dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Za Karlovku bez sexismu: kritici vyčítají Miss Univerzity Karlovy stereotypní pohled na ženy
Misss agro 2013. Soutěž o královnu krásy organizuje také České zemědělská univerzita. Letos se volila Miss v květnu. Foto: Jindřich Dvořák

Za Karlovku bez sexismu: kritici vyčítají Miss Univerzity Karlovy stereotypní pohled na ženy

Už v pátek 29. listopadu se v klubu Roxy utká osm finalistek o titul Miss Univerzity Karlovy 2013. Soutěž se koná již potřetí. Podle pořadatelů se tím kloubí intelekt a krása. Zaznívají ale i kritické hlasy. Podobné soutěže prý nabízejí stereotypní pohled na ženy.

„Hlavním smyslem soutěže již od počátku bylo uspořádat akci, která by byla určena všem studentům celé Univerzity Karlovy. Miss UK se jakožto projekt současných i bývalých studentů Univerzity Karlovy snaží poukazovat na fakt, že univerzita je značně roztříštěná a pocit sounáležitosti s ní jakožto celkem (a ne jen s jednotlivými fakultami) je poměrně slabý,“ říká mluvčí projektu Aneta Kasalická.

Miss UK podle jejích slov poskytuje příležitost a platformu pro setkání studentů všech fakult univerzity na jednom místě, současně pak podporuje a zviditelňuje v rámci studentské obce talentované české umělce, především návrháře, ale také kapely, DJ’s a tak dále. Ohlas soutěže je podle ní pozitivní, na finálový večer rok od roku přichází víc a víc diváků.

Recyklují tyto soutěže represivní ideál krásy?

Zvedají se ale i hlasy kritizující soutěž, podle kterých se jedná o spojení „komerce a la sex sells a akademické instituce“. „Většina z takových soutěží recykluje současný – a značně represivní – ideál ženské krásy,“ říká Hana Tenglerová z Národního kontaktního centra – ženy a věda, působícím při Sociologickém ústavu Akademie věd ČR

Klade si akademické otázky: „Je toto skutečně byznys hodný předních vzdělávacích institucí v ČR? Neměly by univerzity a vysoké školy mít kritičtější postoj ke stereotypním prezentacím žen, jít příkladem v jejich bourání, nikoli se nést na stejné vlně jako mainstreamová kultura a komerční zábava? Je podbízení se veřejnosti prostřednictvím spoře oblečených studentek etické?“

Podle ní tyto soutěže představují štíhlé ženy atraktivního vzhledu, jaký „dennodenně sugerují média“. Podobný názor mají i další. „Takové soutěže podporují stereotypní pohled na ženy. Na univerzitách by mělo jít o něco jiného než o krásu,“ říká Marcela Adamusová z Fóra 50 %, usilujícího o vyšší zastoupení žen v politice.

Na sociální Facebooku dokonce vznikla skupina Za Karlovku bez sexismu, která má skoro 800 členů. Facebookový profil Miss UK má přes 11 tisíc fanoušků.

Finalistky nejsou hodnoceny jen za vzhled

Co na tyto výtky organizátoři říkají? „Miss UK se neřadí mezi standardní soutěže krásy, a to již z toho důvodu, že se jedná o projekt vytvářený studenty a určený studentům. Nepropaguje stereotypní prezentaci žen, finalistky nejsou hodnoceny jen na základě vzhledu, velký důraz při castingu je vždy kladen na osobní pohovor,“ říká Kasalická.

Anketa

Podporují soutěže Miss stereotypní pohled na ženy?

79.1%
(79.1%)
20.9%
(20.9%)
Mezi hlavními kategoriemi soutěže je podle ní zařazena kategorie Múza UK, kde jsou dívky odbornou porotou hodnoceny na základě jejich písemného projevu, originality a schopnosti inspirovat. „Je třeba brát v potaz fakt, že finále soutěže je koncipováno jako večerní klubový program, kde samosebou hraje větší roli takzvaný vizuální efekt,“ dodává.

Múza UK kritickým pohledem

Jiný názor na kategorii Múza UK prezentuje v internetové Humanitní revue Karel Chlouba, který kriticky analyzuje celou soutěž. „Stát se Múzou může účastnice, která napsala nejlepší ´esej´ pro Českou pozici, a není žádným překvapením, že skóre múzy nespočívá jen v kvalitě eseje, ale ve čtenosti a oblíbenosti na sociálních sítích,“ píše.

„Nejinspirativnější studentkou UK je bezpodmínečně ta schopná projít stejným castingem, ochotná promenádovat se v plavkách a účastnit se celého cirkusu,“ dodává.


Autor: Anna Skálová

Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru