dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Dělají ostudu Praze: v centru metropole úřadují desítky podvodných směnárníků
Nejčastějšími obětmi podvodníků jsou tradičně turisté. Ilustrační foto: David Sedlecý / Wikimedia Commons

Dělají ostudu Praze: v centru metropole úřadují desítky podvodných směnárníků

V centru Prahy se pravidelně pohybuje podle policejních odhadů zhruba třicet podvodných směnárníků z postkomunistických zemí. Mají docela propracovaný systém, proti kterému se složitě bojuje. Naletěla už jim spousta cizinců, což bohužel zhoršuje obraz Prahy i celé České republiky v zahraničí.

Pouliční „směnárníci“ dobře vědí, že u podvodné směny pod 5 000 korun se jedná „jen“ o přestupek, ne trestný čin. Proto se snaží směny na ulici držet pod touto hranicí. Soustřeďují se na bezprostřední prostor v okolí směnáren, kde oslovují turisty mající zájem o směnu.

Následně jim nabídnou výhodnější obchod. Jakmile oslovení lidé se směnou souhlasí, i přes jejich obezřetnost nemají proti praktikám podvodných směnárníků velkou šanci obstát. Vložení neplatných nebo jiných než českých peněz do balíčků bankovek, kde navrchu je česká měna, je otázkou vteřiny a směnárník je pryč.

Anketa

Když si potřebujete koupit cizí měnu, kam jdete?

26.5%
(26.5%)
70.6%
(70.6%)
2.9%
(2.9%)
„Naše informační kampaň běží již sedm let a přenesla se informačně jak na jednotlivé cizince, tak i na zastupitelské úřady a cestovní kanceláře cizích zemí. Kampaň má odezvu, cizinci jsou daleko opatrnější a podvodných směn je rozhodně méně než bylo v minulosti. Přesto však není situace stále optimální,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Milena Bližňáková.

Nejhorší je situace na Královské cestě

Oblíbeným rajónem podvodníků je především oblast Královské cesty, kde jsou některé směnárny k cizincům velmi nepřívětivé a nabízejí vysoce podhodnocený kurz.
 
Kampaň Městské policie hl. m. Prahy se nesoustředí jen na podvodnou pouliční směnu, ale nabádá turisty k opatrnosti i při směně ve směnárnách tak, aby se včas dozvěděli, kolik peněz za svou cizí měnu přesně dostanou.

Nespokojených klientů v řadě směnáren na Královské cestě jsou denně spíše desítky. Jen někteří se na policii či strážníky obrátí. "Většina směnáren, se kterými jsou problémy, drží podnikatelské subjekty mimo Českou republiku. Ostudu a nevoli turistů však kvůli tomu sklízí naše země,“ dodává Milena Bližňáková.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru