dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Peníze brzy skončí: Potěžkejte si zlatou cihlu, podívejte se na stodukát i největší briliant
Zlatá cihla z České národní banky. Skrz otvor ve vitríně si ji lze potěžkat. Foto: NM

Peníze brzy skončí: Potěžkejte si zlatou cihlu, podívejte se na stodukát i největší briliant

Výstava, která seznamuje návštěvníky s fascinujícím světem peněz v širších kulturních souvislostech a ukazuje největší briliant z českých sbírek i zlatou cihlu, je prodloužena do 24. srpna.

Součástí výstavy Peníze v nové budově Národního muzea (bývalé Federální shromáždění, Vinohradská 1, otevřeno denně 10 až 18 hodin) je i největší briliant v českých veřejných sbírkách a dosud nikdy nevystavený zlatý stodukát Ferdinanda III z roku 1629, který je výjimečnou ražbou v celé české novověké mincovní historii. Na světě je známo pouze šest exemplářů této mince.

Výstava sleduje i vliv peněz na umění, životní styl či lidskou morálku. Vedle historie platidel se tak návštěvníci seznámí s dějinami podnikání a zaměstnanecké práce či fungováním banky a burzy.

Návštěvníci si mohou dokonce potěžkat opravdovou zlatou cihlu, jejíž hodnota je přibližně 10 miliónů korun a váží téměř 12,5 kilogramu! Pojistná hodnota předmětů vystavených na výstavě Peníze dosahuje téměř 500 milionů .

Milovníky krásných předmětů jistě zaujme souprava šperků Emy Destinové nebo největší historický poklad stolního stříbra v České republice. Vedle věcí mimořádné historické i finanční hodnoty výstava nabízí řadu interaktivních a herních prvků.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru