Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské nemocnice pečovaly během epidemie o 20 000 pacientů nakažených koronavirem
Pacient ve VFN. Foto: Alžběta Jungrová

Pražské nemocnice pečovaly během epidemie o 20 000 pacientů nakažených koronavirem

Pražské nemocnice pečovaly za dva roky epidemie o téměř 20 000 pacientů s covidem-19, z toho přes 5000 jich bylo na jednotkách intenzivní péče. Více než 14 000 z nich byli senioři nad 60 let. Vůbec nejvíc jich bylo v pražských nemocnicích před rokem, najednou víc než tisícovka. V současné době jich je méně než dvě stovky. Vyplývá to z dat o šíření epidemie, které publikuje ministerstvo zdravotnictví.

Zástupci pražských nemocnic, které ČTK oslovila, se shodují, že současná situace je již klidná. V nemocnicích jsou často nakažení, které do nemocnice přivedly jiné potíže. „Většina pacientů byla do nemocnice přijata kvůli jiným zdravotním problémům a nákaza covidem-19 u nich byla zjištěna při příjmu k hospitalizaci preventivním testem na covid-19, který provádíme při každém příjmu,“ uvedla mluvčí Nemocnice Na Františku Lucie Krausová.

V největší tuzemské nemocnici, Fakultní nemocnici Motol, bylo v pátek hospitalizovaných podle údajů na twitteru 60 pacientů, z nich 23 nemá žádné příznaky, jen pozitivní test. Ve vážném stavu je pět lidí a tři potřebují umělou plicní ventilaci. Nejvíc pacientů celkem nemocnice podle mluvčí Pavlíny Dankové měla loni 23. března, kdy tamní zdravotníci pečovali o 233 nakažených.

Kvůli epidemii nemocnice často nakupovaly nové přístroje, zejména plicní ventilátory (UPV) nebo navyšovaly zásoby osobních ochranných pomůcek a dezinfekce. Například v Motole zakoupili nové UPV a větší množství přístrojů umožňující vysokoprůtokové dodávání kyslíku (HFNO). „Za celou dobu jsme nezaznamenali vážnou situaci, kdy bychom neměli přístrojovou kapacitu pro podporu životních funkcí pacientů,“ dodala mluvčí.

V Ústřední vojenské nemocnici vznikl už na jaře 2020 nový protiepidemický krizový plán. „Podrobně zpracovává pokyny a procesy pro všechny oblasti v jednotlivých aktivačních stupních epidemie, jako je personální zabezpečení, logistické zajištění, IT, zajištění nemocniční bezpečnosti, organizační postupy, léčebné postupy a provoz jednotlivých oddělení,“ popsala ČTK mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Zpracovává také postupy pro testování a vakcinaci. Plán je rozdělený do několika epidemických stupňů, které obsahují jednotlivá krizová opatření. Protiepidemická opatření se v nemocnici vydávají každý týden, přičemž online pravidelně jednou či dvakrát týdně zasedal krizový tým. „S přibývajícími zkušenostmi byl tento plán revidován a doplňován o praxí osvědčené postupy,“ dodala. Také v Motole aktualizovali své krizové a epidemické plány.

Zásadní opatření, která by v nemocnici zůstala i po skončení epidemie, podle jejich mluvčích zdravotnická zařízení většinou nedělala. Zásadní vliv nemělo enormní nasazení z posledních dvou let ani na větší fluktuaci jejich personálu.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru