident v Národním muzeu chce obžaloba pro dívku podmínku a léčení

Za loňské bezdůvodné spuštění hasicího systému v pražském Národním muzeu žádá obžaloba pro pachatelku podmíněný trest v délce 14 měsíců a psychiatrické i protidrogové léčení v ambulantní formě. Třiadvacetiletá dívka způsobila muzeu škodu ve výši 1,3 milionu korun. U soudu včera odmítla vypovídat, poukazovala na svou psychickou nemoc. Znalci se na jejím duševním zdraví neshodli. Soud příště vyslechne ještě dívčinu ošetřující lékařku i lékařku, která dívku vyšetřila v den incidentu.

Mladá žena se do Národního muzea vypravila loni 31. března odpoledne. Koupila si vstupenku a v jedné z místností následně po rozbití ochranného skla a stisknutí tlačítka záměrně spustila hasicí zařízení.

Do místnosti tak začalo ze dvou nádrží proudit 716 kilogramů speciálního plynu, který brání hoření. Hasicí zařízení tak ztratilo schopnost plnit svůj účel a několik místností s exponáty muzea přestalo být chráněno před požárem. Jeden kilogram bezdůvodně vyplýtvaného plynu stojí přes 2000 korun.

Dívka pak z muzea utekla, zachytily ji ale bezpečnostní kamery a také ji vyfotografovalo několik návštěvníků. Krátce po medializaci případu kriminalisté odhalili její totožnost.

U Obvodního soudu pro Prahu 1 dnes vypovídala jak znalkyně obžaloby Gabriela Leblová, tak i znalec zjednaný obhajobou Jakub Šimek. Šimek tvrdí, že dívka má psychotickou poruchu, a tedy narušený kontakt s realitou. Její matka k tomu dnes vypověděla, že dcera měla už od puberty psychické a výchovné problémy a že byla už třikrát krátce hospitalizovaná na psychiatrii.

Na matčin dotaz, proč se v muzeu chovala, jak se chovala, jí dcera údajně řekla, že se tam natáčel film a že měla ve scénáři předepsáno, aby tlačítko zmáčkla. V obdobných fantaziích podle matky žila vždy několik týdnů po propuštění z léčebny, než jí začaly účinkovat léky.

Leblová naopak odmítla, že by dívka byla při činu nepříčetná. Připustila, že obžalovaná mívá psychotické epizody, v dané době ale podle ní byla zaléčená a bludy nebo halucinace nemohla mít. Dva dny před incidentem ji totiž propustili z krátkodobé hospitalizace na psychiatrii, kde dostala injekci, která do těla postupně uvolňuje látku zabraňující bludům.

Dívka navíc zvládla v pořádku dojet domů a později navštívila lékařku, s níž konzultovala léčbu. Popis halucinací, který obžalovaná uvedla při znaleckém zkoumání, označila Leblová za velmi nevěrohodný. „Nejhlavnější starostí, kterou měla, byla náhrada škody. Věřila bych tomu, že opravdu netušila, že její jednání bude mít takový finanční dopad," podotkla znalkyně.

Za zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení hrozí při způsobení značné škody odnětí svobody v délce jednoho roku až šesti let.


Autor: ČTK

V ulici V kruhu hořel altán

29. května 2023 v 11:23

V sobotu 28. května před 23. hodinou zasahovaly jednotky pražských hasičů v ulici V kruhu v Praze 6 u požáru dřevěného altánu.

Prohodila mobil skleněnou výplní a pěstmi napadla řidiče

6. května 2023 v 09:12

Při hlídkové činnosti po půlnoci v Praze 5 v Plzeňské ulici strážníci krátce po půlnoci uviděli zjevně opilou ženu potácející se po vozovce k výstupní zastávce zaparkovaného autobusu MHD s řidičem uvnitř. Žena přešla k předním dveřím, a když se neotevřely, udeřila do nich několikrát pěstmi,...

Recidivista odcizil prodlužovací kabel, polštář a plastové stolní hodiny

20. dubna 2023 v 16:30

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky překazili plány dvaatřicetiletému muži, který se v sobotu navečer v pražské Libni vloupal do jednoho z rodinných domů. Nejprve přeskočil vysoký plot, poté rozbil skleněnou výplň balkonových dveří, aby se dostal dovnitř.

Noční konflikt na Vinohradské

18. dubna 2023 v 15:52

K rušení nočního klidu vyjížděla hlídka strážníků z Prahy 2 kolem půl šesté ráno na Vinohradskou ulici. U čísla 11 si všimla mladé dívky, která se snažila od sebe odtrhnout dva mladíky, z nichž jeden bil pěstmi druhého, ležícího na zemi.

Zabodnu do tebe kudlu

14. dubna 2023 v 09:40

Hlídka strážníků, která procházela Lazarskou ulicí, si minulý týden ve tři hodiny ráno všimla na protější straně ulice dvou mužů, z nichž jeden začal močit na zeď domu. Strážníci na muže zablikali svítilnou a upozornili ho na nevhodné chování.

V centru Prahy řádil vandal, ničil auta

12. dubna 2023 v 18:00

Oznámení o muži, který ničil zaparkovaná auta, jeli 7. dubna ve tři hodiny ráno strážníci prověřit do ulice Skořepka. Vandala hlídka vyzvala k prokázání totožnosti. Ten své jednání nepopíral, ale jeho důvod odmítal sdělit a tvrdil, že u sebe žádné doklady nemá.

Jeden se zákazem řízení, druhý s alkoholem za volantem

12. dubna 2023 v 17:54

V centru Prahy řešila během víkendu hlídka strážníků řidiče skútru, který několikrát projel jednosměrkou. Doklady u sebe 30letý muž neměl a během lustrace vyšlo najevo, že má vysloven zákaz řízení a zadržený řidičský průkaz.

Další články
Nahoru