dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
Dělají ostudu Praze: v centru metropole úřadují desítky podvodných směnárníků
Nejčastějšími obětmi podvodníků jsou tradičně turisté. Ilustrační foto: David Sedlecý / Wikimedia Commons

Dělají ostudu Praze: v centru metropole úřadují desítky podvodných směnárníků

V centru Prahy se pravidelně pohybuje podle policejních odhadů zhruba třicet podvodných směnárníků z postkomunistických zemí. Mají docela propracovaný systém, proti kterému se složitě bojuje. Naletěla už jim spousta cizinců, což bohužel zhoršuje obraz Prahy i celé České republiky v zahraničí.

Pouliční „směnárníci“ dobře vědí, že u podvodné směny pod 5 000 korun se jedná „jen“ o přestupek, ne trestný čin. Proto se snaží směny na ulici držet pod touto hranicí. Soustřeďují se na bezprostřední prostor v okolí směnáren, kde oslovují turisty mající zájem o směnu.

Následně jim nabídnou výhodnější obchod. Jakmile oslovení lidé se směnou souhlasí, i přes jejich obezřetnost nemají proti praktikám podvodných směnárníků velkou šanci obstát. Vložení neplatných nebo jiných než českých peněz do balíčků bankovek, kde navrchu je česká měna, je otázkou vteřiny a směnárník je pryč.

Anketa

Když si potřebujete koupit cizí měnu, kam jdete?

26.5%
(26.5%)
70.6%
(70.6%)
2.9%
(2.9%)
„Naše informační kampaň běží již sedm let a přenesla se informačně jak na jednotlivé cizince, tak i na zastupitelské úřady a cestovní kanceláře cizích zemí. Kampaň má odezvu, cizinci jsou daleko opatrnější a podvodných směn je rozhodně méně než bylo v minulosti. Přesto však není situace stále optimální,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Milena Bližňáková.

Nejhorší je situace na Královské cestě

Oblíbeným rajónem podvodníků je především oblast Královské cesty, kde jsou některé směnárny k cizincům velmi nepřívětivé a nabízejí vysoce podhodnocený kurz.
 
Kampaň Městské policie hl. m. Prahy se nesoustředí jen na podvodnou pouliční směnu, ale nabádá turisty k opatrnosti i při směně ve směnárnách tak, aby se včas dozvěděli, kolik peněz za svou cizí měnu přesně dostanou.

Nespokojených klientů v řadě směnáren na Královské cestě jsou denně spíše desítky. Jen někteří se na policii či strážníky obrátí. "Většina směnáren, se kterými jsou problémy, drží podnikatelské subjekty mimo Českou republiku. Ostudu a nevoli turistů však kvůli tomu sklízí naše země,“ dodává Milena Bližňáková.


V opuštěném objektu strážníci nalezli dva muže, topili si dřevem

Dnes v 08:52

V pátek krátce před osmou hodinou ranní byla vyslána hlídka strážníků k opuštěnému objektu v Zachově ulici na Praze 4, kde se scházejí lidé bez domova. Na místě, odkud stoupal kouř, nalezli jednoho muže, který si přitápěl nalezeným dřevem.

Na zastávce se střílelo z plynové pistole

Včera v 16:59

Konflikt čtyř mužů v noci na dnešek v Praze na Pankráci skončil střelbou jednoho z nich, zraněn nebyl nikdo.

V ulici V remízku hořel byt, evakuováno bylo deset lidí a dvě želvy

22. října 2020 v 17:36

Dnes v 8:23 vyjeli pražští hasiči ze Smíchova a Radotína k hlášenému kouři z balkonu obytného domu v ulici V remízku v Hlubočepích.

Rvačka na zastávce

21. října 2020 v 16:22

Ze zastávky MHD v Novodvorské ulici byla v sobotu 17. října hlášena rvačka dvou mužů. Při příjezdu hlídky se na místě nacházely čtyři osoby, které se napadaly pouze verbálně. Oznamovatelka strážníkům označila útočníka i napadeného, který se při pádu zranil...

Při požáru chaty v Petrovicích se zranila jedna osoba

21. října 2020 ve 14:49

Několik jednotek pražských hasičů zasahovalo dnes od 8:42 hodin v Ramanově ulici v Petrovicích u požáru půdního prostoru chaty.

Útočníci se chtěli schovat v hustém křoví

21. října 2020 ve 14:18

Do parku v Kupeckého ulici v Praze 11 byly hlídky strážníků vyslány ke rvačce mezi třemi muži. Na místě našli jednoho z nich a viděli další dva vběhnout do přilehlého křoví. Muž, který nebyl viditelně zraněn, hlídce sdělil, že byl napaden a útočníci se mu pokusili odcizit...

Dva hledaní a odcizené kolo

14. října 2020 ve 12:51

Pravidelné kontroly opuštěných objektů k práci strážníků neodmyslitelně patří. V jednom z nich našla hlídka psovodů dvě hledané osoby, v druhém ukradené kolo.

Desetiletí kluci barvami posprejovali zeď

14. října 2020 v 11:48

S rukama od barev, spreji a kousek od popsané zdi přistihl řidič tramvaje čtyři kluky. Desetiletí kluci poslušně počkali na příjezd strážníků.

Nedařilo se ho dostat z erotické videokabinky, po hodině se ukázalo proč

14. října 2020 v 10:42

Při sledování erotické produkce se mladý muž pravděpodobně zdrogoval a pak nechtěl, nebo nemohl, videokabinku opustit.

Další články
Nahoru