Za elektřinu Praha letos oproti vládnímu stropu ušetří zhruba třetinu
7. srpna 2023 18:15
Kromě zajištění výhodných cen včasným nákupem bude Praha v následujících letech sledovat aspekty energetické bezpečnosti, tedy zajištění 100 procent potřebného množství elektrické energie a plynu vždy před příslušným odběrovým rokem, pro nákup formou transparentních a otevřených výběrových řízení.
K tomu využije získaná energetická data pro optimalizaci nakupovaného množství energie. THMP je licencovaným obchodníkem na energetických trzích od loňského roku, kdy začala zajištovat energetické dodávky nejprve pro síť veřejného osvětlení, následně i pro magistrát, městskou policii a dalších přibližně 200 organizací zřizovaných Prahou. Těmi jsou například divadla, bazény, školy, sportovní areály, organizace sociálních služeb a podobně.
„Výhodnost efektivního nákupu energií vnímám jako pozitivní přinejmenším ze dvou důvodů. Tím hlavním je samozřejmě úspora, to bezesporu. A pak je tu otázka energetické bezpečnosti, neboli jistota dodávek i ve špatných časech,“ říká pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Kumulativní odhadovaná úspora dosažená dodávkami elektřiny a plynu od THMP za spotové ceny je totiž za 1. pololetí letošního roku zhruba 64 milionů korun bez DPH ve srovnání s náklady, které by musely být vynaloženy v případě fixace objemu před koncem roku, což by potencionálně znamenalo cenu ve výši stanoveného cenového stropu.
Ve druhém pololetí roku 2023 bude celková výše úspory ještě významnější, a to nejen navýšením objemu zajišťovaných dodávek a vývojem tržních cen, ale také díky přesoutěženým podmínkám vedoucím ke snížení cenové přirážky nad spotovým trhem pro toto období.
„Nákup a zajištění energií pro hlavní město a jeho organizace je jeden z dílčích úkolů, které před městem stojí. Přitom je neméně významný, protože je nutné i v těch nejsložitějších situacích udržet v chodu kritickou infrastrukturu města. Z dlouhodobého pohledu si město nejen v oblasti energetiky, ale třeba i dopravy, stanovilo strategické milníky v rámci klimatického plánu do roku 2030,“ sdělila náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
„Technologie hlavního města Prahy je na základě úkolu rady připravena předložit strategii a plán pro nákupy i na následující roky. Zejména postupné zapojení městem budovaných fotovoltaických elektráren do vlastní spotřeby, snižování energetické náročnosti, například veřejného osvětlení, a důsledné využívání získaných energetických dat pro optimalizaci našich nákupů energií může v budoucnu přinášet další významné úspory pro rozpočet hlavního města,“ uvedl pražský radní pro technickou infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).
Podle generálního ředitele THMP Tomáše Jílka je společnost připravena zajistit nákupy i pro roky 2024 až 2026. „Energetické trhy, na rozdíl od loňského roku, zažívají návrat k běžnému obchodování bez regulatorních zásahů z politické úrovně. Na řadu tak přicházejí nákupy za rozumné cenové hladiny na delší období, návrat k produktům s cenou odvozenou od fundamentálních tržních dat a možnost dosahovat příznivých cen, což je úkolem THMP ve vztahu k hlavnímu městu v roli takzvaného in-house obchodníka. Zejména nákupy na druhé pololetí roku 2023 nám ukázaly, že dovedeme být významně úspěšnější než například v případě nákupu formou aukcí na komoditních burzách, které v minulosti využívaly některé pražské městské části a sáhl k nim nejednou i pražský magistrát,“ řekl Jílek.
THMP je správcem a provozovatelem široké škály technologických zařízení v metropoli. Její vlajkovou lodí je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telemetrické systémy, veřejné a věžní hodiny a provozuje non-stop dispečink pro hlášení poruch všech svých zařízení. Nově se společnost podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD.
Podle opozičního zastupitele, předsedy hnutí ANO v metropoli Ondřeje Prokopa, Praha ušetřila díky ANO. „Vraťme se v čase do prosince loňského roku. Na zastupitelstvu se Petr Hlaváček až hystericky snažil protlačit materiál týkající se ročního nákupu energií. Zakázka byla evidentně nevýhodná a předražená. Ptali jsme se na hodně věcí, místo odpovědí jsme se ve skrze dočkali jen nátlaku, že pokud materiál neprojde, Praha a její organizace nebudou mít od ledna zajištěnou elektrickou energii,“ uvedl.
„Zadávací dokumentace nereflektovala situaci na trhu s energiemi. Nákup skrze burzu na bázi takzvaných forwardů je vždy v zimě a na konci roku velmi drahý a nevýhodný. Bylo jasné, že pokud Praha nakoupí energie až na jaře nebo v létě, spotové ceny budou výrazně výhodnější. Naštěstí zakázka ani po opakovaném hlasování neprošla,“ dodal.