dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Za hranicí slušnosti? Končící vedení města chce stihnout nahradit Opencard novým systémem
Ilustrační foto: archiv MHMP

Za hranicí slušnosti? Končící vedení města chce stihnout nahradit Opencard novým systémem

Dosluhující vedení Prahy plánuje zavést systém, který má během dvou let zcela nahradit kritizovanou kartu Opencard. Systém vyjde zhruba na 40 milionů korun. Pokud se pro něj radní rozhodnou v úterý, první karty by si mohli cestující vyzvednout na začátku příštího roku. V rozhovoru s ČTK to řekl končící primátor Tomáš Hudeček. Strany, které vyjednávají o příští koalici, se shodují, že by taková rozhodnutí měla rada nechat na nové vedení.

Karta Opencard, která pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi pokouší řadu měsíců neúspěšně vyrovnat. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování Opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků.

Praha proto nechala vypracovat nový systém, který mají dodat čtyři firmy. Každá z nich by získala zakázku za zhruba deset milionů korun. Odbavovací systém by zajistila společnost Mikroelektronika, o software by se postarala firma ODP, o kartové centrum XTCard a o další část systému plzeňský dopravní podnik.

„Je to nejlevnější a nerychlejší cesta, jak se zbavit závislosti na jediné firmě," řekl primátor. „Nový systém je technologicky otestovaný a právně podložený," tvrdí. Rada tak upouští od původního plánu odkoupit od firmy eMoneyServices (EMS) majetková práva k Opencard.

Úspěli ve volbách, s postupem rady nesouhlasí

Firma žádala bezmála 500 milionů korun. Vypsání otevřené soutěže by podle primátora trvalo dva roky, což by znamenalo další z hlediska zákona problematické prodlužování smluv. Závazky, které má Praha z minulosti vůči EMS, patrně vyřeší až soud. Podle mluvčího Martina Opatrného postupuje rada v rozporu se zákonem. „Považujeme to za naprosto účelové jednání a snahu využít situaci a přihrát zakázky spřáteleným firmám," tvrdí.

Na karty Opencard, které mají platnost do konce roku 2016, si podle primátora mohou cestující dál nahrávat předplatné kupony. Od příštího roku by pak měli noví žadatelé nebo ti, kteří Opencard ztratí, dostat zcela novou kartu. Jak bude vypadat a zda se bude i nadále nazývat Opencard, zatím není jasné. Zvažuje se i možnost přehrát aplikace na jiný nosič, třeba do chytrých mobilních telefonů. Oba systémy budou fungovat souběžně s tím, že uživatelů původní Opencard bude ubývat.

Strany, které v Praze jednají o příští koalici – vítězné ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) – s postupem rady nesouhlasí. „Je to nestandardní postup, rada by se měla zříct zásadních kroků, je to za hranicí slušnosti," řekl člen vyjednávacího týmu Trojkoalice Jan Wolf (KDU-ČSL). „Doporučil bych jim, aby dělali už jenom údržbové věci," řekl ČTK v reakci na chystaný krok Miloslav Ludvík (ČSSD).

Čtěte také: Stanovisko EMS k úvahám vedení Prahy o zavedení nového systému místo Opencard


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru